ارزش بازار استیبل کوین به کمترین میزان خود در دو سال اخیر رسید

یک‌شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
استیبل کوین | Stablecoin
ارزش بازار استیبل کوین‌ها به ۱۲۴ میلیون دلار رسیده است که کمترین میزان در دو سال اخیر محسوب می‌شود.
تبلیغات

ماه سپتامبر، رویدادهای مهمی در حوزه‌ی رمزارزها و به‌ویژه استیبل کوین‌ها اتفاق افتاده بود. طبق اعلام محقق CCData، بازار استیبل کوین برای هجدهمین ماه متوالی شاهد کاهش ارزش بود و به کمترین میزان خود از سپتامبر ۲۰۲۱ رسید و اکنون ۱۲۴ میلیارد دلار است. این عدد در دسامبر سال جاری ۱۳۷ میلیار دلار بود.

جلسه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال (FOMC) و اطلاع‌رسانی درباره‌ی انحلال دارایی‌های FTX، باعث بی‌ثباتی دوره‌ای شده است؛ اما به‌طور‌کلی بازار رمزارزها با بازگشت سریع، تثبیت قدرت خود را نشان داده است.

استیبل کوین‌ها ارزش خود را در ارتباط با ارز و کالا یا ابزارهای مالی سنتی تنظیم می‌کنند. نوسان‌های چشمگیر رمزارزهای شناخته‌شده‌‌ای مثل بیت کوین، سرمایه‌گذاری در این بازار را برای معامله‌گران روزانه مناسب‌تر کرده است و استیبل‌ کوین‌ها به‌دنبال ارائه‌ی جایگزین هستند.

افزایش رکورد USDT و DAI میان فشارهای بازار رمزارزها

دو استیبل کوین معروف، یعنی تتر (USDT) و DAI، با وجود روندهای نزولی کل بازار، سوددهی اندکی از خود نشان داده‌اند. ارزش بازار استیبل کوین تتر ۳۳۴ میلیون دلار افزایش یافته است که از بهبود ۰٫۴ درصدی درمقایسه‌با ماه قبل حکایت می‌کند. USDT همچنین موقعیت غالب خود در بازار استیبل کوین‌ها را با سهم ۶۷٫۲ درصدی حفظ کرده است.

افزایش تقاضا برای تتر در مبادلات رمزارزها یکی از عوامل افزایش آن است. طبق تحقیقات اوایل هفته، اکنون ۲۴٫۷ درصد از USDT در صرافی‌ها وجود دارد؛ درحالی‌که قبلاً ۱۷٫۶ درصد بوده است.

نمودار حجم کل بازار رمزارزها
حجم کل ارزش بازار رمزارزها

به‌گزارش یاهو، حجم معاملات استیبل کوین در صرافی‌های متمرکز مثل کوین‌بیس در ماه سپتامبر با ۲۸ درصد کاهش به ۳۳۱ میلیارد دلار رسید. از جولای ۲۰۲۰ نیز، این کاهش نشان‌دهنده‌ی کمترین میزان کل ماهانه است.

رسوایی‌ها و ورشکستگی‌های متعدد در سال ۲۰۲۲ به روند کلی کاهشی فعالیت در بازار بیت کوین کمک کرده است و استفاده از استیبل کوین برای تسهیل خرید و فروش بیت کوین و محافظت از دارایی‌ها در‌برابر نوسان‌ها بسیار رواج دارد.

استیبل کوین‌ها با وجود روند کاهشی بازار، همچنان در حوزه‌ی رمزارزها و سیستم مالی جهانی مهم هستند. درواقع، ارزش کلی بازار استیبل کوین‌ها در سال جاری افزایش چشمگیری یافته است.

به‌عنوان مثال، افراد بیشتری به استیبل کوین‌ها به‌عنوان پناهگاهی امن دربرابر مشکلات بانک‌های سنتی، ازجمله سیلیکون ولی و سیلورگیت متوسل شدند.

به‌طور خلاصه، سپتامبر آبستن تغییرات زیادی در فضای بیت کوین بود. درحالی‌که اکثر استیبل کوین‌ها عملکرد موفقی نداشتند، برخی مانند DAI و USDT این‌ کار را انجام دادند. به‌طور‌کلی، بازار ثابت بود و با وقفه‌های پرداکنده و سهولت نسبی برخورد کرد.

علاوه‌براین، ظهور راهکارهای لایه ۲ را شاهد بودیم که با مشکل مقیاس‌پذیری مقابله می‌کند. سرمایه‌گذاری‌های جدید نیز به صحنه می‌پیوندند و محیط مالی غیرمتمرکز را تغییر می‌دهند. همان‌‌طور‌که بازار به تکامل خود ادامه می‌دهد، طرفداران و سرمایه‌گذاران رمزارز بی‌شک به‌شدت چنین الگوهایی را زیرنظر خواهند گرفت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات