پت گلسینگر: اینتل با قدرت بازگشته است

چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
مطالعه 2 دقیقه
پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، در مصاحبه‌ی اخیرش به اهمیت همکاری این شرکت با آرم و تأثیر کمبود منابع اشاره کرد و از آینده روشن اینتل در رقابت با AMD در بازار پردازنده‌ خبر داد.

طی ماه‌های اخیر، پردازنده‌های AMD توانسته‌اند در نقد و بررسی‌ها و بنچمارک‌ها از محصولات اینتل پیشی بگیرند. با نگاهی به جایگاه دو شرکت در تاریخ، متوجه می‌شویم که AMD توانسته است به موفقیتی مهم دست پیدا کند؛ اما پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، در مصاحبه‌ای که با CRN انجام داده است، تأکید می‌کند که اینتل به‌زودی حتی به تصورات مبنی بر برتری AMD پایان خواهد داد و این شرکت با دید چارچوب‌مندی در رابطه با ملزومات پیشتازی در تمام حوزه‌ها، به رقابت بازگشته است.

گلسینگر اشاره می‌کند که اینتل در حال حاضر، در زمینه‌های مختلفی از جمله بسته‌بندی تراشه، نرم‌افزار، هوش مصنوعی، گرافیک و... پیشتاز است و ۸۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارد.

از سال ۲۰۱۹ تاکنون، AMD از لحاظ سهم بازار در حال رکوردشکنی بوده است؛ تا جایی که ژانویه امسال و بعد از ۱۵ سال توانست در بازار CPU دسکتاپ از اینتل سبقت بگیرد. گلسینگر از این موفقیت مهم AMD تقدیر کرد و گفت:

در واقع احتمال می‌رود نسل جدید پردازنده‌های دسکتاپ آلدر لیک، گوی سبقت را از پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ AMD که سال گذشته به بازار آمده بودند، بربایند. از سوی دیگر، پردازنده‌های سفایر رپیدز، به‌عنوان نسل چهارم پردازنده‌های سرور Xeon با پردازنده‌های Epyc شرکت AMD به رقابت خواهند پرداخت.

گلسینگر که در سال ۲۰۰۹ و بعد از ۳۰ سال فعالیت در اینتل، این شرکت را ترک کرده بود، اوایل سال جاری میلادی به‌عنوان مدیر عامل به شرکت سابقش بازگشت. CRN در گزارش خود به شباهت‌های بین بازگشت گلسینگر به اینتل و استیو جابز به اپل اشاره می‌کند. گلسینگر در این رابطه گفت:

به نظر شما اینتل با رهبری گلسینگر دوباره می‌تواند به برتری نسبی AMD در بازار پردازنده‌ خاتمه بدهد و به جایگاه پیشین خود بازگردد؟

مطالب مشابه

نظرات