اولین پیام کوتاه تاریخ حالا در قالب NFT تقریبا ۱۵۰ هزار دلار ارزش دارد

یک‌شنبه ۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
ودافون اولین پیام کوتاه تاریخ را در قالب NFT به‌حراج گذاشت و اعلام کرد که درآمد حاصل از آن را به آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اهدا خواهد کرد.
تبلیغات

ودافون ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ (۲۳ آذر ۱۴۰۰) اولین پیام کوتاه تاریخ را به توکن غیرقابل‌تعویض (NFT) تبدیل کرد. این پیام کوتاه ۱۵ کاراکتر داشت و متنی برای تبریک کریسمس بود که ریچارد جارویس، کارمند ودافون، ۲۹ سال پیش، یعنی ۳ دسامبر ۱۹۹۲ (۱۲ آذر ۱۳۷۱)، از برنامه‌نویسی به نام نیل پاپورث دریافت کرده بود.

اولین پیام کوتاه تاریخ سه‌شنبه هفته‌ی گذشته (۳۰ آذر ۱۴۰۰) در خانه‌ی حراجی در پاریس به قیمت ۱۳۲٫۶۸۰ یورو (۱۵۰ هزار دلار) فروخته شد. غول مخابراتی بریتانیایی قصد دارد درآمد حاصل از فروش این پیام کوتاه را برای حمایت از پناه‌جویان اجباری به آژانس پناهندگان سازمان ملل اهدا کند.

به‌گزارش Engadget، برنده‌ی ناشناس NFT در این مزایده‌ی آنلاین یک کپی از پروتکل ارتباطی اولین پیام کوتاه و یک گواهی مبنی‌بر اصالت و یک قاب دیجیتالی حاوی انیمیشنی از گوشی دریافت‌کننده‌ی این پیام را دریافت خواهد کرد.

این پیام کوتاه یکی دیگر از نقاط عطف مخابراتی است که به NFT تبدیل شده است. جیمی ولز، بنیان‌گذار و رئیس بنیاد ویکی‌مدیا، چندی پیش اولین مقاله‌ی ویکی‌‌پدیای خود را در قالب NFT به قیمت ۷۵۰ هزار دلار فروخت و تیم برنرز لی، از پایه‌گذاران شبکه‌ی جهانی وب، نیز سورس کد آن را به‌صورت NFT در بلاک‌چین اتریوم به‌حراج گذاشت و عواید حاصل از فروش NFT را به ابتکارهای تحت‌پشتیبانی بنیاد وب (World Wide Web Foundation) اهدا کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات