TabFlip: افزونه‌ای برای جابجایی میان تب‌ها در فایرفاکس، به کمک ژست‌های ماوس

TabFlip: افزونه‌ای برای جابجایی میان تب‌ها در فایرفاکس، به کمک ژست‌های ماوس

حرکات کمتر در زمان استفاده از اپلیکیشن‌های کامپیوتری، معمولا به منزله‌ی سهولت و لذت بیشتر در حین کار کردن است. استفاده از میان‌برهای کیبرد یا ژست‌های تاچ‌پد و صفحات لمسی، همگی از جمله مواردی هستند که در آن‍ها اهمیت سادگی انجام کار، کرد پیدا می‌کند. اگر شما هم راه‌های میان‌بر را ترجیح می‌دهید، افزونه‌ی TabFlip  را برای جابجایی در مرورگر فایرفاکس از یاد نبرید.

پس از نصب این افزونه می‌توانید به سرعت شروع به کار کنید. برای جابجایی میان زبانه‌ها، دکمه سمت راست ماوس را نگه‌ داشته و آن‌ را به صورت افقی به سمت چپ و راست حرکت دهید، تا میان تب‌های قبلی یا بعدی جابجا شوید.

همین پروسه را می‌توانید بروی تاچ پدها هم پیاده کنید، اما همراه با کمی سختی و تنها در صورتی که از یک کامپیوتر مبتنی بر ویندوز استفاده کنید. به شخصه هیچ موفقیتی از کار با این افزونه در تاچ‌پد مک‌ ‌‌بوک پرو نداشته و همینطور متوجه شدم روند استفاده از کلیک راست و ژست‌ها بروی تاچ‌پد، نسبت به ماوس با دشواری‌های بیشتری همراه است. مشکل دیگر هنگامی بروز می‌کند که از این افزونه برروی کامپیوتر مک با ماوس ضمیمه استفاده شود. در این حالت منوی راست کلیک به شکل pop up بروی صفحه ظاهر شده و حتی هنگامی که به سراغ تب بعدی می‌روید همچنان برروی آن باقی می‌ماند. از اشکالات دیگری که می‌توان بدان اشاره کرد دستیابی به منوی راست کلیک است. این منو معمولا وقتی از Tabflip برروی کامپیوتر استفاده می‌کنید در دسترس قرار نمی‌گیرد. به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که این افزونه در اصل برای ویندوز بهینه شده و بر روی کامپیوترهای مک، تجربه‌ی چندان مناسبی را ارائه نمی‌دهد.

و اما نکاتی مهم در باب استفاده از Tabflip. به دنبال گزینه Wrap بگردید. با نصب آن می‌توانید با یک حرکت، از آخرین به اولین زبانه پرش کنید.

گزینه‌ی اسکرول دو انگشتی نیز برای استفاده بر روی صفحات لمسی و تاچ‌پد طراحی شده است که با استفاده از آن می‌توان میان صفحات باز شده حرکت کرد. متاسفانه امکان استفاده از حرکات دو انگشتی برای اسکرول عمودی میسر نیست. و نکته آخر، اگر حساسیت این افزونه به حرکات ماوس بالا است می‌توانید میزان این حساسیت را بر حسب نیاز تغییر دهید. همچنین امکان جابجایی در منوی زبانه‌ها نیز فراهم شده است، هرچند ممکن است چندان به کار نیاید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده