بانک مرکزی استفاده از ارز دیجیتال در مراکز پولی و مالی را ممنوع اعلام کرد

یک‌شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
بانک مرکزی، امروز به‌کارگیری کلیه‌ی انواع ارز دیجیتال از جمله بیت‌کوین را در تمامی مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام کرد.
تبلیغات

بانک مرکزی امروز با انتشار دستورالعملی در وب‌سایت خود، استفاده از هر نوع ارز دیجیتال (Cryptocurrency) از جمله بیت کوین در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. ظاهرا این مسئله در جلسه‌ی سی‌ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۶ اعلام شده است. البته خاطرنشان می‌کنیم که پیش‌تر نیز خبری مبنی بر به‌ رسمیت شناخته‌ نشدن ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی منتشر شده بود.

بانک مرکزی معتقد است که ارزهای دیجیتال می‌توانند به‌عنوان ابزاری برای پولشویی، تأمین مالی تروریسم و به‌طور کلی، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان، مورد استفاده قرار بگیرند؛ از این‌رو حوزه‌ی نظارت بانک مرکزی برای پیش‌گیری از وقوع چنین جرائمی به‌کمک ارزهای دیجیتال، موضوع ممنوعیت به‌کارگیری پول دیجیتال را به بانک‌ها ابلاغ کرده است.

با توجه به اهمیت این موضوع، بانک مرکزی به تمام شعب و واحد‌های تابعه‌ی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صرافی‌ها توصیه می‌کند که باید از انجام هر گونه خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا انجام هرگونه اقدامی که به تسهیل یا ترویج ارزهای یادشده می‌انجامد، به‌صورت جدی پرهیز کنند. در بیانیه‌ی بانک مرکزی آمده است که با متخلفان، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.

موضوع ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال در حالی اعلام شده است که اواخر سال گذشته محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، با انتشار توییتی از انجام برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه‌ی نخستین ارز دیجیتال کشور توسط پست بانک خبر داده بود. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات