ماجرای انسانی در لباس خرس در باغ وحش چین واقعیت دارد؟

چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
خرس آفتاب درحالی که روی پاهایش ایستاده است
فیلم منتشرشده از خرس آفتابی در باغ وحش چین که مانند انسان روی پاهای عقب خود ایستاده، در شبکه‌های اجتماعی جنجال‌برانگیز شده است.
تبلیغات

پس از انتشار ویدئویی از خرسی که مانند انسان روی پاهای خود ایستاده، باغ وحشی در شرق چین این ادعا را که خرس انسانی در لباس مبدل است، رد کرد.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، باغ وحش هانگژو در حساب رسمی خود در شبکه‌های اجتماعی از زبان خرس نشان داده شده در ویدئو که آنجلا نام دارد، نوشت: «بعضی از مردم فکر می‌کنند مانند انسان ایستاده‌ام و به‌نظر می‌رسد به‌خوبی با من آشنا نیستند. پیش‌از‌این نیز برخی از گردشگران تصور می‌کردند خرس به این کوچکی وجود ندارد. دوباره تاکید می‌کنم من خرس آفتاب مالایایی هستم، نه یک خرس سیاه یا سگ.»

بدبینی مردم به خرس آفتاب باغ‌وحش هانگژو احتمالاً بی‌اساس نیست؛ زیرا پیش‌از‌این، باغ‌وحش‌های دیگری در چین به دلیل رنگ‌کردن سگ‌های خود به شکل گرگ مورد انتقاد قرار گرفته بودند. ویدئوی خرس ایستاده و تعامل او با گردشگران پس از انتشار کلیپ ۱۵ ثانیه از آن روی «دویین»، نسخه چینی تیک‌تاک در ۲۷ ژوئیه در فضای مجازی خبرساز شد.

ویدئوی خرس آفتاب در باغ وحش چین توجه میلیون‌ها بازدیدکننده را به خود جلب کرد، زیرا با توجه به رفتار خاص خرس و این موضوع که چین‌های خز روی بدنش شبیه انسانی بود که لباس گشادی برتن کرده باشد، مردم مشکوک شدند که آیا خرس مذکور انسانی در لباس مبدل است یا نه.

وونگ سیو تی، زیست‌شناس حیات‌وحش و مؤسس مرکز محافظت از خرس آفتاب مالایایی در مالزی که حدود ۲۵ سال روی این حیوان مطالعه کرده است، در گفتگو با ان‌بی‌سی نیوز، این ادعاها را بی‌اساس خواند و گفت: «حیوانی که در ویدئو نشان داده شده، مطمئنا خرس آفتاب است. خرس‌های آفتاب شبیه انسان به‌نظر می‌رسند. آن‌ها مانند انسان می‌ایستند و مانند انسان راه می‌روند و همچنین خرس‌های مادر می‌توانند نوزادان خود را با دست‌های خود حمل کنند و روی پاهای عقبشان راه بروند.»

باغ وحش هانگژو درخواست ان‌بی‌سی نیوز برای مصاحبه تلفنی را رد کرد و گفت فقط مصاحبه‌ی حضوری را قبول می‌کند. اما در فایل صوتی ضبط‌شده توسط رسانه دولتی چین، یکی از کارمندان این ادعا را رد کرده و گفته است انسان نمی‌تواند در گرمای شدید این منطقه در تابستان چند دقیقه هم لباس خز را تحمل کند.

خرس‌های آفتاب کوچک‌ترین گونه‌ی خرس‌ها هستند که قدشان حداکثر ۱٫۳ متر است، درحالی که قد گونه‌های دیگر در حالت ایستاده روی پاهای عقبشان می‌تواند به ۲٫۸ متر برسد.

تعداد خرس‌های آفتاب در ۳۰ سال گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت خرس‌های آفتاب را به‌عنوان گونه آسیب‌پذیر طبقه‌بندی کرده است که در حیات وحش در معرض خطر انقراض قرار دارد. وونگ، کارشناس حیات وحش افزود:

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات