آمازون بر سر خرید MGM با مبلغ ۸٫۷۵ میلیارد دلار به توافق رسید

آمازون بر سر خرید MGM با مبلغ ۸٫۷۵ میلیارد دلار به توافق رسید

آمازون برای خرید MGM، با این شرکت به توافق رسیده است و با نهایی شدن این قرارداد، کلیه‌ی آثار مترو گلدوین مایر و حتی عناوین در دست تولید آن تحت مالکیت آمازون قرار خواهد گرفت.

چندی پیش خبری منتشر شد که سران آمازون در حال مذاکره برای تصاحب مترو گلدوین مایر (MGM) هستند؛ خریدی که در صورت تحقق یافتن، برگ برنده‌ای برای آمازون در رقابت با شرکت‌هایی مانند نتفلیکس و HBO محسوب می‌شود. به گزارش The Verge، مذاکره به‌خوبی پیش رفته است و دو شرکت توانسته‌اند بر سر مبلغی به توافق برسند.

آمازون در نظر دارد با پرداخت ۸٫۷۵ میلیارد دلار نه‌تنها مالکیت استودیوهای MGM را به دست آورد؛ بلکه به کلیه‌ی آثار مترو گلدوین مایر دسترسی داشته باشد؛ آثاری که شامل بیش از ۴۰۰۰ فیلم و ۱۷ هزار ساعت سریال می‌شوند. بزرگ‌ترین خرده‌فروشی دنیا با معرفی آمازون پرایم ویدئو وارد عرصه‌ی استریم محتوای ویدئویی اشتراکی شد؛ سرویسی که کاربران با پرداخت حق اشتراک می‌‌توانند به محتوای ویدئویی شامل فیلم، سریال، انیمیشن، مستند و موارد دیگر دسترسی داشته باشند و تا پایان اشتراک، از آرشیو استفاده کنند.

سرویس پرایم ویدئو تنها شرکت فعال در بازار نیست و رقبای سرسختی مانند نتفلیکس دارد. آمازون برای برتری یافتن بر نتفلیکس، تاکنون هزینه‌های بسیاری صرف تولید محتوای اختصاصی کرده است؛ اما خرید مترو گلدوین مایر نشان می‌دهد که سران آمازون برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار استریم محتوای اشتراکی بسیار جدی هستند و می‌خواهند رقبای خود را پس بزنند.

سران آمازون در توضیحات خود اشاره داشته‌اند که خرید MGM می‌تواند تکمیل‌کننده‌ی آرشیو سرویس پرایم ویدئو باشد و در واقع به برگ برنده‌ای برای آمازون در رقابت با شرکت‌های دیگر تبدیل شود. ارزش آرشیو آثار MGM به‌قدری برای آمازون بالا است که حاضر شده رقمی درخور توجه، یعنی نزدیک به ۹ میلیارد دلار بابت آن پرداخت کند. البته چنین کاری منطقی به نظر می‌‌رسد؛ زیرا با اضافه شدن آثار مترو گلدوین مایر به سرویس پرایم ویدئو، مشترکان این سرویس به آرشیوی دست خواهند یافت که آثار آن تاکنون بیش از ۱۸۰ جایزه‌ی اسکار و بیش از ۱۰۰ جایزه‌ی امی برنده شده‌اند.

از جمله آثار مترو گلدوین مایر می‌توان به سری فیلم‌های جیمز باند، پلیس آهنی، راکی، مهاجم مقبره و کرید اشاره کرد و در میان سریال‌های آن عناوین برجسته‌ای مانند وایکینگ‌ها، فارگو و داستان ندیمه به چشم می‌خورد. بیانیه‌ی ارائه‌شده تنها ابتدای راه خرید MGM توسط آمازون است و این قرارداد باید توسط مقام‌های ایالات متحده مورد تأیید قرار بگیرد.

آنچه کاربران و مشترکان سرویس آمازون پرایم ویدئو باید در نظر بگیرند، احتمال افزایش قیمت حق اشتراک‌ها به دلیل اضافه شدن آرشیو بزرگ MGM خواهد بود. نظر شما کاربران زومیت در رابطه با خبر به توافق رسیدن دو شرکت چیست؟

منبع TheVerge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده