بازار رایانه‌های شخصی در فصل دوم سال ۲۰۲۰ به حالت عادی بازگشته است

بازار رایانه‌های شخصی در فصل دوم سال ۲۰۲۰ به حالت عادی بازگشته است

گزارش‌های جدید IDC و گارتنر خبر از بازگشت بازار رایانه‌های شخصی به وضعیت عادی در فصل دوم ۲۰۲۰ می‌دهند.

به گزارش IDC و گارتنر، عرضه‌ی جهانی رایانه‌های شخصی (PC) در فصل دوم ۲۰۲۰ پس از رفع مشکلات ایجادشده از سوی همه‌گیری کووید در زنجیره‌ی تولید، به حالت عادی بازگشته و پاسخ‌گوی نیازهای مشتریان است؛ البته بنابر هشدار این مؤسسات تحقیقاتی، شاید بازگشت بازار رایانه‌های شخصی موقتی باشد. درخواست برای رایانه‌های شخصی با فراگیری آموزش مجازی و دورکاری، بالا گرفته‌است.

عرضه‌ی جهانی رایانه‌های شخصی در فصل دوم ۲۰۲۰، طبق گزارش گارتنر و IDC به ترتیب، ۶۴.۸ و ۷۲.۳ میلیون دستگاه بوده‌است. آمار گارتنر رشد سالیانه‌ی ۲٫۸ درصدی را نشان می‌دهد؛ درحالی‌که این عدد در آمار IDC، ۱۱.۲ درصد است.

تعریف گارتنر و IDC از بازار رایانه‌های شخصی اندکی متفاوت است. داده‌های گارتنر شامل رایانه‌های دسکتاپ، لپتاپ‌ها و دستگاه‌های ممتاز قابل حمل (مانند سرفیس مایکروسافت) بوده و کروم‌بوک‌ها و آیپدها جایی در میان این داده‌ها ندارند؛ اما داده‌های IDC شامل دسکتاپ‌ها، لپتاپ‌ها (شامل کروم‌بوک‌ها) و ورک‌استیشن‌ها بوده و تبلت‌ها و سرورهای x86 شمرده نمی‌شوند.

شرکتمحصولات در فصل دوم ۲۰۲۰سهم بازار در فصل دوم ۲۰۲۰محصولات در فصل دوم ۲۰۱۹سهم بازار در فصل دوم ۲۰۱۹رشد ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹
لنوو۱۶۱۹۷۲۵.۰۱۵۵۴۱۲۴.۷۴.۲
HP۱۶۱۶۵۲۴.۹۱۳۸۱۰۲۱.۹۱۷.۱
دل۱۰۶۴۸۱‌۶.۴۱۰۶۸۰۱۶.۹-۰.۳
اپل۴۳۶۸۶.۷۴۱۵۷۶.۶۵.۱
ایسر۴۰۰۷۶.۲۳۲۴۱۵.۱۲۳.۶
ایسوس۳۵۹۳۵.۵۲۹۶۰۴.۷۲۱.۴
سایر۹۸۲۹۱۵.۲۱۲۶۵۸۲۰.۱-۲۲.۴
مجموع۶۴۸۰۸۱۰۰.۰۶۳۰۴۷۱۰۰.۰۲.۸

در فصل دوم ۲۰۲۰ شاهد بهبود کوتاه‌مدتی در بازار جهانی رایانه‌های شخصی به دلیل رشد چشم‌گیر EMEA بوده‌ایم. پس از اشکالات به‌وجودآمده در زنجیره تولید و فروش در ابتدای ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹، بخشی از رشد فعلی بازار به این علت است که عرضه‌کنندگان و کانال‌های فروش تعداد محصولات خود را توانسته‌اند به نزدیک تعداد معمول برسانند.

فروش رایانه‌های شخصی قابل حمل نیز رشد بالایی نشان می‌دهد که به مواردی مانند دورکاری و آموزش مجازی بازمی‌گردد. البته این افزایش تقاضا پس از ۲۰۲۰ ادامه نخواهد داشت؛ زیرا به دلیل نیازی موقتی در اثر همه‌گیری کووید-۱۹ پدید آمده است.

HP و لنوو بالاترین جایگاه را در میان عرضه‌کنندگان فصل دوم ۲۰۲۰، از آن خود کردند. بنابر گزارش گارتنر، لنوو ۲۵ و HP حدود ۲۴.۹ درصد از بازار را در اختیار دارند. HP شاهد فصل خوبی بوده؛ زیرا پس از تجربه‌ی مشکلاتی در زنجیره تامین، حال در این فصل شاهد رشدی ۱۷ درصدی است.

طبق گزارش IDC، شرکت HP و لنوو به ترتیب ۲۵ و ۲۴.۱ درصد از بازار را در دست داشته‌اند و HP شاهد رشدی بیش از ۱۷ درصد بوده‌است. فهرست عرضه‌کنندگان برتر با دل، اپل و ایسر ادامه می‌یابد.

طبق آمار گارتنر، در ایالات متحده HP با در دست‌داشتن ۳۳ درصد بازار توزیع‌کننده برتر شد. دل نیز پس از HP با ۲۶ درصد در جایگاه دوم ایستاد. در کل طبق اعلام گارتنر، بازار رایانه‌های شخصی ایالات متحده شاهد رشد سالیانه ۳.۵ درصدی، در پنجمین فصل متوالی رشد خود بود. سقوط ۴۴ درصدی رایانه‌های دسکتاپ با رشد دو رقمی رایانه‌های شخصی قابل حمل جبران شد.

بنابر گزارش IDC، بازار ایالات متحده شاهد بهترین فصل خود از زمان پایان ۲۰۰۹ بود. در این فصل ۲۱ میلیون دستگاه در ایالات متحده عرضه شده که رشدی دو رقمی را برای بازار رایانه‌های شخصی این کشور به ارمغان آورده‌است.

منبع cnet ZDNet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده