بنیان‌گذار بزرگ‌ترین صرافی رمزارز دنیا به ۴ ماه زندان محکوم شد

سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۵
مطالعه 1 دقیقه
چهره خوشحال چانگ پنگ ژائو سی زی CZ بنیان گذار صرافی بایننس
سی‌زی، بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق بزرگ‌ترین صرافی رمزارز دنیا، به‌دلیل نقض قوانین ضد پول‌شویی آمریکا به ۴ ماه زندان محکوم شد.
تبلیغات

چانگ‌پنگ ژائو ملقب‌به سی‌زی، بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق بایننس، چهار ماه زندانی می‌شود. قاضی پرونده اعلام کرد که ژائو رشد و سوددهی بایننس را در اولویت بالاتری نسبت‌به رعایت قوانین آمریکا قرار داد.

بازپرس‌های پرونده پیش از آغاز جلسه‌ی پایانی دادگاه از قاضی خواسته بودند که مدیرعامل سابق بایننس را به‌مدت سه سال زندانی کند. آن‌ها مدعی بودند که حکم سنگین برای سی‌زی نشان خواهد داد هرگونه قانون‌شکنی در حوزه‌ی کریپتو تبعات سنگینی در پی خواهد داشت.

وکلای سی‌زی به قاضی گفته بودند که او همکاری‌های لازم را با دادگاه انجام داده و ۵۰ میلیون دلار جریمه پرداخت کرده است و به همین دلیل خواستار عفو مشروط شده بودند.

سی‌زی دومین مدیرعامل سرشناس صنعت کریپتو است که دادگاهی می‌شود. مدتی پیش سم بنکمن‌فرید، مدیرعامل و بنیان‌گذار صرافی سقوط‌کرده‌ی FTX، به دلیل کلاهبرداری سنگین و نقض چند قانون مهم، به تحمل ۲۵ سال حبس محکوم شد. سی‌زی به اندازه‌ی بنکمن‌فرید بدنام نیست و همواره نقش پررنگ‌تری در صنعت کریپتو داشت.

افزون‌بر اف‌تی‌ایکس و بایننس، برخی دیگر از شرکت‌های بزرگ صنعت رمزارز تحت نظارت نهادهای تنظیم مقررات آمریکا هستند.

سی‌زیِ ۴۷ ساله اواخر سال ۲۰۲۳ ضمن کناره‌گیری از مدیرعاملی بایننس به نقض قوانین ضد پول‌شویی آمریکا اعتراف کرد. بایننس که در سال ۲۰۱۷ بنیان‌گذاری شد، هم‌اکنون بزرگ‌ترین صرافی رمزارز دنیا به‌حساب می‌آید. این صرافی به هنگام اعتراف به نقض قوانین، پذیرفت که ۴٫۳۲ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات