جاه‌طلبی در تولید آیفون ۱۳؛ لوکس‌شیر به زنجیره تأمین اپل ملحق می‌شود

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
مطالعه 3 دقیقه
بر اساس گزارش Nikkei Asia، اپل در راستای دستیابی به اهداف بلندپروازانه برای تولید نسل بعدی گوشی‌های هوشمندش، قصد دارد لوکس‌شیر را به زنجیره تأمین سری آیفون ۱۳ اضافه کند.

اپل طبق رول معمول در حال تدارک برای برگزاری رویدادی در پاییز امسال برای رونمایی از محصولات جدیدش از جمله نسل بعدی آیفون است. شنیده‌ها حاکی از این است که غول دنیای فناوری سفارش تولید آیفون ۱۳ را به‌صورت میانگین، ۲۰ درصد بیشتر از نسل گذشته برای شرکای تولیدی‌اش ارسال و ظاهراً یک بازار گاوی دیگر برای فروش این خانواده‌ی آیفون‌ برآورد کرده است. در دنیای سرمایه‌گذاری معمولا از اصطلاحات «گاو» برای نشان دادن روند صعودی و «خِرس» برای توصیف شرایط ضعیف بازار استفاده می‌شود.

بر اساس گزارش Nikkei، اپل قرار است بین ۹۰ تا ۹۵ میلیون دستگاه آیفون را تا ژانویه ۲۰۲۲ تولید و روانه‌ی بازار کند. برای پاسخ‌گویی به این حجم از تولید، احتمالا شرکت چینی Luxshare Precision Industry در حدود ۳ درصد از سفارش‌های تولید سری آیفون ۱۳ را از رقبای تایوانی و سرشناس خود یعنی فاکسکان و پگاترون ربوده است. گفته می‌شود لوکس‌شیر در ماه جاری شروع به ساخت آیفون ۱۳ پرو می‌کند که  پیشرفت بزرگی برای شرکتی محسوب می‌شود که هرگز به‌صورت مستقل آیفون تولید نکرده است! تازه‌واردان در زنجیره تأمین اپل معمولاً شروع به تولید مدل‌های قدیمی‌تر می‌کنند؛ اما شواهد نشان می‌دهد که لوکس‌شیر ره صدساله را یک‌شبه طی کرده است و از همه مهم‌تر، تولید مدل‌های پرو (هرچند اندک) را برای نخستین سال حضورش در زنجیره تأمین اپل بر عهده می‌گیرد.

به گفته منابع آگاه، Cowell، سازنده ماژول‌های دوربین واقع در کره جنوبی و Casetek، سازنده شاسی فلزی از تایوان، تجهیزات و قطعات کلیدی آیفون‌های بعدی را تأمین خواهند کرد. جالب است بدانید که لوکس‌شیر هر دو شرکت یادشده را در سال گذشته خریداری کرده است و اکنون زیرمجموعه‌های لوکس‌شیر محسوب می‌شوند.

در این گزارش آمده است که لوکس‌شیر با وجود تولید بخش کوچکی از مدل‌های پرو آیفون ۱۳، خود را به‌عنوان یک رقیب بالقوه برای سایر تولیدکنندگان معرفی کرده است و گویا سایر تولیدکنندگان در رقابت شرکت مذکور محتاط هستند و این احتمال وجود دارد که شرکت چینی بتواند سفارش‌های بزرگ‌تری در آینده از اپل دریافت کند. ورود لوکس‌شیر به زنجیره تأمین اپل در حالی گزارش می‌شود که هنوز محدودیت‌های ایالت متحده در رابطه با جنگ تجاری با چین پابرجا است و گفته می‌شود اپل به‌طور روزافزون در حال افزایش شرکای چینی است که در حقیقت، به ضرر سایر تأمین‌کنندگان واقع در ایالات متحده، تایوان، ژاپن و کره جنوبی بوده.

به‌عنوان مثال، شرکت لنزتکنولوژی مستقر در چین، سال گذشته تنها آرایه شیشه‌ای پشتی و شیشه‌های محافظ آیفون‌ را تأمین کرده بود؛ اما به گفته Nikkei، امسال این شرکت برای اولین بار بدنه فلزی مورد نیاز سری آیفون ۱۳ را تحویل اپل می‌دهد. در همین حال، Sunny Optical Technology، بزرگ‌ترین سازنده لنز دوربین گوشی‌ هوشمند، برای نخستین بار وارد زنجیره تأمین آیفون شده است و در ابتدا لنزهای دوربین پشتی آیفون ۱۳ را در تیراژ محدود تأمین خواهد کرد. همچنین با استناد به صحت شایعات، BOE به‌زودی عرضه پنل‌ OLED برای نسخه‌های استاندارد ۱۳ را آغاز می‌کند و چندین تأمین‌کننده و مونتاژ کننده چینی دیگر در انتظار چراغ سبز اپل برای ورد به زنجیره تأمین هستند.

گزارش مذکور نشان می‌دهد که اپل به دنبال متنوع کردن زنجیره تأمین است تا بتواند محصولات جدید را در شرایط سخت بیماری همه‌گیر سریع و بدون مشکل عرضه کند. افزون بر این، زنجیره تأمین گسترده می‌تواند منجر به کاهش ریسک و بهبود قدرت چانه‌زنی بین بازیگران اصلی زنجیره تأمین مانند فاکسکان و سامسونگ شود که حجم عمده‌ای از تولیدات آیفون را بر عهده دارند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود