آی مک پرو به تراشه سفارشی T2 اپل با قابلیت بوت ایمن مجهز است

آی مک پرو به تراشه سفارشی T2 اپل با قابلیت بوت ایمن مجهز است

در اکوسیستم اپل، همیشه امنیت در اولویت قرار داشته است. اکنون اپل خبر از تجهیز بودن آی‌مک پرو به تراشه‌ی T2 می‌دهد که امنیت دستگاه را بیش از پیش افزایش داده است.

اپل امروز تایید کرد که آی‌مک پرو (iMac Pro) برای بالا بردن سطح امنیت و یکپارچگی بیش‌تر، به تراشه‌ی سفارشی T2 مجهز شده است. تراشه‌ی یاد شده، نسل دوم چیپ سیلیکونی T1 است که در آخرین مک‌بوک پرو دارای تاچ بار اپل، کار تصدیق هویت و تامین امنیت تاچ آیدی و اپل پی را بر عهده داشت. زومیت را همراهی کنید.

آی مک پرو اپل

چندین اجزای جداگانه از جمله کنترل کننده‌ی مدیریت سیستم، پردازشگر سیگنال تصویر، کنترل کننده‌ی صوتی و کنترل کننده‌ی درایو حالت جامد (SSD)، به منظور مدیریت قابلیت‌های پیشرفته‌ی آی‌مک پرو، در تراشه‌ی T2 یکپارچه شده است. به عنوان مثال، اپل اظهار کرده که پردازشگر سیگنال تصویر تراشه‌ی T2 به منظور فعال کردن نقشه‌ی تن رنگ بهبود یافته، کنترل نوردهی بهتر، نوردهی و تعادل رنگ خودکار مبتنی بر تشخیص چهره، با دوربین اچ‌دی فیس تایم (FaceTime) همکاری می‌کند.

تراشه‌ی T2 همچنین دارای یک کمک پردازنده‌ی محدوده‌ی امنی است که موجب ایمن‌تر شدن بیش از پیش آی‌مک پرو با استفاده از قابلیت‌های جدید «فضای ذخیره‌سازی رمزگذاری شده» و «بوت ایمن» خواهد شد. در ادامه می‌توانید اظهارات کابِل ساسِر، بنیان‌گذار شرکت نرم‌افزاری Panic را در مورد قابلیت‌های جدید آی‌مک پرو بخوانید.

آیمک پرو اپل

در این صورت، داده‌های موجود در حافظه‌ی ذخیره‌‌سازی SSD با استفاده از سخت‌افزار AES اختصاصی و بدون تاثیر منفی روی عملکرد آن، رمزگذاری خواهند شد. در این حالت، نیازی به انجام وظایف محاسباتی امنیتی در پردازنده‌ی مرکزی زئون اینتل نخواهد بود. بوت ایمن هم از دست‌کاری نشدن پایین‌ترین سطوح امنیت نرم‌افزار و بارگذاری شدن نرم‌افزارهای سیستم عامل تایید شده‌ی اپل هنگام بالا آمدن رایانه، اطمینان حاصل می‌کند.

امنیت. وجود این تراشه‌ی جدید به این معنا است که کلیدهای رمزگذاری از محدوده‌ی ایمن به موتور رمزگذاری سخت‌افزاری داخل تراشه‌ی T2 منتقل می‌شوند. بنابراین، کلید‌های رمزگذاری هیچ وقت تراشه را ترک نمی‌کنند. این موضوع، امکان تصدیق سیستم عامل، کرنل، بوت لودر، فرم‌ور و... را برای سخت‌افزار فراهم می‌کند.

در تصویر زیر می‌توانید اسکرین‌شاتی از ابزار امنیتی استارت‌آپ سیستم عامل را که به وسیله‌ی تراشه‌ی T2 ممکن شده است، مشاهده کنید. این تنظیمات نشان می‌دهد که کاربران به منظور جلوگیری از اجرا شدن و بالا آمدن آی‌مک پرو از طریق هارد دیسک، سی‌دی یا دی‌وی‌دی بدون رمز عبور، می‌توانند رمز عبور فرم‌ور را فعال کنند.

امنیت آیمک پرو اپل

به علاوه، همان‌طور که قابل مشاهده است، ۳ گزینه برای بوت ایمن و دو گزینه برای بوت شدن یا بوت نشدن آی‌مک پرو از طریق رسانه‌های ذخیره‌سازی خارجی مانند درایو USB و تاندربولت در اختیار کاربران قرار دارد. ۳ گزینه‌ی یاد شده به شرح ذیل است:

  • امنیت کامل (Full security): این گزینه از اجرا شدن به‌روزترین و ایمن‌ترین نسخه‌ی نرم‌افزارها اطمینان حاصل می‌کند. به گفته‌ی اپل این گزینه در زمان نصب نرم‌افزار، نیازمند اتصال به شبکه‌ی اینترنت است.
  • امنیت متوسط (Medium security): این گزینه برای بوت شدن نیازمند نرم‌افزارهای دارای قابلیت تایید است و نیازی به به‌روز بودن آن نیست.
  • فاقد امنیت (no security): اجازه‌ی بوت شدن آزادانه‌ی سیستم عامل را به آی‌مک پرو می‌دهد.

آی مک پرو اپل

آی‌مک پرو اپل امروز با پیکربندی سخت‌افزاری ۸ تا ۱۸ هسته‌ای در بازه‌ی قیمت ۴۹۹۹ الی ۱۳۱۹۹ دلاری برای کاربران ایالات متحده‌ی آمریکا قابل سفارش است. البته مدل‌های ۱۴ و ۱۸ هسته‌ای تا حدود ۶ الی ۸ هفته فروخته نخواهند شد.

قابلیت‌های جدید و سطح امنیت آی‌مک پرو اپل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما اپل امن‌ترین اکوسیستم را دارد؟ اگر پاسخ شما مثبت است، دلیل آن چیست؟

منبع macrumors

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید