بیت کوین از ابتدای ۲۰۱۹ در بازار معاملات آتی تالار نزدک معامله می‌شود

چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
بزرگ‌ترین بازار تبادل الکترونیکی سهام در آمریکا در پی دگرگون کردن سازوکار معاملات بیت‌کوین است.
تبلیغات

با وجود روند کاهش قیمت بیت‌کوین در هفته‌های گذشته، نزدک (NASDAQ) به‌دنبال تکمیل زیرساخت‌های لازم برای افزودن این رمزارز به سبد معاملات است. طبق اعلام پایگاه بلومبرگ، منابع مطلع زمان راه‌اندازی این فرایند را زمستان امسال اعلام کرده‌اند.

شایان ذکر است نزدک به‌دنبال اخذ تأییدیه‌ی کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا بر فرایند انعقاد قراردادهای آتی بیت‌کوین است. بورس نیوریورک هم درنظر دارد همین قابلیت مبادلاتی جدید را تا اردیبهشت‌۱۳۹۸ اجرایی کند.

درحالی‌که این موضوع برای NASDAQ آغازی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال تلقی می‌شود، پیش‌ازاین گلدمن ساکس (Goldman Sachs) نوعی از قراردادهای آتی را با عنوان «قراردادهای آتی بیت‌کوین انتقال‌ناپذیر به غیر» راه‌اندازی کرده بود. درحقیقت دستاورد این مؤسسه‌ی مالی، نوعی قرارداد آتی واقعی نبود و همه‌ی تعهدات لازم در این نوع قراردادها را شامل نمی‌شد؛ بلکه به‌طور دقیق‌تر قرارداد «ابزار مشتقه» بود.

ابزارهای مشتقه نوعی اوراق یا قرارداد است که ارزش آن برآمده از دارایی پایه‌ی آن است. معمولاً ابزارهای مشتقه نوعی قرارداد آتی هستند که به‌موجب آن طرفین پس از رسیدن ارزش دارایی موضوع قرارداد به قیمت توافق‌شده، آن را می‌فروشند یا مبادله می‌کنند. برخلاف قراردادهای آتی، ابزارهای مشتقه در صرافی‌ها مبادله نمی‌شوند. این، تفاوت اصلی است بین آنچه گلدمن ساکس ارائه داده و آنچه نزدک به‌دنبال راه‌اندازی آن است. بیت‌کوین‌های آتی نزدک در بورس اوراق بهادار قابل تبادل و خریدوفروش خواهند بود.

این کار، نزدک را با طیف جدید و بزرگی از سرمایه‌گذاران مواجه می‌کند؛ در‌حالی‌که مخاطب دستاورد گلدمن ساکس گروهی محدود و گزینشی از سرمایه‌گذاران بودند. نزدک پیش‌ازاین هم گرایش خود را به رمزارزها ابراز کرده است؛ ولی این‌بار نشانه‌های اقدامی جدی و عملی به‌چشم می‌خورد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات