تیک تاک پردرآمدترین اپلیکیشن سه‌ماهه سوم ۲۰۲۲ شناخته شد

شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
با وجود کاهش جزئی درآمد فروشگاه‌های اپلیکیشن اپ‌استور و پلی‌استور در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲، تیک‌تاک عنوان پردرآمدترین برنامه را در این بازه‌ی زمانی ازآنِ خود کرد.
تبلیغات

کاربران در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲، هزینه‌های مرتبط با خرید اپلیکیشن و خریدهای درون‌برنامه‌ای خود را ۵ درصد کاهش داده‌اند؛ اما اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی تیک‌تاک در این بازه‌ی زمانی رکوردها را جابه‌جا و برای چهارمین سه‌ماهه‌ی متوالی عنوان پردرآمدترین اپلیکیشن را کسب کرده است.

جدیدترین گزارش Sensor Tower درباره‌ی میزان درآمد اپلیکیشن‌های موبایلی نشان می‌دهد تیک‌تاک باردیگر لقب پردرآمدترین برنامه‌ی جهان را ازآنِ خود کرده است و این رکورد در حالی به‌دست آمده که میزان درآمد کلی بازار برنامه‌ها روند کاهشی داشته است. البته باید اشاره کنیم این گزارش درآمد تیک‌تاک را با نسخه‌ی چینی آن موسوم به Douyin ترکیب کرده است؛ بنابراین، درآمد اعلام‌شده ازنظر فنی ترکیب این دو برنامه است.

میزان فروش برنامه ها در سه ماهه سوم ۲۰۲۲

به‌گزارش TechCrunch، نسخه‌ی جهانی تیک‌تاک به‌همراه Douyin در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲ به‌عنوان پردرآمدترین برنامه‌ی غیر از دسته‌بندی بازی‌ها در اپ‌استور اپل و پلی‌استور گوگل درمجموع موفق شد درآمدی ۹۱۴٫۴ میلیون دلاری کسب کند. Sensor Tower توضیح می‌دهد که Douyin به‌تنهایی ۴۳۳٫۵ میلیون‌ دلار یا حدود ۴۷ درصد از کل درآمد اعلام‌شده برای تیک‌تاک را به‌دست آورده است.

این برنامه در اپ‌استور برترین اپلیکیشن غیربازی ازنظر میزان درآمد بود؛ درحالی‌که در پلی‌استور گوگل پس از سرویس اشتراک‌ ذخیره‌سازی گوگل‌وان، در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفت. گزارش این شرکت خاطرنشان می‌کند اپلیکیشن‌های تیک‌تاک و Douyin تا امروز حدود ۶٫۳ میلیارد دلار درآمد ایجاد کرده‌اند.

هزینه‌ی مصرف‌کنندگان در خرید‌های درون‌برنامه‌ای و اشتراک‌ها و دانلود برنامه‌های پولی در اپ‌استور و گوگل‌پلی در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری با ۴٫۸ درصد کاهش درمقایسه‌با بازه‌ی زمانی مشابه سال گذشته به ۳۱٫۶ میلیارد دلار رسیده است. علاوه‌براین، میزان دانلود برنامه‌ها با حدود ۱ درصد کاهش، به ۳۵٫۳ میلیارد رسیده است.

میزان خرید بازی های موبایلی در سه ماه سوم ۲۰۲۲

درآمد اپ‌استور همچنان دوبرابر بیشتر از گوگل‌پلی است و در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲، به رقم ۲۱٫۲ میلیارد رسیده است. در مقام مقایسه، درآمد این فروشگاه درمقایسه‌با سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱ حدود ۲٫۳ درصد (۲۱٫۷ میلیارد دلار) کاهش یافته است. کاهش درآمدزایی بازار اپلیکیشن‌ها در گوگل‌پلی بیشتر از اپ‌استور و درمقایسه‌با بازه‌ی زمانی مشابه سال گذشته، ۹٫۶ درصد کمتر بوده است. درواقع، درآمد این فروشگاه در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری ۱۰٫۴ میلیارد دلار بوده است؛ درحالی‌که این رقم برای سه‌ماهه‌ی سوم سال گذشته ۱۱٫۵ میلیارد دلار اعلام شد.

میزان خرید بازی‌های موبایلی از اپ‌استور و گوگل‌پلی درمقایسه‌با سال گذشته ۱۲٫۷ درصد کاهش یافت و به ۱۹٫۳ میلیارد دلار رسید. کاربران اپ‌استور در بخش بازی‌های موبایلی در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری درمقایسه‌با بازه‌ی زمانی مشابه سال ۲۰۲۱، حدود ۹٫۸ درصد هزینه‌ی کمتری صرف کرده‌اند و درآمد این بخش به ۱۱٫۹ میلیارد دلار رسیده است. علاوه‌براین، درآمد گوگل‌پلی از فروش بازی‌ها با کاهش ۱۶٫۹ درصدی به ۷٫۴ میلیارد دلار رسید.

میزان دانلود اپلیکیشن ها در سه ماهه سوم ۲۰۲۲

در همین‌ حال، تعداد نصب برنامه‌ها نیز با کاهش جزئی همراه بوده است؛ اما از‌‌آن‌‌‌جا‌‌‌‌که گوگل‌پلی دلیل اصلی افزایش تعداد دانلود برنامه‌ها است، کاهش نزدیک به ۱ درصدی در این آمار بیشتر به‌دلیل کاهش ۲٫۲ درصدی آن در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲ است که به ۲۷ میلیارد بار رسیده است. ناگفته نماند میزان دانلود اپلیکیشن از اپ‌استور در این بازه‌ی زمانی با رشد ۳٫۸ درصدی، به ۸٫۲ میلیارد دانلود رسیده است که البته این رقم نمی‌تواند کاهش تعداد دانلودهای گوگل‌پلی را جبران کند.

تیک‌تاک با ۱۹۶٫۵ میلیون‌ بار نصب در هر دو فروشگاه اپ‌استور و گوگل‌پلی، پربازدیدترین برنامه‌ی غیربازی بوده است؛ البته درصورتی‌که فقط آمار فروشگاه گوگل را در نظر بگیریم، اپلیکیشن فیسبوک با ۱۵۰٫۳ میلیون نصب در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری و با عبور از اینستاگرام، در جایگاه اول این فهرست قرار می‌گیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات