رکوردشکنی سامسونگ با عرضه ۷۶٫۵ میلیون گوشی در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱

رکوردشکنی سامسونگ با عرضه ۷۶٫۵ میلیون گوشی در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱

آمار Canalys از سقوط هواوی به رتبه‌ی هفتم برندهای گوشی‌ساز برتر از لحاظ تعداد گوشی‌ عرضه‌شده به بازار خبر می‌دهد. تحریم‌های ایالات متحده واحد موبایل هواوی را در عمل فلج کرده است.

آمار مؤسسه‌ی تحقیقاتی Canalys نشان می‌دهد در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۴۷ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در سراسر دنیا عرضه شده است. طبق آمار، در سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی تعداد گوشی‌های عرضه‌شده رشد ۲۷ درصدی سالانه تجربه کرده است.

سامسونگ با عرضه‌ی ۷۶٫۵ میلیون دستگاه گوشی باری دیگر به رتبه‌ی نخست برترین برندهای صنعت موبایل از لحاظ تعداد گوشی‌ عرضه‌شده تکیه داده است. سامسونگ ۲۲ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. به گزارش GSMArena، اپل با عرضه‌ی ۵۲٫۴ میلیون دستگاه آیفون رتبه‌ی دوم را از آنِ خود کرده است و ۱۵ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

شیائومی با عرضه‌ی ۴۹ میلیون دستگاه گوشی در فصل اول ۲۰۲۱ و کسب ۱۴ درصد از سهم بازار سومین برند برتر گوشی‌ساز در سطح دنیا محسوب می‌شود. این نخستین باری است که شیائومی می‌تواند در طول بازه‌ی زمانی سه‌ماهه ۴۹ میلیون دستگاه گوشی عرضه کند.

اوپو و ویوو که تحت مالکیت شرکت BBK الکترونیکس هستند، به‌ ترتیب با عرضه‌ی ۳۷٫۶ میلیون و ۳۶ میلیون دستگاه رتبه‌های چهارم و پنجم را در اختیار گرفته‌اند. در بین برندهای گوشی‌ساز شیائومی با عرضه‌ی ۶۲ درصد گوشی بیشتر در سه‌ماهه‌ی نخست سال جاری میلادی بیشترین رشد سالانه را تجربه کرد. 

Canalys می‌گوید هواوی با عرضه‌ی ۱۸٫۶ میلیون دستگاه گوشی در رتبه‌ی هفتم قرار دارد. تأثیر تحریم‌های ایالات متحده به‌وضوح روی هواوی دیده می‌شود. شرکتی که روزگاری با سامسونگ و اپل رقابت می‌کرد اکنون حتی در بین پنج برند برتر حضور ندارد و واحد موبایلش عملا فلج شده است.

نام شرکتعرضه در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱سهم بازار در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱عرضه در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۰سهم بازار در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۰رشد سالانه
سامسونگ۷۶٫۵ میلیون واحد۲۲ درصد۵۹٫۶ میلیون واحد۲۲ درصد۲۸+ درصد
اپل۵۲٫۴ میلیون واحد۱۵ درصد۳۷٫۱ میلیون واحد۱۴ درصد۴۱+ درصد
شیائومی۴۹ میلیون واحد۱۴ درصد۳۰٫۲ میلیون واحد۱۱ درصد۶۲+ درصد
اوپو۳۷٫۶ میلیون واحد۱۱ درصد۲۳٫۵ میلیون واحد۹ درصد۶۰+ درصد
ویوو۳۶ میلیون واحد۱۰ درصد۲۴٫۲ میلیون واحد۹ درصد۴۸+ درصد
شرکت‌های دیگر۹۵٫۹ میلیون واحد۲۸ درصد۹۷٫۸ میلیون واحد۳۶ درصد۲- درصد
مجموع۳۴۷٫۴ میلیون واحد۱۰۰ درصد۲۷۲٫۵ میلیون واحد۱۰۰ درصد۲۷+ درصد

Canalys انتظار دارد دنیاگیری ویروس کرونا در ماه‌های آینده نقشی برجسته در فروش گوشی‌ هوشمند داشته باشد؛ البته کمبود شدید تراشه در بازار می‌تواند مشکلات‌ جدی‌تری برای صنعت گوشی ایجاد کند. تحلیلگران Canalys می‌گویند احتمالا این دو عامل باعث می‌شوند شرکت‌ها استراتژی‌های منطقه‌ایِ خود را بازبینی کنند و روی کشورهایی متمرکز شوند که در حال بازیابی وضعیت قبل از همه‌گیری هستند.

کمبود شدید تراشه قطعا روی برندهای کوچک‌تر صنعت موبایل اثر بزرگ‌تری خواهد داشت و شاید حتی آن‌ها را به خروج از بازار مجاب کند؛ مشابه آنچه برای واحد موبایل ال جی الکترونیکس دیدیم. 

منبع gsmarena
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده