شارپ واحد تولید کامپیوتر شخصی توشیبا را با پرداخت ۳۶ میلیون دلار تصاحب کرد

شارپ واحد تولید کامپیوتر شخصی توشیبا را با پرداخت ۳۶ میلیون دلار تصاحب کرد

شرکت شارپ بخش تولید کامپیوتر شخصی توشیبا را به‌ مبلغ ۳۶ میلیون دلار خریداری کرده است.

توشیبا با فروش کسب‌وکار کامپیوتر شخصی (PC) خود به شارپ موافقت کرد تا شاید شرکت شارپ به بازار کامپیوتر شخصی بازگردد. ارزش قرارداد ۴ میلیارد ین (حدود ۳۶ میلیون دلار) است و همچنین شرکت شارپ می‌تواند ۱.۸ میلیارد دلار سهام را از بانک‌ها بازخرید کند.

شرکت شارپ که در اوساکای ژاپن قرار دارد، در سال ۲۰۱۶ با قیمتی حدود ۳.۵ میلیارد دلار تحت کنترل فاکسکان در آمد و ظاهرا قرار است به کسب‌وکار کامپیوتر شخصی باز گردد.

طبق این توافق، ۸۰.۱ درصد از سهام توشیبا به شارپ می‌ٰرسد. شارپ نه‌تنها می‌تواند بار دیگر و تحت حمایت فاکسکان وارد بازار کامپیوتر شخصی شود، بلکه می‌تواند دستگاه‌ها را بسیار ارزان‌تر از قبل تولید کند.

شارپ در دهه‌ی ۱۹۷۰ و به‌ دلیل حضور سیستم‌های متکی‌ به پردازنده‌های KB و MS-DOS بازیگر مهمی در صنعت کامپیوترهای شخصی بود؛ اما در سال ۲۰۱۰ فعالیت‌های مربوط‌ به کامپیوتر شخصی را متوقف کرد.

بر اساس بیانیه‌ای در مورد توافق اخیر، کسب‌وکار کامپیوتر شخصی در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان بخشی از اصلاحات ساختاری توشیبا به Toshiba Client Solutions یا TSS انتقال داده شد. شرکت توشیبا اعلام کرده است:

TSS بعد از آن ماجرا مجموعه‌ای از اقدامات را برای ثبات کسب‌وکارش انجام داد؛ مثلا تمرکز خود را به‌ سمت کسب‌وکار مدل بنگاه‌به‌بنگاه برد، سایت‌های اجرایی و شخصی را بازبینی کرد و به‌جای تمرکز روی سازنده‌ی طرح اصلی، به‌ دنبال گزینه‌های استراتژیک با اشخاص ثالث رفت. توشیبا بهترین کار برای تقویت TSS، افزایش ارزش شرکت و همچنین حفظ رقابت جهانی و ادامه‌ی روند توسعه را انتخاب شرکت شارپ به‌عنوان شریکش می‌داند.

زمانی که خریدن سهام انجام شود، توشیبا به ارائه‌ی لایسنس برای محصولات کامپیوتر شخصی ادامه خواهد داد. انتظار می‌رود قرارداد در اول ماه اکتبر ۲۰۱۸ بسته شود و دلیل این تاخیر هم مناسبات قانونی است. شرکت توشیبا احتمالا از ۱/۷ میلیارد ین خسارت خود در نتایج سال مالی ۲۰۱۸ پرده برخواهد داشت.

توشیبا برای ماندن در رقابت کسب‌وکاری خود در چند سال گذشته تصمیمات سختی گرفته است. مشکل شرکت توشیبا با خرید سهام شرکت وستینگهاوس الکتریک آغاز شد که در نهایت این کار با شکست مواجه شد. پروژه‌های واحد شرکت شکست خورد و وستینگهاوس مجبور به اعلام ورشکستگی شد. توشیبا ۶.۳ میلیارد دلار ضرر کرد و مجبور شد بخش‌های ضعیف کسب‌وکار خود را رها کند که یکی از آن‌ها، همین بخش کسب‌وکار کامپیوتر شخصی بود. شرکت توشیبا همچنین مجبور شد Toshiba Memory، یکی از ارزشمندترین دارایی‌های خود را بفروشد.

شرکت بین‌کپیتال، کنسرسیومی از سرمایه‌گذاران شرکت‌های اپل، سیگیت و دل را برای خرید این واحد با قیمت ۱۸ میلیارد دلار هدایت کرد. قرارداد هفته‌ی گذشته تکمیل شد و این قابلیت به توشیبا داده شد که ۴۰ درصد از کسب‌وکار مموری را بازخرید کند.

منبع zdnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده