اپل در مسیری جدید؛ دن ریچیو هدایت پروژه نامشخصی را بر عهده گرفته است

سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
اپل اعلام کرد که دَن ریچیو، معاون ارشد سخت‌افزار این شرکت، در حال انتقال به سمتی جدید است که در آنجا پروژه‌ای نامشخص را اداره خواهد کرد.
تبلیغات

بنا بر گزارش اپل‌اینسایدر، غول دنیای فناوری در بیانیه‌ای اعلام کرده است که دَن ریچیو، معاون ارشد مهندسی سخت‌افزار اپل، با هدف انتقال به پروژه‌ای جدید، از مقام فعلی‌اش کناره‌گیری خواهد کرد؛ اما همچنان باید گزارش‌های خود را مستقیما به شخص تیم کوک، مدیرعامل اپل تحویل بدهد. جان ترنوس به‌عنوان عضوی از تیم اجرایی، سازمان مهندسی سخت‌افزار اپل را هدایت خواهد کرد. کوک در این باره می‌گوید:

[دَن ریچیو] با ارائه‌ی نوآوری‌ به اپل کمک کرده است جان بگیرد و ما را به یک شرکت بهتر و مبتکرتر تبدیل کرده است. ما از اینکه او همچنان به‌عنوان عضوی از تیم به کار خود ادامه خواهد داد بسیار خوشحالیم. تخصص عمیق و وسعت تجربه‌ی جان ترنوس، او را به یک رهبر جسور و باهوش در تیم‌های مهندسی سخت‌افزار ما تبدیل کرده است. من می‌خواهم در این مرحله جالب و هیجان‌انگیز به هر دوی آن‌ها تبریک بگویم و مشتاقانه منتظر نوآوری‌های بیشتری هستم که به کمک آن‌ها در سراسر جهان ارائه خواهد شد.

ریچیو در سال ۱۹۹۸ به‌عنوان نایب‌رئیس طراحی محصولات به اپل پیوست و در سال ۲۰۱۰ برای نظارت بر اولین آیپد به سمت معاون فنی مهندسی سخت‌افزار آیپد ارتقا یافت. او در سال ۲۰۱۲ در کنار کریگ فدریگی به مقام معاون ارشد مدیر اجرایی (SVP) نائل شد و به‌نوعی جایگاه رئیس بخش ‌سخت‌افزار کوپرتینویی‌ها یعنی باب منسفیلد را تصاحب کرد. ریچیو در این باره می‌گوید:

یک عمر کار من در اپل، صرف ساخت بهترین محصولات جهان در کنار بااستعدادترین افرادی بوده است که می‌توانید تصور کنید. پس از ۲۳ سال هدایت تیم‌های طراحی یا مهندسی سخت‌افزار که بزرگ‌ترین و جاه‌طلبانه‌ترین سال تولید ما را به خود اختصاص داده است، زمان مناسبی برای تغییر است. در مرحله بعدی، من مشتاقانه منتظر انجام کاری هستم که علاقه‌ی بیشتری به آن دارم و کانون توجه‌ من در اپل برای ایجاد موارد جدید و شگفت‌انگیزی است که نمی‌توانم بیشتر از این در مورد آن‌ها هیجان‌زده شوم.

انتقال ریچیو به‌نوعی یادآور تغییر سمت منسفیلد در سال ۲۰۱۲ است. در آن زمان، منسفیلد تصمیم به بازنشستگی گرفت؛ اما توافق کرد که به‌صورت محدود مشاوره با تیم کوک را درباره‌ی محصولات آینده ادامه بدهد. چهار سال بعد، پس از آنکه استیو زادسکی به ‌دلیل روابط پرتنش، اپل را ترک کرد، منسفیلد در سمت جدیدی برای هدایت پروژه‌ی Apple Car منسوب شد؛ البته چندی پیش مشخص شد که جان جیاناندریا، رئیس بخش هوش مصنوعی اپل، رهبری تیم پروژه‌ی تایتان را بر عهده گرفته است و از این پس خودروی خودران اپل تحت نظارت او توسعه می‌یابد.

اپل و ریچیو اطلاعات بیشتری از پروژه و محصولات جدید در میان نگذاشته‌اند؛ اما گمان می‌رود سمت جدید ریچیو حول محور پروژه‌ی تیتان یا توسعه‌ی عینک واقعیت افزوده باشد. شواهد حاکی از آن است که اهالی کوپرتینو در فرایند توسعه و طراحی اپل گلس مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده با مشکلات متعددی روبه‌رو شده‌اند و عرضه‌ی این محصول ممکن است به تأخیر بیافتد و در نهایت، هدست واقعیت مجازی اپل زودتر از آن راهی بازار شود. گفته می‌شود هدست یادشده سنگین‌تر با ظاهری آشنا، شبیه آکیولس (Oculus) یا پلی‌استیشن وی‌آر خواهد بود و به‌ گفته‌ی بلومبرگ، اپل برچسب قیمتی این هدست را بیشتر از ۳۰۰ تا ۹۰۰ دلار سایر رقبا تعیین خواهد کرد.

جان ترنوس از سال ۲۰۰۱ عضوی از تیم طراحی محصولات بوده و روی محصولاتی از جمله نسل نخست ایرپاد و تمامی آیپدها نظارت داشته است. او در سخنرانی‌های برجسته‌ی غول دنیای فناوری در رابطه با گذار از اینتل به اپل سیلیکون، بسیار فعال ظاهر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات