گوگل اپلیکیشن‌های کروم را به سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS می‌آورد

گوگل اپلیکیشن‌های کروم را به سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS می‌آورد

اپلیکیشن‌های کروم بر روی سیستم‌عامل‌هایی چون ویندوز، مک و سیستم‌عامل کروم اجرا می‌گردند ولی حالا گوگل قصد دارد این امکانات را به دنیای موبایل بیاورد.

امروز گوگل اپلیکیشن‌های کروم را برای اندروید و iOS ارائه کرد. این کمپانی نسخه آزمایشی یک سری ابزار مبتنی بر Apache Cordova (یک فریم‌ورک توسعه موبایل متن باز برای ساخت اپلیکیشن‌های موبایل با استفاده از HTML، CSS و JavaScript) را منتشر نموده تا توسعه‌دهندگان اپلیکیشن با آن آشنایی پیدا کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از این ابزار برای تبدیل اپلیکیشن‌های کروم خود به یک اپلیکیشن موبایل و انتشار آن از طریق Google Play و App Store اپل استفاده نمایند.

ماه گذشته برای اولین بار شایعه آمدن اپلیکیشن‌های کروم به دنیای موبایل بر سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان گوگل اعلام کرد که نسخه آزمایشی کیت ابزار برای پورت کردن اپلیکیشن‌های کروم به سیستم‌عامل‌های موبایل در ماه ژانویه آماده خواهد شد. حال در آخرین هفته ژانویه گوگل به قول خود عمل نموده و بسته آزمایشی را منتشر کرده است.

گوگل دو جریان کاری برای توسعه این اپلیکیشن‌ها را پیشنهاد می‌دهد. یک روش استفاده از یک خط فرمان یا IDE برای اجرای اپلیکیشن کروم بر روی یک دستگاه یا شبیه‌ساز است و دیگری استفاده از ابزار توسعه اپلیکیشن‌های کروم است که به کمک آن می‌توان اپلیکیشن‌ها را بدون نیاز به نصب SDK یا IDE پلتفرم اندروید، روی یک دستگاه اندرویدی اجرا نمود.

در زیر تصویری از یک اپلیکیشن ساده To-do List را مشاهده می‌کنید که هم بر روی OS X و هم روی اندروید اجرا شده است.

chrome app mac android

لازم به ذکر است که اپلیکیشن‌های کروم به زبان‌های HTML، JavaScript و CSS نوشته می‌شوند ولی در محیطی خارج از فضای مرورگر و به طور پیش‌فرض به صورت آفلاین اجرا می‌گردند. همچنین این اپلیکیشن‌ها به APIهای خاصی دسترسی دارند که در اپلیکیشن‌های وب وجود ندارند. برای تهیه اپلیکیشن‌های موبایل، توسعه‌دهندگان علاوه بر APIهای کروم به APIهای Cordova نیز دسترسی دارند. برخی از مهم‌ترین ان APIها عبارتند از:

  • identify: برای ورود کاربران با استفاده از OAuth2 بدون درخواست ورود رمز عبور
  • payments: فروش محصولات مجازی از طریق اپلیکیشن موبایل (فعلا فقط برای اندروید)
  • pushMessaging: انتقال پیام از سرور به اپلیکیشن
  • sockets: ارسال و دریافت اطلاعات بر بستر شبکه با استفاده از TCP و UDP
  • notifications: ارسال اطلاع‌رسانی‌ها از اپلیکیشن (فعلا فقط برای اندروید)
  • storage: ذخیره و بازیابی اطلاعات پرارزش محلی
  • syncFileSystem: ذخیره و بازیابی فایل‌ها به صورت پشتیبانی شده با گوگل درایو
  • alarms: اجرای وظایف به صورت تناوبی

اگر شما هم برنامه‌نویس هستید و به ساخت اپلیکیشن‌های کروم برای موبایل علاقه‌مندید، یا می‌خواهید اپلیکیشن‌های کروم کنونی‌تان را به موبایل پورت کنید می‌توانید با مطالعه فایل Readme این ابزار جدید کار را شروع کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت‌هایی چون Stack Overflow یا فروم توسعه‌دهندگان نکات بیشتری را در این باره فرا بگیرید. همچنین می‌توانید به برخی اپلیکیشن‌های نمونه دسترسی داشته باشید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده