در موردی بی‌سابقه زرافه بدون خال در باغ وحشی در آمریکا متولد شد

پنج‌شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۳
مطالعه 2 دقیقه
زرافه بدون خال
زرافه‌ بدون خال شبیه داستان کتاب کودکان به‌نظر می‌رسد، اما این داستان اخیراً در واقعیت اتفاق افتاده و زرافه‌ای بدون خال در آمریکا متولد شده است.
تبلیغات

در تاریخ ۳۱ ژوئیه، در باغ وحش برایتس تنسی زرافه جدیدی متولد شد که هیچ خالی نداشت و رنگ پوشش او قهوه‌ای یکدست بود.

درحالی‌که دانشمندان اذعان دارند که گونه‌ی زرافه‌های مشبک (Giraffa reticulata) در موارد بسیار نادر بدون خال متولد می‌شوند، به‌گفته‌ی مقامات باغ وحش تنسی هیچ نمونه زنده شناخته‌شده‌ای در هیچ جای دنیا وجود ندارد که این ویژگی را داشته باشد. مقامات باغ وحش از روز اول تولد زرافه بدون خال با کارشناسان مختلف تماس گرفته‌اند و از آن‌ها پرسیده‌اند که آیا قبلاً چنین زرافه‌ای دیده‌اند یا نه.

به‌نوشته‌ی ساینس‌آلرت، مشخص شده است که حداقل در سال‌های اخیر کسی زرافه بدون خال ندیده است. گزارش‌های تاریخی از زرافه‌ بدون خالی وجود دارد که در دهه‌ی ۱۹۷۰ در ژاپن در اسارت متولد شد، اما تصویری از آن در فضای مجازی منتشر نشده است.

خال‌های متمایز تیره رنگی که روی بدن زرافه‌های مشبک دیده می‌شود، ازنظر الگو یا شکل تصادفی نیستند، بلکه از مادرشان به ارث می‌رسند. تصور می‌شود این الگوهای متمایز به استتار جانور کمک می‌کند. بنابراین، زرافه‌های بدون خال ممکن است در حیات وحش نتوانند به‌خوبی از دید شکارچیان پنهان شوند.

در مطالعه‌ای، زرافه‌های جوانی که دارای خال‌های بزرگ‌تر و نامنظم‌تر بودند، شانس بقای بالاتری داشتند. اگرچه ارتباط میان اندازه و الگوی خال‌ها و شانس بقا از نوع همبستگی بود و خال‌ها می‌توانند در ارتباطات بصری یا کنترل دما نقش داشته باشند.

با توجه به خطرات احتمالی که در طبیعت برای زرافه‌های بدون خال وجود دارد، ممکن است زرافه بدون خال تنسی در اسارت وضعیت بهتری داشته باشد. چند هفته از تولدش می‌گذرد و قد او درحال‌حاضر حدود ۱٫۸ متر است.

زرافه

مسئولان باغ وحش از مردم خواسته‌اند در انتخاب نام او کمک کنند. کارشناسان امیدوارند انتشار خبر تولد زرافه بدون خال موجب شود مسئله حفاظت از زرافه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ده‌ها سال است زرافه‌ها در مسیر انقراضی خاموش حرکت می‌کنند که عمدتاً ناشی از تخریب زیستگاه، ناآرامی‌های اجتماعی و شکار غیرقانونی می‌شود. در طول ۳۰ سال گذشته، جمعیت زرافه‌های آفریقا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است و فقط ۱۶۰۰۰ زرافه مشبک باقی مانده است.

عجیب اینکه قدبلندترین پستانداران جهان در گذشته نیز مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند. قبل از سال ۲۰۱۶، پژوهشگران حتی نمی‌دانستند که آن‌ها به چهار گونه تقسیم می‌شوند و در سال‌های اخیر حقایق جالبی درمورد آن‌ها آشکار شده است.

زرافه ماده متولدشده در باغ وحش تنسی تنها زرافه منحصر‌به‌فرد دنیا نیست، بلکه کل گروه زرافه‌ها استثنایی هستند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات