با ادامه افت سهام اپل، ۲۰۰ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت یک‌شبه ناپدید شد!

پنج‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
تیم کوک / Tim Cook لباس مشکی درحال فکر کردن
پس از ممنوعیت آیفون برای مقام‌های دولت چین، ارزش سهام اپل دو روز متوالی افت کرد تا نزدیک‌به ۲۰۰ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت از دست برود.
تبلیغات

به‌روزرسانی (۱۶ شهریور ۱۴۰۲): افت ارزش سهام اپل وارد دومین روز متوالی شده است تا نزدیک‌به ۲۰۰ میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت یک‌شبه ناپدید شود. همزمان گفته شده که چین قصد دارد ممنوعیت استفاده از آیفون را در بین آژانس‌های دولتی گسترش دهد. سهام اپل در دو روز اخیر ۶٫۸ درصد افت کرده که در نوع خود بسیار کم‌سابقه است.

خبر اصلی (۱۵ شهریور ۱۴۰۲): اپل در دومین بازار بزرگش با معضل جدیدی مواجه شده است. به‌گفته‌ی منابع آگاه، دولت چین به مقام‌های حاضر در نهادهای اصلی دولتی دستور داده است تا از آیفون و سایر دستگاه‌های خارجی استفاده نکنند. چین گفته است که مقام‌ها حتی اجازه ندارند آیفون را به محل کار ببرند.

بررسی بازار سهام آمریکا نشان می‌دهد ارزش سهام اپل در واکنش به ممنوعیت آیفون در بین مقام‌های چین، ۳ درصد افت کرده است. امروز یکی از بدترین روزهای اپل در چند وقت اخیر بود.

ظاهراً دولت چین قانون جدید را در هفته‌های اخیر به مقام‌ها و کارمندها ابلاغ کرده است. فعلاً مشخص نیست که این قانون کدام سازمان‌ها و چه تعداد کارمند را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

ممنوعیت آیفون در بین مقام‌های چینی ممکن است به فروش و شهرت اپل در این کشور ضربه بزند. اپل در چین رقبای سرسختی دارد؛ اما آیفون‌ها همواره جزو محصولات محبوب در بین ساکنان این کشور هستند.

آمار مطلوب اپل در حالی ثبت می‌شود که قیمت آیفون معمولاً از قیمت موبایل برندهای چینی بیشتر است. اپل حدوداً ۲۰ درصد از صدها میلیارد دلار درآمد سالانه‌اش را ازطریق بازار چین کسب می‌کند.

برخی تحلیلگران اقدام اخیر دولت چین را تلافی‌جویانه می‌دانند. در سال‌های اخیر، آمریکا هواوی را تحریم کرده و تیک‌تاک را بارها به دادگاه کشانده است. تیک‌تاک در برهه‌ای تا مرز فیلترشدن هم پیش رفت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات