عملکرد اپل در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱؛ رشد چشمگیر درآمد در تمامی بخش‌ها

چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
مطالعه 3 دقیقه
گزارش عملکرد مالی اپل در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱، نشان می‌دهد این شرکت از خوش‌بینانه‌ترین برآوردها عملکرد بهتری داشته و رشد درآمد ۳۶ درصدی تجربه کرده است.
تبلیغات

اپل بامداد امروز به‌طور رسمی گزارش سه‌ماهه مالی سوم ۲۰۲۱ را منتشر کرد که شامل درآمد این شرکت در ماه‌های آوریل، می و ژوئن (فروردین، اردیبهشت و تیر) سال جاری میلادی است و از درآمد شگفت‌آور ۸۱٫۳ میلیارد دلاری غول دنیای فناوری حکایت دارد. بر اساس آمار منتشرشده، درآمد اپل ۳۶ درصد در مقایسه با بازه‌ی مشابه سال گذشته افزایش یافته و برای شرکت واقع در کوپرتینو، سود ۲۱٫۷۴ میلیارد دلاری به ارمغان آورده است. این رکورد درآمد در حالی گزارش می‌شود که اپل در بازه‌ی مشابه سال گذشته از درآمد ۵٫۹ میلیارد دلار و سود ۱۱٫۲۵ میلیارد دلار خبر داده بود!

مدتی است اپل به دلایلی نامشخص از ارائه‌ی پیش‌بینی فصل‌های مالی آینده خودداری می‌کند و گزارش سه‌ماهه قبلی از این قاعده مستثنا نبود و به‌طور رسمی هیچ بینشی از درآمد اپل در سومین فصل مالی ۲۰۲۱ نداشتیم؛ اما حتی بدبین‌ترین تخمین‌ها از انتظار رشد چشمگیر درآمد حکایت داشتند. درواقع کمترین برآورد ۶۵٫۶۸ میلیارد دلار و بالاترین پیش‌بینی، ۷۷٫۱۵ میلیارد دلار بود. تیم کوک در گوشه‌ای از بیانیه گزارش مالی یادشده می‌گوید:

در این سه‌ ماه، تیم‌های ما با ارائه محصولات قدرتمند به کاربران، دوره‌ای بی‌نظیر از نوآوری بنا کردند و این در زمانی است که استفاده از فناوری برای ارتباط مردم به هر جای دیگر به این اندازه مهم نبوده است (اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا). ما همچنان به کار خود ادامه می‌دهیم تا چیزهای جدیدی به ارزش‌هایمان تزریق کنیم. [ما] با الهام بخشیدن به نسل جدید توسعه‌دهندگان برای یادگیری کدگذاری، نزدیک شدن به هدف محیط زیست ۲۰۳۰ و مشارکت در کارهای فوری ساختن آینده‌ای عادلانه‌تر این هدف را دنبال می‌کنیم.

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که سری آیفون ۱۲ فروش درخور توجهی تجربه می‌کند و در یک اَبَرچرخه بی‌سابقه قرار گرفته‌ است که می‌تواند رکورد جدیدی برای این شرکت به ثبت برساند. درآمد بالا در سومین فصل مالی سال جاری تا حدی به فروش سری آیفون ۱۲ بازمی‌گردد و درآمد اپل در این بخش به ۳۹٫۵۷ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با سه‌ماهه‌ی مشابه در سال گذشته، ۴۹٫۷ درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، فروش واحدهای آیپد با ۱۲ درصد رشد و کامپیوترهای مک با رشد ۱۶٫۳۸ درصدی، به ترتیب ۷٫۳۷ و ۸٫۲۴ میلیارد دلار درآمدزایی داشته‌اند.

طبق روال معمول، خدمات یکی از ارکان درآمدی کوپرتینویی‌ها محسوب می‌شود و با عملکرد فراتر از انتظار و رشد ۳۲٫۹ درصدی در مقایسه با سال گذشته، درآمد ۱۷٫۴۹ میلیارد دلاری به ثبت رسانده است. در این میان، درآمد پوشیدنی‌ها، لوازم خانگی و لوازم جانبی با رشد چشمگیر ۳۶٫۱۲ درصدی به ۸٫۷۸ میلیارد دلار افزایش یافته است. لوکا مائستری، مدیر مالی اپل، در گوشه‌ای از این گزارش مالی می‌گوید:

عملکرد سه‌ماهه منتهی ژوئن ما شامل سوابق درآمد جدید در هر بخش جغرافیایی، رشد دورقمی در هر دسته از محصولات و بالاترین رکورد جدید برای دستگاه‌های فعال ما بود. ما ۲۱ میلیارد دلار جریان نقدی عملیاتی ایجاد کردیم و تقریباً ۲۹ میلیارد دلار به سهامدارانمان در طی سه‌ماهه مذکور برگشت دادیم. ما برای حمایت از برنامه‌های رشد بلندمدت خود به سرمایه‌گذاری قابل توجه در سراسر تجارت ادامه دادیم.

اپل دیگر فروش واحدی را برای هیچ یک از محصولات خود گزارش نمی‌کند؛ اما لوکا مائستری خاطرنشان کرد که اپل رشد دورقمی برای سه‌ماهه منتهی به سپتامبر (شهریور - مهر) را انتظار دارد؛ البته وی معتقد است که به دلیل برخی چالش‌ها همچون محدودیت‌های عرضه برای آیفون و آیپد، رشد این بازه از سه‌ماهه فعلی کمتر خواهد بود.

برای مطالعه‌ی تمام مقالات مرتبط با اپل به این صفحه مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات