پرچم‌هایی که از باد و نور خورشید برق تولید می‌کنند

پنج‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۵
مطالعه 3 دقیقه
دانشمندان دانشگاه منچستر موفق شده‌اند پرچم‌هایی بسازند که می‌توانند به‌طور هم‌زمان از نور خورشید و باد انرژی برق تولید کنند.

دانشمندان پرچم‌هایی ساخته‌اند که می‌توانند با استفاده از باد و نور خورشید انرژی الکتریکی تولید کنند. این پرچم‌های جدید با کمک نوارهای انعطاف‌پذیر پیزوالکتریک و سلول‌های منعطف فتوولتاییک ساخته شده‌اند. نوارهای پیزوالکتریک به پرچم این امکان را می‌دهد تا با حرکت‌کردن انرژی تولید کند. گفتنی است سلول‌های فتوولتاییک نیز بهترین روش تولید انرژی برق با استفاده از سلول‌های خورشیدی به‌شمار می‌روند.

پژوهش مذکور را دانشمندانی از دانشگاه منچستر انجام داده‌اند که از پیشرفته‌ترین پژوهش‌های دنیای امروز محسوب می‌شود و اولین پروژه‌ای است که هم‌زمان انرژی خورشید و باد را ازطریق پرچم‌های معکوس به‌کار می‌گیرد. این پژوهش در ژورنال اپلاید انرژی منتشر شده است.

پرچم‌های جدید انرژی حسگرهای مناطق دورافتاده و دستگاه‌های برقی سبک در مقیاس کوچک را می‌توانند تأمین کنند که برای ارزیابی محیط‌زیست، نظیر کنترل آلودگی و میزان صدا و گرما استفاده می‌شوند. هدف از این پژوهش ارائه‌ی راهکارهای ارزان و پایدار تولید انرژی است که می‌توان از آن در مکان مدنظر استفاده کرد؛ درحالی‌که به نگه‌داری کم نیاز دارد یا اصلا به نگه‌داری نیاز ندارد. این روش راهبردی به راهکار «نصب کن و فراموش کن» معروف است و انتظار می‌رود شهرهای هوشمند از آن برای حسگرهای راه دور استفاده کنند. جورج سیلوا لئون، از دانشکده‌ی مهندسی عمران و هوافضا و مکانیک منچستر و از نویسندگان ارشد این پژوهش می‌گوید:

دکتر آندریا، سیونکولینی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید:

این تیم پژوهشی از تکنیک‌های منحصربه‌فرد پژوهشی، مانند تصویربرداری سریع و ردیابی اشیاء با تحلیل پیشرفته‌ی داده‌ها استفاده کرد و آن‌ها را توسعه داد تا ثابت کند پرچم‌های آن‌ها کار می‌کند. این برداشت‌کننده‌های پیشرفته‌ی انرژی را در سرعت‌های مختلف باد از صفر متر‌برثانیه (در هوای آرام) تا حدود ۲۹ متربرثانیه (در هوای طوفانی)، با قراردادن درمعرض مداوم نور خورشید و شبیه‌سازی طیف گسترده‌ای از شرایط محیطی آزمایش کردند. در چنین وضعیت مختلفی، کل انرژی تولیدی حدود ۳ تا ۴ میلی‌وات بود. دکتر مصطفی نبوی، یکی دیگر از نویسندگان این پژوهش می‌گوید:

دکتر آلیستار ریول می‌گوید:

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود