افزایش نجومی ارزش سهام آمازون؛ سیاتلی‌ها در آستانه تریلیون دلاری شدن

شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
ارزش سهام آمازون طی یک سال اخیر ۸۳ درصد افزایش پیدا کرده است و این موضوع سیاتلی‌ها را در رقابت با اپل بر سر تریلیون‌دلاری‌شدن پیش می‌اندازد.
تبلیغات

بسیاری پیش‌بینی‌ می‌کنند که اپل به نخستین شرکت با ارزش بازار یک تریلیون دلار بدل خواهد شد؛ اما مقایسه‌ی نمودارهای مربوط به ارزش سهام نشان می‌دهند که آمازون با رشدی نجومی، احتمالا در مسیر تریلیون‌دلاری شدن، از اپل پیشی خواهد گرفت.

گزارش رویترز حکایت از ارزش ۸۹۳ میلیارد دلاری بازار اپل دارد و آمازون با اختلافی ۱۴۱ میلیارد دلاری، مقام دوم را با ارزش بازار ۷۵۲ میلیارد دلاری به خود اختصاص داده است؛ اما در حالی که رشد ارزش سهام اپل طی ۱۲ ماه اخیر حدود ۲۴ درصد بوده، آمازون در همان بازه‌ی زمانی، رشدی ۸۳ درصدی را تجربه کرده است.

با این حال خبرگزاری رویترز اذعان می‌کند، تمام این پیش‌بینی‌ها در حد تئوری هستند و رقابت بین آمازون و اپل حتی با در نظر گرفتن روند فعلی ارزش سهام آن‌ها، در جهت بدل شدن به نخستین شرکت با ارزش بازار یک تریلیون دلار، بسیار نزدیک خواهد بود. در گزارش رویترز چنین آمده است:

بی‌شک، افزایش ارزش سهام، شاخصه‌ای قابل اتکا برای عملکرد آینده‌ی [شرکت‌ها] به‌شمار نمی‌رود و افزایش نجومی ارزش سهام آمازون طی سال‌های اخیر، در قالب هر استانداردی، استثنایی است؛ اما چنانچه رشد ارزش سهام آمازون با همین روند ادامه پیدا کند، این شرکت در ماه‌ آگوست به ارزش بازار یک تریلیون دلاری دست خواهد یافت و اپل با حفظ روند فعلی خود، یک هفته پس از آمازون، یک تریلیون دلاری خواهد شد.

اما تحلیل‌گران وال‌استریت، همگی اعتقاد دارند که هیچ‌کدام از شرکت‌های اپل و آمازون، سطح رشد فعلی خود را حفظ نخواهند کرد.

تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که ارزش هر سهم اپل طی ۱۲ ماه آینده با افزایشی ۱۱ درصدی به ۱۹۵ دلار خواهد رسید و این موضوع براساس داده‌های تامسون رویترز، ارزش بازار اپل را به ۹۸۹ میلیارد دلار خواهد رساند. در مورد آمازون نیز گفته می‌شود که ارزش هر سهم این شرکت طی ۱۲ ماه آینده با افزایشی ۱۰ درصدی به ۱۷۰۰ دلار خواهد رسید و ارزش بازار سیاتلی‌ها معادل ۸۲۳ میلیارد دلار خواهد بود.

مؤسساتی همچون بارون در کنار تعداد بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که اپل پیروز نبرد خواهد بود؛ اما یک مؤسسه‌ی یک میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری پوششی، تابستان گذشته پیش‌بینی کرده بود که آمازون پیش از کوپرتینونشین‌ها به شرکتی یک تریلیون دلاری بدل خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات