کاهش شدید جمعیت زنبورهای عسل در روسیه

کاهش شدید جمعیت زنبورهای عسل در روسیه

مرگ‌و‌میر گسترده‌ی زنبورهای عسل در مناطق مختلف کشور روسیه موجب نگرانی دیگر کشورهای اروپایی شده است.

گزارش‌های تازه نشان‌دهنده‌ی کاهش درخورتوجه جمعیت زنبورهای عسل در جنوب و مرکز روسیه در ماه‌های اخیر است. به‌گفته‌ی آرنولد بوتوف، رئیس اتحادیه‌ی زنبورداران روسیه، بیست منطقه شاهد مرگ‌و‌میر وسیع زنبور بوده است. کورسک، بریانسک، جنوب مسکو، ساراتوف و اولیانوفسک درکنار رودخانه‌ی ولگا ازجمله مناطق اصلی هستند که این کاهش را شاهد بوده‌اند. قرار است به‌زودی گزارش دقیقی از میزان کاهش جمعیت‌های زنبورعسل به دولت روسیه ارائه شود. در پی این وضعیت، این منطقه از جهان با کاهش ۲۰ درصدی برداشت عسل مواجه خواهد شد. بعضی از مقام‌ها قوانین نامناسب استفاده از آفت‌کش‌ها را دلیل این امر دانسته‌اند. یولیا ملانو، از سازمان نظارت مربوط به استفاده از آفت‌کش‌ها می‌گوید که آن‌ها از سال ۲۰۱۱ قدرت محدودی در این زمینه داشته‌اند.

تولید سالیانه‌ی عسل در روسیه حدود ۱۰ هزار تن و جمعیت زنبورعسل روسیه به گندم سیاه و آفتاب‌گردان متکی است و باغ‌های میوه نیز برای گرده‌افشانی به زنبورهای عسل وابسته‌اند. به‌عنوان یکی از پیامدها، مرگ زنبورها نه‌تنها موجب افزایش قیمت عسل خواهد شد؛ بلکه افزایش قیمت دیگر محصولات کشاورزی را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

گفته می‌شود بحران کاهش جمعیت زنبورعسل حتی تا آلتای در سیبری گسترش یافته که درحدود چهارهزار کیلومتری شرق مسکو واقع شده است. کاهش جمعیت زنبورعسل موجب به‌صدا‌درآمدن زنگ‌خطری در اروپا شده است. کارشناسان آفت‌کش‌ها، مخصوصا آفت‌کش‌های شبه‌نیکوتینی، انتشار کنه‌ی واروآ در کندوها و تغییرات اقلیمی را از علل احتمالی کاهش در جمعیت زنبورعسل برشمرده‌اند؛ ازاین‌رو، اتحادیه‌ی اروپا استفاده از آفت‌کش‌های شبه‌نیکوتینی را از آوریل ۲۰۱۸ ممنوع کرده است. در فرانسه نیز، خبر فروپاشی چندین کلنی زنبورعسل در ماه ژوئن توجه مسئولان را به خود جلب کرد.

اتحادیه‌ی اروپا سالیانه ۲۵ هزار تن عسل تولید می‌کنند. برای اجتناب از این بحران، این اتحادیه ابتکاری به‌نام ECI را پذیرفته است؛ ابتکاری که خواستار اقداماتی به‌منظور افزایش تنوع زیستی و ممنوعیت استفاده از آفت‌کش‌ها و محدودیت استفاده از کودها است. برای بررسی این پیشنهاد با هدف قانونی‌شدن، یک‌میلیون امضا باید جمع‌آوری شود.

منبع xaralite
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده