آیا دوج کوین به سرنوشت ریپل دچار خواهد شد؟

پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
یکی از تحلیل‌گران می‌گوید با تقلید نمودار دوج کوین از ریپل، حضور ایلان ماسک در برنامه‌ی تلویزیونی ۱۸ اردیبهشت می‌تواند برای دوج کوین قیامت به پا کند.
تبلیغات

درحالی‌که بیت کوین لنگ می‌زند، قیمت دوج کوین (DOGE) سر به فلک کشیده است؛ اما یکی از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده که هفته‌ی بعد حباب دوج خواهد ترکید.

بیشتر بخوانید: واژه نامه ارز دیجیتال

حساب محبوب توییتری Lowstrife از سه‌شنبه‌ی این هفته، در رشته‌ای از توییت‌ها به تشابه نمودار قیمت دوج کوین و ریپل (XRP) اشاره و اعلام کرده که «پایان» نزدیک است.

نای آخر

همان‌‎طور که کوین‌تلگراف گزارش می‌دهد، دوج کوین این هفته نیز به افزایش خود ادامه داده و با جبران ضرر گذشته‌ از زمان رسیدن به ۴۷ سنت، در چهار ماه گذشته رشدی ۷ هزار درصدی داشته است.

البته حامی اصلی دوج کوین یعنی ایلان ماسک،  قول داده است که در برنامه‌ی Saturday Night Live هفته‌ی آینده در نقش «دوج فادر» حضور پیدا کندو به این ترتیب، ۱۸ اردیبهشت به نقطه‌ای بی‌بازگشت برای این آلت کوین که بر مبنای یک میم اینترنتی ساخته شده است، تبدیل خواهد شد.

دوج فادر / ایلان ماسک در نقش پدر خوانده ی دوج کوین

ماسک که سرتاسر امسال در صدر اخبار ستایش دوج کوین بوده، دستاوردهای خود را نه از راه شایستگی بلکه وایرال شدن به دست آورده است. یکی از کاربران توییتر در این راستا می‌گوید:

چرا elonmusk@ در برنامه‌ی Saturday Night Live حضور پیدا می‌کند و با اجرای نمایشی قصد دارد قیمت دوج کوین را به یک دلار برساند؟ لطفاً یک نفر منطق این قضیه رو برای من شرح بدهد؟GoingParabolic@ چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰.

اگر ورق برگردد، دارندگان این رمزارز به همان سرنوشتی دچار خواهند شد که در پایان «فصل آلت‌کوین‌ها» در ۲۰۱۸ اتفاق افتاد.

برای یکی دیگر از کاربران ناشناس توییتر به نام Lowstrife، «نشانه‌های آخرالزمان» روی بازار نقدی (Spot Market) آشکارتر است. او می‌نویسد: «هر رالی اصلی دوج که امسال رخ داده، کوچک‌تر و کمتر تهاجمی‌ شده است. کاری که در ابتدا ۱۸ ساعت به طول انجامید، اکنون ۲ روز ادامه دارد.»حدس می‌زنم این نای آخر باشد، قبل از اینکه همه چیز تمام شود. ۱۸ اردیبهشت روزی تماشایی است.
قیمت دوج ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

DOGE/UDS چارت کندل ۱ روزه (در صرافی بیترکس). منبع: تریدینگ وییو

نشانه‌هایی از رکورد قیمتی تاریخی طولانی‌مدت ریپل

آخرین فاز دوج کوین به‌وضوح مشابه آخرین تلاش ریپل در ۲۰۱۸ بود؛ زمانی‌که ریپل با رسیدن به ۳٫۲ دلار رکورد قیمتی را ثبت کرد. اما پس از آن، قیمت به‌آرامی به ۰٫۱۴ دلار نزول پیدا کرد؛ افتی ۹۵٫۶ درصدی.

قیمت ریپل ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

چارت کندل ۱ هفته‌ای XRP/UDS (صرافی بیت‌استمپ). منبع: تریدینگ وییو

وضعیت فعلی برای مشارکت‌کنندگان فعلی بازار نیز بسیار آشنا است. رسوایی گیم‌استاپ که در آن تعدادی از تریدرها قیمت سهام گیم‌استاپ را به جایی رساندند که صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر کوتاه‌مدت را در هم شکست و زمینه‌ی مناسبی را برای تقلید این حرکت در دنیای ارزهای دیجیتال فراهم کرد.

برخلاف سهام، در دنیای رمزارزها راهی برای اعمال فشار روی تریدرها یا محدود کردن دسترسی به سرمایه‌ وجود ندارد و تنها راه، مجبور کردن پلتفرم‌های معاملاتی برای انجام این کار است.

آدام بک، مدیرعامل Blockstream، در توضیح این رخداد گفته است بول ران (بازار به‌شدت افزایشی) دوج کوین مثالی از بازارهایی کازینو مانند است. او در توییتی می‌گوید:

مشابه سقوط کوتاه‌مدت سهام گیم‌اسپات (GME). نه به این دلیل که بازار موافق ارزشمند بودن آن [دوج کوین] است؛ بلکه برعکس به این دلیل که فاقد ارزش است.چون قضیه شوخی است، پامپ کردن آسان‌تر است، در هر حال مردم به دور گروهی از پامپ و دامپ‌کننده‌ها (سازندگان حباب بازار) و قماربازان که زیر پایشان را خالی می‌کنند، جمع شده‌اند.

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر از‌ دست‌ دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، تصمیم نهایی را خود اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌ عهده بگیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات