بیت کوین به رکورد ۴۰۰ میلیون تراکنش رسید

بیت کوین به رکورد ۴۰۰ میلیون تراکنش رسید

بیت‌کوین، رمزارز پر سروصدای چند سال اخیر، ظاهرا موفق به ثبت رکورد بسیار مهمی شده است؛ براساس گزارش‌ها، ۴۰۰ میلیونُمین تراکنش این رمزارز چند روز پیش انجام شد.

بیت‌کوین توانسته به موفقیت مهمی دست پیدا کند. این رمزارز محبوب مبتنی بر بلاک‌چین، ظاهرا توانسته مرز ۴۰۰ میلیون تراکنش را رد کند که در نوع خود رکورد مهمی به‌حساب می‌آید. طبق جدیدترین آمار منتشرشده، تعداد تراکنش‌های بیت کوین هم‌اکنون به رقم ۴۰۰٬۲۵۱٬۷۴۲ بار رسیده است.

آن‌طور که آمار می‌گویند، در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه ۳۵۰ هزار تراکنش ازطریق بیت‌کوین صورت می‌گیرد. بلاک‌چینِ این ارز رمزنگاری‌شده در هر ساعت میزبان تقریبا ۱۴٬۹۰۴ تراکنش است (به‌عبارتی دیگر، در حدود چهار تراکنش در هر ثانیه) که رقم درخورتوجهی به‌شمار می‌آید. این تراکنش‌ها ظاهرا حتی در روزهای تعطیل هم کاهش نمی‌یابد و به‌همان روند خود انجام می‌شود.

اواسط فروردین‌ماه ۹۸ بود که پس از مدت‌ها، تب‌و‌تاب بازار بیت‌کوین و ارزش کلی این رمزارز سیری صعودی پیدا کرد و به‌همین دلیل، طرفدارانش دست از پا نمی‌شناختند. درواقع بیت‌کوین که در سال گذشته‌ی میلادی ارزشش شدیدا افزایش یافته بود، وارد دوره‌ای نزولی شد تا اینکه پس از گذر پنج ماه، دوباره قیمت آن به بالای ۵ هزار دلار بازگشت. رشد یک‌باره‌ی قیمت بیت‌کوین، به‌دلیل سفارشی ناشناس به‌ارزش میلیون‌ها دلار صورت پذیرفت.

تراکنش بین کوین

در همین حین، به‌صورت همزمان شبکه‌ی بیت‌کوین نیز، تغییرات مهمی را تجربه کرد. در روز ۳۱ مارس ۲۰۱۹ (۱۱ فروردین ۱۳۹۸)، متوسط تعداد تراکنش‌های روزانه‌ی صورت‌گرفته ازطریق بلاک‌های بیت‌کوین، به ۲٬۷۴۶ بار رسید. تعداد تراکنش‌های روزانه‌ی این رمزارز طی تنها ۱۰ روز، ۲ بار رکوردشکنی کرد. 

جدیدترین داده‌های منتشرشده نشان می‌دهند که طی روز گذشته، ۱٬۹۵۶٬۳۲۱ بیت‌کوین (معادل ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آمریکا) معامله شده است که رقم بسیار بزرگی به‌شمار می‌آید. این رقم که ۱۱ درصد بیشتر از بالاترین معامله‌ی قبلی برای یک روز است، در نوع خود رکوردشکنی مهمی به‌حساب می‌آید.

در حال‌ حاضر بیت‌کوین هر روز میزبان بیش از ۳۶۰ هزار تراکنش در روز است و آمار می‌گویند که در هر ساعت، ۸۱٬۵۱۳ بیت‌کوین (معادل ۴۲۴ میلیون دلار) به حساب‌های مختلف منتقل می‌شود. متوسط ارزش هر تراکنش، ۵.۴۴ بیت‌کوین (معادل ۲۸ هزار و ۳۱۶ دلار) اعلام شده است.

روز گذشته برای نخستین بار در طول یک ماه کامل، تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین به بالاترین حد رسید. طی یک ماه گذشته تقریبا هر روز، تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین زیر ۳۰۰ هزار بار بود؛ اما این رقم روز گذشته به بیش از ۳۵۷ هزار بار رسید. این افزایش، تا حد زیادی به بالارفتن محسوس قیمت بیت‌کوین مرتبط می‌شود. به‌طور معمول کسانی که بیت‌کوین دارند، به‌محض بالا رفتن قیمت، شروع به خرید و فروش می‌کنند.

تراکنش بین کوین

تمامی این‌ها باعث شده‌اند تا حتی هزینه‌های اضافی مربوط‌به انتقال بیت‌کوین نیز افزایش یابد. درواقع طی هفته‌ی نخست آوریل، هزینه‌های ارزش‌افزوده‌ی بیت‌کوین به‌ازای هر انتقال، دو برابر شد و از ۰.۰۰۰۱۶۹ بیت‌کوین (معادل ۰.۸۸ دلار) به ۰.۰۰۰۴۳۵۵۳ بیت‌کوین (معادل ۲.۲۷ دلار) رسید.

با این‌همه، این هزینه‌ها امروز دوباره روندی نزولی گرفت و به زیر ۰.۰۰۰۵ بیت‌کوین (معادل ۲.۶۰ دلار) رسید. کسانی که در حال حاضر از بیت‌کوین استفاده می‌کنند، برای انجام هر تراکنش باید مبلغ اضافی معادل ۰.۰۰۰۳۶۲۱۷ بیت‌کوین (معادل ۱.۸۸ دلار) را بپردازند. با درنظرگرفتن تمامی مزایایی که بیت‌کوین به‌دنبال دارد، پرداخت این هزینه، منطقی به‌شمار می‌آید.

دیدگاه شما کاربران زومیت در این زمینه چیست؟ شما می‌توانید برای کسب اطلاعات جامع در مورد این رمزارز، مجموعه‌مقالات ویژه‌ی زومیت را به‌قلم حسین خلیلی‌صفا مطالعه کنید.

منبع thenextweb
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده