مک‌ مینی 2018 اپل عملکردی مشابه مک پرو دارد

شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
مطالعه 4 دقیقه
نتایج اولین بنچمارک گیک‌بنچ ۴ مک‌مینی پرو اپل نشان می‌دهد که این محصول از نظر عملکرد CPU چیزی کمتر از آخرین نسل مک‌پرو هشت هسته‌ای ندارد.
تبلیغات

نتایج اولین بنچمارک گیک‌بنچ ۴ نسخه‌ی پرو مک‌ مینی جدید اپل، بسیار جالب توجه است. با توجه به پردازده‌ی ۶ هسته‌ای با سرعت ۳.۲ گیگاهرتز Core i7 اینتل و قیمت ۱۰۹۹ دلاری آن، عملکرد CPU چیزی کمتر از آخرین نسل مک‌ پرو هشت هسته‌ای اپل با قیمت ۳۷۹۹ دلار ندارد. 

مک مینی / Mac Mini

Primate Lab با مروری بر نتایج آزمون، دسترسی به نتایج را برای کاربران سراسر جهان فراهم می‌کند و معمولا یکی از اولین منابعی است که سرعت عملکرد رایانه‌ها و دستگاه‌های جدید را ارزیابی و سنجش می‌کند. در حال حاضر نتایج دو آزمون انجام‌شده‌ی مک‌مینی ۸.۱ به‌اشتراک گذاشته شده که با مشخصات مربوط به پیکربندی مک‌مینی حرفه‌ای که به‌تازگی معرفی شده است مطابقت دارد. سیستم از  پردازنده‌ی ۶ هسته‌ای Core i7-8700B اینتل با فرکانس ۳.۲ گیگاهرتز بهره می‌برد. 

نسخه‌ی پایه‌ی Mac Mini از پردازنده‌ی چهار هسته‌ای با فرکانس ۳.۶ گیگاهرتز  Core i3 و ۸ گیگابایت رم DDR4 بهره می‌برد و با قیمت ۷۹۹ دلار به‌فروش می‌رسد. سیستمی تحت آزمون، از حافظه‌ی رم مشابه یعنی رم ۳۲ گیگابایتی بهره می‌برد و ارتقاء ۶۰۰ دلاری که معمولا تاثیری در نتایج آزمون ندارد. اولین نتایج بنچمارک گیک‌بنچ، نشان می‌دهد که مک‌مینی ۸.۱، در آزمون تک هسته‌ای امتیاز ۵۵۱۲ کسب کرده است که خبر از عملکرد قدرتمند پردازنده‌‌اش نسبت به تمامی مدل‌های مک می‌دهد؛ آخرین مدل آن آی‌مک چهار هسته‌ای با سرعت ۴.۲ گیگاهرتز بود. همچنین مک‌مینی ۸.۱ در آزمون چند هسته‌ای نیز موفق به کسب امتیاز ۲۳۵۱۶ شد.

نتیجه‌ی‌ آزمون چند هسته‌ای، مک مینی را در از نظر عملکرد عمومی در سطح پیکربندی محصول میان‌رده‌ی مک‌پرو با پردازنده‌ی زنون اینتل هشت‌ هسته‌ای با فرکانس ۳.۰ گیگاهرتز قرار می‌دهد. محصولات بالارده‌ی دیگر اپل از جمله مک‌پرو ۱۲ هسته‌ای و چهارپیکر بندی متفاوت آی‌مک‌پرو با قیمت‌های بسیار بالاتر، به‌راحتی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

بنچمارک

اما نتایج آزمون دوم از همان سخت‌افزار، به این اندازه قابل‌توجه نیست. نتایج خبر از کسب امتیاز ۵۰۷۰ در آزمون تک‌هسته‌ای و امتیاز ۱۶۸۱۸ در آزمون چند هسته‌ای می‌دهد. از آنجایی که نتایج با فاصله‌ی‌ زمانی ۷ دقیقه از یکدیگر به‌دست آمده؛ ممکن است برخی فرآیندهای مربوط به آزمون اول روی سیستم در حال اجرا بوده باشد که منجر به تحریف نتایج شود. اما با گرفتن میانگین نتایج، متوجه می‌شویم که مک‌مینی جدید از نظر عملکرد شباهت زیادی به لپ‌تاپ‌های با کیفیت بالا دارد تا اینکه یک دسکتاپ قدرتمند باشد. بنچمارک‌های بیشتر و تست در جهان واقعی نیز این موضوع را تایید خواهد کرد. 

در مقایسه، تست‌های اولیه‌ی مک‌بوک ایر جدید با نمایشگر رتینا نشان می‌دهد که آخرین لپ‌تاپ اپل، عملکردی نزدیک به مک‌بوک ۱۲ اینچی دارد تا مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی. از آنجایی که پردازنده‌ی Core i5 اینتل قدرتمندترین تراشه‌ی موجود در مدل‌های ۱۲ اینچی است که در حال حاضر همراه با فن عرضه می‌شود؛ این نتایج تعجب‌برانگیز نیست. در این آزمون، امتیاز آزمون تک‌هسته‌ای و چند هسته‌ای، بهتر از آخرین مدل مک‌بوک با فرکانس ۱.۴ گیگاهرتز بوده که امتیاز ۳۹۲۵ و ۷۵۶۷ را نسبت به مک‌بوک ایر با امتیاز ۴۰۹۱ و ۷۶۹۳ کسب کرده است. 

مک بوک ایر / Macbook Air

آخرین مدل‌های لپ‌تاپ مک‌بوک پرو اپل، با توجه به پیکربندی‌شان، در آزمون تک‌هسته‌ای امتیازی در محدوده‌ی ۴۵۰۵ تا ۵۳۴۴ و در آزمون چند هسته‌ای امتیازی در محدوده‌ی ۸۸۳۱ تا ۲۲۵۵۶ کسب کرده‌اند. شروع قیمت این محصولات ۱۲۹۹ دلار است و تنها ۱۰۰ دلار گران‌تر از مدل پایه‌ی MacBook Air قیمت‌گذاری شده‌اند. آخرین مدل‌های لپ‌تاپ مک‌بوک پرو اپل از نمایشگر بهتر، پردازنده‌های سریع‌تر و در برخی موارد قابلیت‌های گرافیکی بسیار بهتری نسبت به مدل‌های ایر بهره می‌برند؛ هرچند قدری ضخیم‌تر و سنگین‌تر هستند. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات