5 استفاده موثر از کامپیوترهای قدیمی و از کار افتاده

5 استفاده موثر از کامپیوترهای قدیمی و از کار افتاده
امپیوترهای قدیمی پس از گذشت چند سال  قادر به اجرای سیستم عامل و نرم افزارهای جدید نخواهند بود و کاربر مجبور به کنار گذاشتن آنها و خرید یک کامپیوتر جدید می شود. امروزه سخت افزارهای جدید به نحوی تولید می شوند که امکان آپگرید آنها به حداقل برسد و کاربر چاره ایی جز خرید یک کامپیوتر جدید را نداشته باشد. در این مقاله 5 کاربرد مفید کامپیوترهای قدیمی را آموزش می دهیم تا بتوانید از آنها برای انجام برخی از امور استفاده کنید.

مرکز چندرسانه ایی

شما به راحتی می توانید کامپیوتر قدیمی خود را به یک سیستم استریو خانگی تبدیل کنید و فایل های صوتی و تصویری را با آن پخش کنید. برای این کار کافی است یک کابل استریو بلند تهیه کنید و بلند گو و یا سینمای خانگی خود را به خروجی صدای کامپیوتر متصل کنید. نیازی نیست که کامپیوتر را نزدیک تلویزیون و یا اسپیکرهای خود قرار دهید. می توانید کامپیوتر را در یک مکان مناسب و دور از سیستم پخش کننده خود قرار دهید و در عوض از سیم طویل استفاده کنید همچنین می توانید به جای مانیتور از تلویزیون HDTV خود استفاده کنید و کامپیوتر را با کابل D-Sub به تلویزیون متصل کنید. برای پخش فایل های صوتی و تصویری می توانید از نرم افزاری مانند Winamp استفاده کنید. علاوه بر این می توانید از سرویس های آنلاین موسیقی مانند Last.fm, Spotify, Turnable.fm نیز برای پخش فایل های صوتی استفاده کنید. اگر کامپیوتر خود را به تلویزیون متصل کرده باشید می توانید از آن بعنوان پخش کننده تصویر نیز استفاده کنید و فایل های ویدیوی را از طریق آن برروی تلویزیون پخش کنید. اگر بخواهید لذت بیشتری ببرید می توانید از یک ماوس و کی برد بی سیم نیز استفاده کنید.

مرکز ذخیره سازی اطلاعات در شبکه

شما می توانید از کامپیوتر قدیمی خود علاوه بر استفاده به عنوان مرکز چند رسانه ایی، به عنوان محل ذخیره سازی اطلاعات نیز استفاده کنید و از فضای دیسک سخت آن در وسایل دیگر مانند کنسول بازی Xbox استفاده کنید. برای این کار می بایست Xbox و کامپیوتر خود را به یک شبکه متصل کنید. اگر کامپیوتر جدیدتان نیز به همین شبکه متصل باشد می توانید به فایل های خود در کامپیوتر قدیمی دسترسی داشته باشید.

آزمایشگاه لینوکس

Ubuntu

نسخه های مختلف سیستم عامل Linux، منابع سخت افزاری بسیار کمی را اشغال می کنند و به خوبی برروی سخت افزارهای قدیمی اجرا می شوند. شما می توانید برروی کامپیوتر قدیمی خود لینوکس نصب کنید و از قابلیت های فوق العاده این سیستم عامل لذت ببرید. ما به شما پیشنهاد می کنیم سیستم عامل Ubuntu را امتحان کنید. نصب این سیستم عامل بسیار ساده است و کار کردن با رابط کاربری آن نیز لذت بخش است. اگر کاربر سیستم عامل ویندوز هستید به راحتی می توانید بسیاری از قابلیت های ویندوز را در Ubuntu پیدا کنید.

سیستم امنیتی خانگی

2929122100_b353986107_o_610x407برای کنترل خانه در زمانی که بیرون از منزل هستید نیاز به کامپیوتر قوی نخواهید داشت. شما می توانید از دوربین های مداربسته IP Cam استفاده کنید این دوربین ها اطلاعات تصویر را از طریق کابل شبکه منتقل می کنند و برای استفاده از آنها تنها کافی است دوربین را خریداری و در جای مناسب نصب کنید و سپس آن را از طریق شبکه به کامپیوتر قدیمی خود متصل کنید به این ترتیب می توانید زمانی که در منزل نیستند، تصاویر را برروی کامپیوتر ذخیره کنید.

محل نگه داری فایل های پشتیبان

همواره سعی کنید بک آپ یا فایل های پشتیبان را در محلی خارج از کامپیوتر خود نگه داری کند تا در صورت بروز مشکل برروی حافظه ذخیره سازی، اطلاعات شما از دست نرود. یکی از کاربردهای دیگر کامپیوتر قدیمی استفاده از فضای دیسک سخت آن بعنوان محل نگه داری فایل های پشتیبان است به این ترتیب خیالتان راحت خواهد بود که در صورت بروز مشکل، اطلاعات مهم شما از دست نخواهند رفت. اگر کامپیوتر جدید و قدیمی شما برروی یک شبکه باشند براحتی می توانید فایل های پشتیبان را برروی کامپیوتر قدیمی ذخیره کنید.

اگر کامپیوتر شما آنقدر قدیمی است که از پس هیچ کدام از موارد فوق بر نمی آید آن را به یکی از تعمیرکاران کامپیوتر هدیه کنید تا از قطعات و المان های آن برای تعمیر قطعات دیگر استفاده کند.

منبع: CNET

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده