خرید با بیت کوین از آمازون؛ آیا توسعه‌دهنده‌ها از این قابلیت راضی هستند؟

پنج‌شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
مطالعه 4 دقیقه
افزونه‌ی جدید کروم با قابلیت خرید با بیت‌کوین از آمازون معرفی شده است که البته به‌معنای همکاری غول تجارت الکترونیک با دنیای رمزارزها نیست.
تبلیغات

افزونه‌ای به‌نام Moon برای مرورگر کروم عرضه شده است که امکان خرید از آمازون را با استفاده از شبکه‌ی Lightning بیت‌ کوین فراهم می‌کند. البته انتشار چنین افزونه‌‌ای به‌معنای همکاری آمازون با اکوسیستم رمزارز و پذیرفتن بیت‌کوین در سیستم پرداخت شرکت نیست. درواقع افزونه در پشت صحنه بیت‌کوین پرداختی را به پول سنتی (فیات) تبدیل کرده و به سیستم پرداخت آمازون یا دیگر شرکت‌های تجارت الکترونیک واریز می‌کند.

آمازون از سال‌ها پیش یکی از اهداف اصلی پروژه‌های پرداخت با رمزارز بوده است. شرکتی به‌نام Purse.io از سال‌ها پیش به کاربران امکان می‌داد تا عضویت سرویس پرایم و کارت‌های هدیه‌ی خود را با کارمزدی نسبتا زیاد به رمزارز تبدیل کنند. کاربران رمزارز همچنین می‌توانند در سرویس Purse پول خرج کرده، سرویس‌ها و کارت‌های خود را با تخفیف عرضه کنند و درنهایت کاربران دیگر، پیشنهادهای آن‌ها را قبول کنند. در سرویس مذکور می‌توان تا ۳۰ درصد تخفیف برای خریدها دریافت کرد.

افزونه‌ی Moon قابلیت‌های گفته‌شده در بالا را ندارد. درنتیجه انگیزه‌ی لازم برای هزینه کردن ارز دیجیتال و خرید ازطریق افزونه برای کاربر ایجاد نمی‌شود. به‌همین دلیل افزونه‌ی جدید را نمی‌توان ابزاری انقلابی در جهت پیوند رمزارز با دنیای واقعی دانست. جف گارزیک، یکی از توسعه‌دهنده‌های قدیمی بیت‌کوین است. او از ایده‌ی افزونه‌ی Moon استقبال نکرد و اعتقاد دارد چنین راهکارهایی منجر به افزایش پذیرش بیت‌کوین نخواهد شد.

پذیرش رمزارزها را می‌توان قسمت طلایی پازل توسعه‌ی اکوسیستم آن‌ها در نظر گرفت که البته یکی از دشوارترین قسمت‌ها هم محسوب می‌شود. ازطرفی اخبار گوناگونی روزانه در ارتباط با سرقت رمزارزها شنیده می‌شود که بسیاری از رخدادهای آن‌ها حتی تلاش زیادی هم نیاز نداشته‌اند. شاید بتوان توسعه‌های آتی در رایانش کوانتومی را به‌عنوان ابزاری در حل چالش‌های امنیتی در نظر گرفت. به‌هرحال هنوز راه زیادی وجود دارد تا مردم عادی به اکوسیستم رمزارزها اعتماد کنند.

آمازون

علاوه‌بر مشکلات امنیتی مذکور، دشواری ذاتی استفاده از رمزارزها یکی از موانع مهم بر سر راه به‌کارگیری آن‌ها خواهد بود. درک رمزارزها و ساختارهای داخلی آن‌ها برای عموم مردم آسان نیست. رمزارز با عدد و رقم‌های حساب‌های بانکی کنونی تفاوت دارد و هزینه کردن آن هم به‌آسانی نوشتن چک یا پرداخت با پول نقد نیست. به‌هرحال، چالش‌های کاربردپذیری متعددی برای این پدیده‌های جدید وجود دارند و حتی بنیادها و سازمان‌هایی برای حل هرچه بهتر آن‌ها دست به کار شده‌اند.

شاید روزی برسد که ارسال و دریافت رمزارز مانند ایمیل شود. شاید روزی حفظ امنیت کیف پول‌های ارز دیجیتال هم مانند چرخاندن یک کلید آسان شود، اما آیا هدف نهایی از به‌کارگیری رمزارزها چنین دستاوردهایی است؟

افزونه جدید الزاما منجر به افزایش کاربران بیت‌کوین نمی‌شود

گارزیک اعتقاد دارد تا پیش از آسان شدن کاربری رمزارزها، افزونه‌ها و شرکت‌هایی همچون Moon در حال رقابت با شرکت‌های بی‌شمار دیگر خواهند بود که تنها برای دستیابی به سهم کوچکی از جامعه‌ تلاش می‌کنند. شاید نوسان بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به پیشرفت شرکت‌های این‌چنینی کمک کند، اما درنهایت ذهنیت موجود در اکوسیستم رمزارزها، هزینه کردن آن‌ها را عاقلانه نمی‌داند. افراد بسیاری پس از استفاده از رمزارز برای پرداخت‌های روزانه به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از کارت‌های اعتباری، عاقلانه‌تر و به‌صرفه‌تر است.

درنهایت استفاده از بیت‌کوین باید براساس نیاز باشد. درواقع تا ایجاد نشدن نیاز واقعی به خرج کردن رمزارزها، نمی‌توان انتظار آن‌چنانی در افزایش پذیرش آن‌ها در جامعه داشت. اکنون افراد بسیاری به‌خاطر قرار گرفتن در فهرست سیاه بانک‌ها یا دولت‌ها از چنین دارایی‌هایی استفاده می‌کنند. ازطرفی برخی افراد (مانند ۲۰ درصد از جمعیت آمریکا) حساب بانکی ندارند و شاید به تبادل رمزارز تشویق شوند. البته خریدن بیت‌کوین و استفاده از آن هم برای چنین افرادی هزینه‌ی بالایی خواهد داشت و بدون داشتن حساب بانکی و با خرید از ATM بیت‌کوین، هزینه‌ها چند برابر هم می‌شوند.

می‌توان اظهارنظر گارزیک را درباره‌ی استفاده از بیت‌کوین عاقلانه تفسیر کرد. درواقع اخبار فراوان پیرامون یک افزونه‌ نمی‌تواند دلیل خوبی بر افزایش کاربرد و پذیرش بیت‌کوین باشد. افزونه‌ی مذکور تنها ابزاری کاربردی برای آن‌هایی است که اکنون هم در اکوسیستم حضور دارند، اما افراد دیگر هنوز به‌راحتی می‌توانند از روش‌های پرداخت بی‌شمار آمازون استفاده کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات