جوابیه اچ پی به زیراکس: ما نیازی به شما نداریم، زیراکس در وضعیت مناسبی نیست

جوابیه اچ پی به زیراکس: ما نیازی به شما نداریم، زیراکس در وضعیت مناسبی نیست

زیراکس و داستان پیشنهاد آن برای خرید اچ‌پی روز‌به‌روز پیچیده‌تر می‌شود و شاید به درگیری‌های بیشتری میان دو غول قدیمی دنیای فناوری بینجامد.

زیراکس چندی پیش پیشنهاد خرید کامل اچ‌پی را به هیئت‌مدیره‌ی این شرکت ارسال کرد. هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی در پاسخی شفاف اعلام کردند به انعقاد قراردادی خرید و ادغام با رقیب قدیمی‌شان تمایلی ندارند. سپس، مدیرعامل زیراکس نامه‌ی جدی‌تری ارسال کرد که به‌نوعی هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی را به مذاکره‌ی مستقیم با سهام‌داران (Hostile bid) تهدید کرده بود.

پس از اینکه زیراکس تهدید مذاکره‌ی مستقیم با سهام‌داران اچ‌پی را مطرح کرد، آن‌ها در نامه‌ای کاملا شفاف باردیگر بر تمایل‌نداشتن به ادغام تأکید کردند. به‌علاوه بازهم به وضعیت نامناسب زیراکس در بازار اشاره کردند که در سال‌های اخیر، فروشش کاهش یافته است. خلاصه‌ی نامه‌ی جدید هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی می‌گوید زیراکس شرایط مناسبی برای ادامه‌ی فعالیت در بازار ندارد و ادغام دو شرکت حرکت هر دو را در بازار با مشکلات جدی روبه‌رو می‌کند.

درادامه، متن کامل نامه‌ی هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی را می‌خوانیم که دلایل خود مبنی‌بر بی‌علاقگی به ادغام را به‌صورت شفاف توضیح داده‌اند. نامه‌ی هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی به‌صورت مستقیم به مدیرعامل زیراکس، جان ویسنتین و نسخه‌ای از آن نیز برای کیث کوزا، رئیس هیئت‌مدیره‌ی زیراکس و مدیرعامل ایکان اینترپرایز ارسال شد:

هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی مجددا نامه‌ی ۲۱ نوامبر شما را بررسی کرد که اطلاعات جدیدی درمقایسه‌با نامه‌ی قبلی پنجم نوامبر نداشت. مجددا تکرار می‌کنیم پیشنهاد زیراکس به‌‌دلیل ارزش‌گذاری پایین اچ‌پی رد می‌شود. به‌علاوه، پیشنهادهای ارائه‌شده بسیار مبهم هستند و توانایی زیراکس در تأمین هزینه‌ی خرید پیشنهادشده مشخص نیست. همچنین، نگرانی‌های زیادی درزمینه‌ی افزایش بدهی شرکت حاصل از ادغام وجود دارد که روی ارزش سهام آن تأثیر خواهد گذاشت. ناگفته نماند پیشنهاد شما حامل هیچ پیامی برای بازرسی عمیق‌تر یا مذاکرات آتی نیست.

مجددا به این نکته‌ی مهم تأکید می‌کنیم که به ادغام با زیراکس نیازی نداریم و اعتماد کاملی به استراتژی خود داریم و فرصت‌های متعددی برای اچ‌پی وجود دارد تا ارزش بلندمدت پایداری برای خود ایجاد کند. به‌عنوان مثال، اچ‌پی اکنون با تکیه بر شرایط مالی مناسب می‌تواند بخشی از سهام خود را بازخرید کند؛ سهامی که به‌اعتقاد ما کمتر از ارزش واقعی ارزش‌گذاری شده است. به‌علاوه، می‌توانیم استراتژی‌های متعدد خرید و ادغام را اجرایی کنیم که ارزش‌ بسیاری برای شرکت خواهد آفرید.

زیراکس / Xerox

در صحبت‌های تهاجمی شما کاملا مشخص بوده است زیراکس به‌دنبال ادغام اجباری با شرایط فرصت‌طلبانه است و اطلاعات کاملی هم درباره‌ی برنامه‌های خود نمی‌دهد. زمانی‌که در ماه‌های اوت و سپتامبر مذاکرات محرمانه‌ی خود را با شما پیش می‌بردیم، نگرانی‌های خود را به‌صورت شفاف بیان کردیم. شما از پاسخ به نگرانی‌ها طفره رفتید و به‌جای پیگیری مسیری سازنده، تهدید مذاکره با سهام‌داران را مطرح کردید. به‌هرحال مشکلاتی اساسی هنوز وجود دارند. اکنون اجبار شما برای رسیدن به قرارداد که به‌صورت عمومی هم منتشر شد، بدون پاسخ به نگرانی‌های مذکور، تنها نگرانی ما را بابت کسب‌وکار و چشم‌اندازهای آتی زیراکس افزایش می‌دهد. درنتیجه، باید عمیق‌تر بررسی کنیم تا شاید بتوانیم توجیهی برای ادغام با زیراکس بیابیم.

نگرانی‌های زیادی درباره‌ی ادامه‌ی حیات زیراکس وجود دارد

همیشه آماده‌ی مطالعه و بررسی بیشتر درباره‌ی ادغام دو شرکت هستیم و سعی می‌کنیم هرچه‌سریع‌تر درباره‌ی مسیر حرکت کسب‌وکار شما اطلاع کسب کنیم. به‌هرحال، هنوز نگرانی‌های مهمی درباره‌ی آینده‌ی کسب‌وکارتان در کوتاه‌مدت و پایداری آن در بلندمدت وجود داشته که تأثیر مستقیمی بر ارزش زیراکس می‌گذارد. نگرانی اصلی درباره‌ی وجود مسیر و راهکاری برای بازگرداندن کسب‌وکارتان به مسیر صحیح اهمیتی حیاتی دارد. درنهایت، علاوه‌بر نگرانی درباره‌ی مسیر کنونی رو‌به‌سقوط زیراکس، نگرانی‌های دیگری هم داریم که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

۱. زیراکس در چهار فصل از پنج فصل گذشته، نتوانست درآمد پیش‌بینی‌شده‌ی تحلیلگران اقتصادی را کسب کند؛

۲. درآمد زیراکس در دوره‌ی ۱۲ ماهه از ژوئن ۲۰۱۸ از ۱۰/۲ به ۹/۲ میلیارد رسید. درآمد پروژه‌های مدیریتی زیراکس نیز در سال مالی ۲۰۱۹ با کاهش ۶ درصدی روبه‌‌رو شد؛

۳. باتوجه‌به سهم درخورتوجه درآمدهای قراردادی در کسب‌وکار شما، نگران کاهش درآمد کل قراردادی از مشتریان (‌TCV) و مازاد بر کاهش درآمد فروش هستیم؛ رویکردی که می‌تواند سرعت کاهش را در سال‌های آتی بیشتر کند. درادامه باید تأکید کنیم TCV قراردادهای تجاری (شامل تمدید قراردادها) در سال ۲۰۱۸ کاهش ۱۳/۹ درصدی تجربه کرد. به‌علاوه، تعداد مشتریان در سال ۲۰۱۸ تقریبا ۱۸ درصد کاهش یافت. شما این اطلاعات را از پایان سال ۲۰۱۸ به‌صورت عمومی اعلام نکرده‌اید؛

۴. بررسی ما از هم‌افزایی‌ها که باتوجه‌به اطلاعات عمومی و محدودی انجام شد که شما دراختیار قرار دادید، هم‌افزایی ادعاشده‌ی شما را برای ادغام مدنظر تأیید نمی‌کند. ظاهرا پیش‌بینی‌های شما شامل ذخیره‌‌های درخورتوجهی می‌شود که درحال‌حاضر در برنامه‌های مالی هر دو شرکت در بخش کاهش هزینه‌ها لحاظ شده‌اند.

۵. اعتقاد داریم وقتی زیراکس از همکاری با فوجی‌فیلم خارج شد، به‌نوعی آینده‌ی خود را با درآمد کوتاه‌مدت معامله کرد. ما نگرانیم که خروج از آن قرارداد حفره‌ی بزرگ استراتژیکی در پورتفولیوی زیراکس ایجاد کرده باشد. افزون‌براین، نگران موضوعاتی همچون منابع فناوری، جریان تحقیق و توسعه، برنامه‌های آتی برای توسعه‌ی محصول و ظرفیت و ادامه‌داربودن زنجیره‌ی تأمین زیراکس هستیم. درنهایت، می‌دانیم زیراکس باید هرچه‌سریع‌تر به منطقه‌ی روبه‌رشد آسیا و اقیانوسیه دسترسی پیدا کند.

HP

هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی متعهد شده است بهترین دستاوردها را برای سهام‌داران خود و نه زیراکس و سهام‌دارانش رقم بزند. اچ‌پی فرصت‌های متعددی دارد تا ارزش بیشتر و پایدارتری برای سهام‌داران خود ایجاد کند. اجازه نمی‌دهیم روش‌های تهاجمی یا رویکردهای تهدیدی، تمرکز ما را از مسئولیت اصلی، یعنی پیگیری مسیری به‌سمت ارزش‌آفرینی بیشتر، دور کند.

جوابیه‌ی اچ‌پی نشان‌دهنده‌ی مشکلات متعددی است که زیراکس در کسب‌وکار خود دارد و همچنین پیشنهاد آن‌ها را نیز فاقد هرگونه اطلاعات دقیق از رویکردهای آتی مدنظرشان نشان می‌دهد. باتوجه‌به تأکید چندباره‌ی هیئت‌مدیره‌ی اچ‌پی مبنی‌بر تمایل‌نداشتن به ادغام با رقیب قدیمی، باید منتظر واکنش‌های شاید تهدیدآمیزتر مدیران زیراکس باشیم. فراموش نکنید اکنون زیراکس ارزشی حدود یک‌سوم اچ‌پی را دراختیار دارد و حتی شاید برخی از کارشناسان پیشنهاد خرید آن‌ها را مضحک بدانند.

منبع zdnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده