هشدار یکی از اقتصاددانان درباره طبقه اشرافی نوین در حوزه بیت‌کوین

هشدار یکی از اقتصاددانان درباره طبقه اشرافی نوین در حوزه بیت‌کوین

طبق مقاله‌ی یکی از اقتصاددانان دانشکده‌ی اقتصاد لندن، با تبدیل‌ بیت‌کوین به ارز رایج جهان، سرمایه‌گذاران روی این رمزارز طبقه‌ی اشرافی نوین جامعه خواهند بود.

تمامی افراد جامعه درباره‌ی جهانی‌شدن بیت‌کوین هیجان‌زده نیستند. براساس میم محبوبی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، سرمایه‌گذاران بیت‌کوین با تبدیل‌ رمزارز مذکور به ارز رایج جهان، طبقه‌ی اشرافی نوین جامعه خواهند بود. این میم بخشی از دیدگاهی بزرگ‌تر درباره‌ی آینده‌ی بیت‌کوین است؛ روایتی نیمه‌جدی و درعین‌حال بیشتر کنایه‌آمیز که براساس نگرشی با عنوان «دژهای بیت‌کوین» شکل گرفته است. در این چشم‌انداز، بیت‌کوین در آینده آن‌چنان ارزشمند خواهد شد که سرمایه‌گذاران روی این ارز دیجیتال همچون پادشاهان به‌معنای واقعی کلمه در دژها از کوین‌هایشان دفاع خواهند کرد.

براساس گزارش کوین‌تلگراف، منشأ میم دژ یادداشت شخصی بود که در شبکه‌ی اجتماعی ردیت ادعا می‌کرد از آینده آمده است. البته او پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۹ صدهزار دلار و در سال ۲۰۲۱ یک‌میلیون دلار خواهد بود. این ایده حتی الهام‌بخش فیلمی کوتاه با نام Schloss Bitcoin بود. بااین‌حال، با وجود ماهیت تمسخرآمیز و تخیلی این میم، اکنون یکی از اقتصاددانان هشدار می‌دهد که اگر بیت‌کوین در مأموریت خودش برای دستیابی به برتری میان ارزها موفق شود، چنین دیدگاهی چندان دورازذهن نخواهد بود.

جون دانیلسون، عضو هیئت‌علمی دانشکده‌ی اقتصاد لندن، روز گذشته در وب‌سایت مرکز اندیشکده‌ی تحقیقات و سیاست‌های اقتصادی (Economic and Policy Research) در مقاله‌ای به این موضوع اشاره کرد. در این مطلب، وی آینده‌ای را متصور می‌شود که در آن، اشراف بیت‌کوین ازطریق نابرابری شدید در میزان ثروت، به شکاف اجتماعی و پوپولیسم دامن می‌زنند. این استاد دانشگاه نوشت:

در ابتدا، سرمایه‌گذاران کنونی بیت‌کوین به ثروتمندترین افراد جهان تبدیل می‌شوند و [در میزان دارایی] با پادشاهان و امپراتورهایی رقابت می‌کنند که در قرن‌های گذشته فرمانروایی می‌کردند. آنان مالک کل پول جهان می‌شوند و می‌توانند هرچه می‌خواهند، بخرند. تعداد این افراد محدود خواهد بود. درقیاس‌با جمعیتی که ازطریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های بازنشستگی و... دارایی اندکی اندوخته‌اند، سرمایه‌گذاران بیت‌کوین گروه کوچکی هستند.

دولت مجبور خواهد شد به این طبقه‌ی جدید از فرمانروایان حمله یا از آن‌ها محافظت کند. افراد مذکور که تنها به‌دلیل خرید زودهنگام رمزارز یادشده چنین ثروتی به‌دست آورده‌اند، هیچ سهمی در جامعه نخواهند داشت. جدا از ناراحتی و بدخلقی دانیلسون، او درنهایت نتیجه‌گیری می‌کند که چنین آینده‌ای هرگز وجود نخواهد داشت؛ زیرا بی‌ثابت‌بودن قیمت بیت‌کوین باعث می‌شود این ارز دیجیتال به‌عنوان واحد پولی نامناسب باشد. به‌نوشته‌ی او، به‌دلیل این تناقضات داخلی قیمت بیت‌کوین به صفر می‌رسد.

صرف‌نظر از تجزیه‌وتحلیل‌های اقتصادی مسافران زمان در وب‌سایت ردیت که نتیجه‌گیری مشابهی کرده‌اند، تمامی افراد از جهانی‌شدن بیت‌کوین منزجر نیستند. درحقیقت، در بسیاری از مواقع ثابت شده است که این پلتفرم مزیتی برای کشورهایی است که با تورم دست‌به‌گریبان هستند.

***

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر از‌‌دست‌‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، تصمیم نهایی را خودش اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌‌عهده بگیرد.

منبع cointelegraph
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده