وضعیت قرمز برای هوای تهران؛ استاندار باید تصمیم بگیرد

چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
کیفیت هوای تهران با شاخص میانگین ۱۶۲ در شرایط ناسالم برای همه افراد است. رئیس سازمان محیط زیست از استاندار درخواست تصمیم‌گیری دارد.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، درحال حاضر کیفیت هوای این شهر با شاخص میانگین ۱۶۲ در شرایط ناسالم برای همه افراد است. همچنین کیفیت هوا تقریبا در تمامی ایستگاه‌های سنجش در مناطق مختلف پایتخت در وضعیت قرمز قرار دارد. در این شرایط این شرکت به خودداری از ترددهای غیر ضروری تأکید کرده است.

بر اساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در حال‌ حاضر کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، پونک، پیروزی (منطقه ۱۳)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه۷)، شادآباد (منطقه ۱۸)، شریف (منطقه ۲)، شهرداری منطقه ۲۰، شهرداری منطقه ۲، شهرداری منطقه ۴، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۱ و شهرداری منطقه ۲۱ ناسالم برای همه افراد است.

علاوه بر این کیفیت هوا در برخی ایستگاه‌های دیگر از جمله شهرداری منطقه ۲۲، پارک رازی (منطقه ۱۱)، پارک سلامت (منطقه ۱۷)، پارک شکوفه (منطقه ۱۴)، پاسداران (منطقه ۳)، دانشگاه تهران (منطقه ۶)، دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، شهرداری منطقه ۱۵ و شهرک چشمه (منطقه ۲۲) برای همه افراد ناسالم گزارش شده است. تنها دو ایستگاه کیفیت هوا از جمله ایستگاه‌ شهرداری منطقه ۱۵ و گلبرگ (منطقه ۸) بیانگر هوای ناسالم برای گروه‌های حساس هستند.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا «پاک»، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا «قابل قبول(سالم) یا متوسط»، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا «ناسالم برای گروه‌های حساس»، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا «ناسالم برای همه گروه‌ها»، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا «بسیار ناسالم» و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا «خطرناک» است.

 روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با صدور اطلاعیه‌ای از اوج‌گیری آلودگی هوا و قرار گرفتن کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای همه خبر داد و از عموم شهروندان درخواست کرد که از تردد غیر ضروری در سطح شهر اکیداً خودداری کنند.

در اطلاعیه روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران آمده است:

روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان اطلاعیه خود مجدد از عموم شهروندان ساکن در ۲۲ منطقه تهران درخواست کرده است تا جای ممکن - به جز موارد ضروری - از منازل خود خارج نشوند.

مدیریت آلودگی هوای تهران است

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست، در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت:

 سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار مؤثر است

به گزارش تسنیم، هرساله با ورود به فصولِ سرد سال و آغاز روند کاهش دما در کلان‌شهرها، از جمله تهران، این شهر با معضل آلودگی هوا بیش‌ازپیش دست به گریبان می‌شود. یکی از کانون‌های بزرگ انتشار آلاینده در شهر تهران نیروگاه‌ها هستند که در برخی مواقع با مصرف سوخت «مازوت» به‌جای گاز باعث تشدید آلودگی هوای تهران می‌شوند. از طرف دیگر با توجه به قرارگیری در فصول سرد سال شاهد پدیده‌ای به‌نام «وارنگی هوا» هستیم که بر شدت آلودگی هوا در کلان‌شهرهای کشور، به‌خصوص شهر تهران می‌افزاید. اما نکته قابل تأمل در این زمینه، سوخت نیروگاه‌ها است؛ زیرا با شدت گرفتن مصرف گاز خانگی، نیروگاه‌‌ها نیز برای تأمین برق مورد نیاز، مجبور به استفاده از سوخت «مازوت» هستند که آثار مخرب و بلندمدتی برای هوای شهرها به‌ دنبال دارد.

سید مهدی میرزایی‌قمی، رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، با انتقاد از استفاده نیروگاه‌ها از سوخت آلاینده مازوت به‌خصوص در فصول سرد سال، اظهار کرد:

مطالب مشابه

نظرات