صنعت تراشه کره جنوبی بیشترین رشد در ۱۴ سال اخیر را تجربه کرد

یک‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
ذره بین روی پرچم کره جنوبی روی بوردی که تراشه دارد
پیشرفت اخیر صنعت تراشه‌ی کر‌ه‌ی جنوبی در ۱۴ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
تبلیغات

تولید تراشه در کره‌ی جنوبی در ماه فوریه (بهمن و اسفند) جهشی چشمگیر تجربه کرد که در ۱۴ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. این اتفاق نشانه‌ای از بهبود مستمر مهم‌ترین بخش صنعتی این کشور و افزایش تقاضای جهانی برای تراشه‌های ساخت کره محسوب می‌شود.

داده‌های سازمان ملی آمار کره‌ی جنوبی نشان‌ می‌دهند تولید تراشه در این کشور نسبت‌ به سال گذشته ۶۵٫۳ درصد افزایش یافته است که بالاترین میزان رشد از اواخر سال ۲۰۰۹ به‌حساب می‌آید.

میزان فروش تراشه‌های ساخت کره‌‌ی جنوبی افزایش ۵۹ درصدی را تجربه کرد که نسبت‌ به رشد ۶۲٫۷ درصدی ماه ژانویه (دی و بهمن) پایین‌تر بود، اما همچنان روند صعودی دارد. کاهش ۱۶٫۲ درصدی موجودی انبار تراشه‌ها نیز برای دومین ماه متوالی، نشانه دیگری از تقاضای بالای بازار است.

بلومبرگ می‌نویسد آمار تولید و عرضه‌ی تراشه‌های ساخت کره‌ی جنوبی حاکی از تداوم حرکت رو به جلو اقتصاد این کشور است. نیمه‌رساناها بخش اصلی صادرات کره‌ی جنوبی را تشکیل می‌دهند.

آمار تولیدو فروش تراشه در کره‌ی جنوبی

افزایش تولید تراشه‌ها در کره‌ی جنوبی در ماه مارس (اسفند و فروردین) نیز ادامه پیدا کرده و صادرات تراشه در ۲۰ روز اول این ماه، درمقایسه‌با سال گذشته ۴۶٫۵ درصد افزایش یافته است.

تقاضای فزاینده برای تراشه‌های هوش مصنوعی، ازجمله مهم‌ترین عوامل محرک این رشد به‌شمار می‌رود. در همین راستا، دومین تولیدکننده‌ی بزرگ تراشه در کره جنوبی یعنی SK Hynix، پیش‌بینی کرده است که روند مثبت عرضه به‌خصوص به شرکت انویدیا همچنان ادامه پیدا کند.

اقتصاددانی به‌ نام هیوسانگ کوان درمورد روند تولید تراشه‌ در کره‌ی جنوبی گفت: «انتظار داریم تولید نیمه‌رساناها در ماه مارس با پشتوانه‌ی تقاضای خارجی بالا برای تراشه‌های هوش مصنوعی، به‌طور پیوسته رشد کند. بهبود جزئی اوضاع اقتصادی چین می‌تواند بر حجم سفارش‌های تراشه‌های ساخت کره‌ی جنوبی تأثیر بگذارد.»

بازار تراشه‌های حافظه که زیربنای صنعت نیمه‌رسانای کره جنوبی است، به‌عنوان عاملی مهم در چرخه‌ی رونق و رکود شدید شناخته می‌شود. رونق فعلی در این بازار، به بانک مرکزی کره‌ی جنوبی اطمینان بیشتری می‌دهد تا فعلاً سیاست‌های انقباضی خود را برای ادامه‌ی مبارزه با تورم، ثابت نگه دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات