مبلغ پرداختی اپل موزیک به هنرمندان، دو برابر اسپاتیفای است

یک‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
مطالعه 3 دقیقه
اپل موزیک با هر بار استریم یک آهنگ، مبلغ یک سنت به هنرمندان پرداخت می‌کند که این مبلغ در اسپاتیفای تنها نیم سنت است.
تبلیغات

با توجه به توضیحاتی که اپل در داشبورد یکی از هنرمندان ارائه کرده است، اپل موزیک به‌صورت میانگین برای هر استریم موسیقی مبلغ یک سنت (یک‌صدم دلار) به هنرمندان پرداخت می‌کند؛ این مبلغ دو برابر چیزی است که اسپاتیفای به هنرمندان پرداخت می‌کند. اسپاتیفای برای پخش هر استریم نیم سنت می‌پردازد.

البته اپل اعلام کرده است که این مبلغ با توجه به کشور و نوع اشتراکی که کاربران از آن استفاده می‌کنند، متفاوت است؛ اما به‌صورت میانگین مبلغ یک سنت برای هر استریم پرداخت می‌شود.

اعلام این خبر می‌تواند یک پیروزی تبلیغاتی برای اپل موزیک باشد؛ چراکه روشی بسیار راحت بود و هم اینکه اسپاتیفای از بیان مبلغی که به هنرمندان پرداخت می‌کند، متنفر است.

اسپاتیفای حتی وب‌سایتی به نام Loud&Clear  راه‌اندازی کرده است که به هنرمندان و طرفداران آن‌ها توضیح می‌دهد که روند پرداختی‌ برای هر استریم به چه صورت است و چرا پرداخت در برابر هر استریم، گزینه مناسبی نیست.

به گزارش ورج، اسپاتیفای در توضیحات خود اعلام کرده است:

در زمانه‌ای که همه استریم می‌کنند، طرفداران برای هر بار استریم پول نمی‌دهند و شرکت‌هایی که چنین سرویسی ارائه می‌کنند، برای هر استریم به هنرمندان پولی پرداخت نمی‌کنند. به همین دلیل ما فکر نمی‌کنیم پرداخت برای هر استریم رویکرد درستی باشد. بااین‌حال ما متوجه هستیم که هنرمندان با تعداد استریم موسیقی‌ خود می‌توانند متوجه تأثیرگذاری آن بشوند و به همین دلیل می‌توانند مقدار استریم را به درآمد هم نسبت بدهند. مثلاً می‌شود درآمد لویالتی اسپاتیفای را بر تعداد استریم‌های انجام‌شده تقسیم کرد. هر دوی این عددها هرسال بیشتر می‌شود. المان‌های زیادی باعث می‌شوند این نسبت‌ها کوچک به نظر برسند و ما متوجه هستیم که این موضوع می‌تواند مشکل ایجاد کند.

باید به این موضوع اشاره کنیم که اسپاتیفای از پشتیبانی تبلیغات برخوردار است و از طرف دیگر، اشتراک پرمیوم هم دارد؛ اما اپل تنها سرویس پرمیوم دارد و به همین دلیل روند کسب درآمد این دو سرویس با هم متفاوت است. اسپاتیفای کاربران بیشتری هم از اپل موزیک دارد. تعداد کاربران این سرویس در حال حاضر به ۳۴۵ میلیون نفر می‌رسد که از این تعداد، ۱۵۵ میلیون نفر از اشتراک پرمیوم استفاده می‌کنند.

اپل در ماه بهار سال ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که تعداد کاربران سرویس اپل موزیک به ۶۰ میلیون رسیده است و به نظر می‌رسد این تعداد در حال حاضر به ۷۲ میلیون نفر رسیده باشد.

اسپاتیفای درباره این موضوع که مبلغ کمتری به هنرمندان پرداخت می‌کند، بحث و جدل زیادی دارد؛ اما از طرف دیگر اپل به‌راحتی به این موضوع اشاره می‌کند که مبلغ بیشتری به هنرمندان می‌پردازد.

البته تمام این بحث‌ها مشکل اصلی دنیای استریم را حل نمی‌کند و هنرمندان نمی‌توانند به درآمد کسب‌شده از سرویس‌های استریم موسیقی اتکا کنند. به همین دلیل اکنون بسیاری از هنرمندان سعی می‌کنند آثار خود را در قالب NFT بفروشند یا امیدوار باشند که برگزاری کنسرت‌ موسیقی به‌زودی در سرتاسر دنیا از سر گرفته شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات