با رشد بازار تبلت، اپل همچنان بزرگ‌ترین برند این حوزه است

با رشد بازار تبلت، اپل همچنان بزرگ‌ترین برند این حوزه است

آمار مؤسسه‌ی IDC نشان می‌دهد اپل در فصل اول ۲۰۲۱ بیشترین تعداد تبلت را عرضه کرده. ظاهرا بازار تبلت در این بازه‌ی زمانی رشد سالانه‌ی ۵۵٫۲ درصدی تجربه کرده است.

اپل مدت‌ها است تسلط زیادی به بازار تبلت‌ پیدا کرده است و ظاهرا این روند فعلاً ادامه‌دار خواهد بود. به گزارش مؤسسه‌ی IDC، اپل در حال حاضر ۳۱٫۷ درصد از سهم بازار تبلت را در اختیار دارد و سامسونگ پس از اپل با سهم ۲۰ درصد در رتبه‌ی دوم قرار می‌گیرد. این اعداد به سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ یعنی بازه‌ی زمانی بین ژانویه تا مارس (اواسط دی ۱۳۹۹ تا اواسط فروردین ۱۴۰۰) مربوط هستند. IDC می‌گوید درحالی‌که اکثر بخش‌های جهان همچنان با دنیاگیری ویروس کرونا دست‌و‌پنجه نرم می‌کند،‌ فروش تبلت‌ها و کروم‌بوک‌ها همچنان بسیار زیاد است.

فروش تبلت‌ در سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۲۱ عملکرد برجسته‌ای داشت و رشد سالانه‌ی ۵۵٫۲ درصدی تجربه کرد. تعداد کل تبلت‌های عرضه‌شده به بازار در فصل اول سال جاری میلادی به ۳۹٫۹ میلیون واحد رسید. آخرین باری که بازار تبلت با چنین رشدی مواجه شد سال ۲۰۱۳ بود؛ در سال ۲۰۱۳ شاهد رشد سالانه‌ی ۵۶٫۹ درصدی بازار تبلت‌ها بودیم.

یکی از تحلیلگران IDC در یادداشتی می‌نویسد گسترش واکسیناسیون و بازگشایی دفاتر کاری ممکن است «نرخ دورکاری را کاهش بدهد؛ اما تا بازگشت به شرایط کاری عادی فاصله‌ی زیادی داریم و به همین دلیل انتظار می‌رود تقاضا برای تبلت و به‌‌خصوص تبلت‌های جداشدنی تا چند وقت دیگر ادامه داشته باشد.» 

بر اساس گزارش مقدماتی IDC، اپل در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ بالغ‌بر ۱۲٫۷ میلیون دستگاه آیپد عرضه کرده و ۳۱٫۷ درصد از سهم بازار را در اختیار گرفته است. تعداد آیپدهای عرضه‌شده در فصل اول ۲۰۲۱ در مقایسه با فصل اول ۲۰۲۰ با ۶۴٫۳ درصد رشد مواجه شد. در رتبه‌های بعدی به ترتیب سامسونگ، لنوو، آمازون و هواوی قرار می‌گیرند.

شرکتآمار عرضه در فصل اول ۲۰۲۱سهم بازار در فصل اول ۲۰۲۱آمار عرضه در فصل اول ۲۰۲۰سهم بازار در فصل اول ۲۰۲۰رشد سالانه
۱. اپل۱۲٫۷ میلیون واحد۳۱٫۷ درصد۷٫۷ میلیون واحد۳۰ درصد۶۴٫۳ درصد
۲. سامسونگ۸ میلیون واحد۲۰ درصد۵ میلیون واحد۱۹٫۳ درصد۶۰٫۸ درصد
۳. لنوو۳٫۸ میلیون واحد۹٫۴ درصد۱٫۶ میلیون واحد۶٫۱ درصد۱۳۸٫۱ درصد
۴. آمازون۳٫۵ میلیون واحد۸٫۷ درصد۱٫۴ میلیون واحد۵٫۶ درصد۱۴۳ درصد
۵. هواوی۲٫۷ میلیون واحد۶٫۸ درصد۲٫۷ میلیون واحد۱۰٫۴ درصد۱٫۷ درصد
شرکت‌های دیگر۹٫۳ میلیون واحد۲۳٫۳ درصد۷٫۳ میلیون واحد۲۸٫۵ درصد۲۶٫۵ درصد
مجموع۳۹٫۹ میلیون واحد۱۰۰ درصد۲۵٫۷ میلیون واحد۱۰۰ درصد۵۵٫۲ درصد

هفته‌ی گذشته اپل در گزارش مالی جدیدش از کسب درآمد رکوردشکن ۸۹٫۶ میلیارد دلاری در فصل دوم سال مالی ۲۰۲۱ خبر داد. این شرکت گزارش فروش جداگانه‌ی واحدهای تجاری خود را منتشر نمی‌کند؛ اما گفت آیپد با رشد سالانه‌ی ۷۹ درصدی مواجه شده و درآمد آن به ۷٫۸۱ میلیارد دلار رسیده است.

این آمار در حالی ثبت می‌شود که اپل به‌تازگی نسل جدید تبلت‌های سری آیپد پرو را معرفی کرده است. آیپد پرو 2021 که در ماه‌های آینده به بازار عرضه می‌شود، بهبودهای مناسبی (خصوصا در مدل ۱۲٫۹ اینچ) تجربه کرده است و انتظار می‌رود فروش خوبی برای آن ثبت شود.

منبع 9to5mac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده