ونزوئلایی‌ها باید هزینه پاسپورت را با ارز دیجیتالی دولتی پرداخت کنند

ونزوئلایی‌ها باید هزینه پاسپورت را با ارز دیجیتالی دولتی پرداخت کنند

ونزوئلا یکی از قربانی‌های مطرح سقوط ارزش پول در جهان است که طی ترفندی تازه، اقدام به استفاده از ارز دیجیتال کرده است.

از هفته‌ی آینده قرار است هزینه‌های مربوط به گذرنامه برای شهروندان ونزوئلایی از طریق ارز دیجیتال پترو صورت بگیرد. ارز دیجیتال پترو نوعی پول مجازی جنجال‌برانگیز است که با پشتوانه‌ی نفتی در کشور ونزوئلا روی کار آمد. دلسی رودریگز، معاون ریاست جمهوری این کشور طی کنفرانس مطبوعاتی اخیر اعلام کرد که از پترو به‌عنوان یک واحد پولی در این کشور استفاده خواهد شد. به دنبال این خبر، نیکلاس مادورو رییس‌ جمهور این کشور اظهار داشت که خرید نفت هم با پترو صورت خواهد گرفت.

رودریگز به‌تازگی اعلام کرده که هزینه‌ی پاسپورت جدید معادل دو پترو خواهد بود و هزینه‌ی تمدید آن هم یک پترو است. به گزارش بلومبرگ، دو پترو معادل چهار برابر حداقل حقوق ماهانه‌ی ونزوئلایی‌ها است. در واقع اجرای قوانین جدید، خروج مردم ونزوئلا را از این کشور سخت‌تر از گذشته خواهد کرد. این در حالی است که هزینه‌ی صدور پاسپورت جدید برای ونزوئلایی‌های خارج از کشور معادل ۲۰۰ دلار و تمدید آن معادل ۱۰۰ دلار است.

طی بحرانی که ونزوئلا در سال ۲۰۱۴ با آن مواجه شد، ارزش واحد پول این کشور (بولیوار) با سقوط ناگهانی همراه بود. گروهی از ونزوئلایی‌ها برای جبران این موضوع، اقدام به استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و بعدها دش کردند. به‌طوری که بازار قابل اعتمادی برای این نوع ارزها در ونزوئلا شکل گرفت.

به دنبال استقبال از ارزهای دیجیتال در ونزوئلا، دولت این کشور در پایان سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفت که ارز دیجیتالی پترو را با پشتوانه‌ی نفتی ارائه دهد؛ با این حال، روی کار آمدن این نوع ارز، مخالفت‌هایی را به همراه داشت. در نشست پیشین هفته‌ی گذشته، رییس‌جمهور ونزوئلا ادعا کرده بود که پترو در فهرست ۶ ارز قابل تراکنش قرار دارد؛ با این وجود، بحث و جدل‌ها پیرامون این تصمیم‌گیری همچنان ادامه دارد. به‌دنبال این خبر، جویی ژو، توسعه‌دهنده‌ی اصلی ارز اتریوم طی توییتی اظهار کرد که ارز دیجیتال دولتی، یک کلاهبرداری آشکار و بی‌شرمانه است.

این در حالی است که روند استقبال از دش در ونزوئلا رو به افزایش است؛ به‌طوری که رایان تیلور، مدیرعامل دش کر گروپ، ونزوئلا را دومین بازار مطرح دش در دنیا معرفی کرده است.

 

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده