ارزش سهام نتفلیکس روند صعودی ۱۰ ساله و رشد ۶۵ برابری داشته است

ارزش سهام نتفلیکس روند صعودی ۱۰ ساله و رشد ۶۵ برابری داشته است

روند صعودی بازار سهام در آمریکا، از سال ۲۰۰۹ شروع شد. اگر فردی در آن زمان سهام چند شرکت همچون نتفلیکس را خریده بود، سودی سرسام‌آور تجربه می‌کرد.

بازار سهام در آمریکا، روندی صعودی را در مدت ۱۰ سال گذشته طی کرد. چند روز پیش (۹ مارس) سالگرد دهمین سال گردش نمودار S&P 500 به‌سمت صعود ثبت شد. روند صعودی، نسل جدیدی از میلیاردرهای بازار سرمایه را به جهان معرفی کرد و ثروت تولید شده در آن، به ۳۰ تریلیون دلار رسید.

اگر در سال ۲۰۰۹ و پایین‌ترین حالت ارزش سهام‌ها، اقدام به خرید می‌کردید، امروز چه درآمدی در انتظار شما بود؟ ۹ مارس سال ۲۰۰۹، پایین‌ترین حالت ارزش سهام را ثبت کرد. طبق نظر کارشناسان بازار سرمایه، آن روز بهترین زمان برای خرید محسوب می‌شود. البته، خرید در آن زمان هم نیازمند شجاعت بالا در خرید‌وفروش بود. به‌هرحال در ادامه بررسی می‌کنیم که اگر در آن زمان خرید انجام می‌شد، چه مقدار سود بازگشتی در انتظار سرمایه‌گذاران بود.

سرمایه‌گذاری در زمان رکود

شاخص S&P 500 یکی از مشهورترین شاخص‌های سرمایه‌گذاری در آمریکا و جهان محسوب می‌شود. درواقع، S&P 500 بزرگ‌ترین سهام بازار بورس در ایالات متحده است. در روز ۹ مارس سال ۲۰۰۹، آن شاخص عدد ۶۷۶.۵۳ را نشان می‌داد و در همین روز در سال جاری میلادی، شاخص به ۲۷۴۳.۰۷ رسید. روند ۱۰ ساله، سود ۳۰۵ درصدی را در شاخص مذکور نشان می‌دهد. با یک حساب ساده به‌این نتیجه می‌رسیم که سرمایه‌گذاری ۵ هزار دلاری سال ۲۰۰۹ در آن شاخص،‌ امروز سرمایه‌ای برابر با ۲۰۲۵۰ دلار را به‌دنبال داشت.

شاید بررسی سود با سرمایه‌ی اولیه‌ی ۵ هزار دلاری، نتایج جذاب و قابل توجهی را برای مخاطبان نشان ندهد. البته، اگر همین سرمایه‌گذاری را با مقدار ۸۰ هزار دلار محاسبه کنیم، به عدد جذاب ۳۲۴ هزار دلار می‌رسیم. سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری نیز، بازگشت میلیون دلاری داشت.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در نتفلیکس

درباره‌ی شاخص S&P 500 و به‌طور کلی شاخص‌های بورس بهتر است بدانید آن‌ها میانگین ارزش سهام چندین شرکت هستند. شاخص S&P 500 میانگین ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی را نشان می‌دهد و در نتیجه، رشد آن به‌صورت میانگین است. اگر سرمایه‌گذاران، به‌صورت انفرادی سهام برخی شرکت‌های خاص از آن فهرست را خریداری می‌کردند، در برخی موارد، درصد سود بسیار بیشتر هم می‌شد. به‌عنوان مثال، به رشد سهام شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری در دوره‌ی ۱۰ ساله دقت کنید:

در دهه‌ی گذشته، برخی سهام‌ها رشد ۲۸۰ برابری را تجربه کردند

برای تعریف ملموس اعداد بالا باید بدانید اگر ۵ هزار دلار در نتفلیکس سرمایه‌گذاری می‌کردید، امروز سرمایه‌ای برابر با ۳۲۹۶۵۰ دلار داشتید. همین آمار برای آمازون، ۱۳۵۲۵۰ دلار می‌شود.

شاید نتفلیکس را بتوان سودده‌ترین نام بزرگ فهرست سهام‌ها نامید، اما بسیاری شرکت‌های سودده‌ دیگر نیز در بازار صعودی بودند که شهرت بالایی نداشتند. به‌عنوان مثال، Patrick Industries که محصولات مخصوص ساخت‌وساز تولید می‌کند، رشد ۲۸۸۲۱ درصدی داشت. به‌بیان دیگر، با سرمایه‌گذاری ۵ هزار دلاری در سهام آن شرکت، امروز یک میلیونر بودید. از دیگر شرکت‌های سودده می‌توان به Jazz Pharmaceuticals با رشد ۲۳۳۲۸ درصدی و Nextar Media Group با رشد ۲۱۴۴۸ درصدی اشاره کرد.

شاخص S&P 500

رشد شاخص S&P 500 در دهه‌ی گذشته

دلیل رشد طولانی بازار

دهه‌ی گذشته، یکی از بی‌سابقه‌ترین دوران‌های بازار سهام بود. پس از سقوط ۵۷ درصدی و بحران بانکی در سال ۲۰۰۸، مسیر برای یک بازیابی قوی در ادامه آماده شد که تأثیر آن را تا به امروز، خصوصا در شرکت‌های فناوری دیده‌ایم. کارشناسان، یکی از دلایل رشد را کاهش نرخ بهره می‌دانند که با هدف ایجاد شوک اقتصادی انجام شد. صندوق ذخیره‌ی فدرال آمریکا نیز برای حل بحران وارد عمل شد و با تزریق تدریجی سرمایه، به بهبود اوضاع کمک کرد.

رشد اقتصادی در بازار سهام با شیب قابل ملاحظه‌ای ادامه پیدا کرد و در دسامبر سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسید. کارشناسان می‌گویند در صورتی که جنگ تجاری چین و آمریکا به پایان برسد، روند رشد برای یک سال دیگر نیز ادامه خواهد داشت. البته، برخی دیگر نظرات مخالف دارند و پیش‌بینی‌ می‌کنند که سقوط بازارها و رکود شدید، در انتظار بازار خواهد بود. به‌هرحال همه‌ی کارشناسان می‌دانند که روند صعودی بازار هیچ‌گاه دائمی نخواهد بود.

منبع ccn
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده