چطور فضای ذخیره‌سازی کامپیوترهای مک را بررسی و مدیریت کنیم؟

جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
وب‌گردی با مک‌بوک ایر
ارتقاء فضای ذخیره‌سازی در مک آسان نیست؛ اما اینکه بدانید چقدر فضای ذخیره‌سازی دارید و چگونه می‌توانید آن را خالی کنید، احتمالاً برایتان سودمند باشد.
تبلیغات

در همه‌ی سیستم‌های عامل از جمله ویندوز، اندروید و مک، مشاهده‌ی فضای ذخیره‌سازی باقی‌مانده و مدیریت آن، برای عملکرد بهتر ضروری است. حداقل اگر در ابتدا این‌طور نباشد، بعد از گذشت مدتی که تعداد فایل‌های دانلود‌شده زیاد شد و مدام ارور کمبود حافظه دریافت کردید، ضرورت این کار بیشتر احساس می‌شود.

در ادامه به شما کمک می‌کنیم فضای ذخیره‌سازی مک را بهتر مدیریت کنید تا فضای بیشتری برای سایر موارد خالی شود. مدیریت حافظه، درست مانند سایر ترفندهای کاربردی مک، از جمله مواردی است که رعایت نکردن آن در طول زمان می‌تواند عامل ایجاد مشکلات آزاردهنده باشد.

مراحلی که در ادامه شرح داده شده است ممکن است باتوجه به نسخه‌ی macOS شما متفاوت باشد؛ از این رو ما تفاوت‌‌های اندک در نسخه‌های مختلف را بیان کردیم. جهت اطلاع، تصاویر مقاله مربوط به macOS Sonoma 14.4.1 هستند.

نحوه بررسی فضای ذخیره‌سازی در مک

 • در بالا سمت چپ صفحه‌ی اصلی سیستم‌عامل مک، روی لوگوی اپل کلیک و بعد از آن About This Mac را انتخاب کنید.
 • سپس بخش Storage را انتخاب کنید. این بخش با رنگ‌های مختلف میزان فضاهای اشغال شده از حافظه داخلی را به شما نشان می‌دهد. با قرار دادن نشانگر موس روی هر رنگی، مقدار دقیق فضای اشغال شده نشان داده می‌شود.
 • در نسخه‌های جدیدتر، می‌توانید بخش مربوطه را با رفتن به تنظیمات و در بخش General نیز مشاهده کنید.
اسکرین شات از مک

بعد از اینکه متوجه شدید چه چیزهایی باعث پر شدن فضای ذخیره‌سازی شده‌اند، می‌توانید برای حذف آن‌ها اقدام کنید. مثلا اگر برنامه‌های زیادی دارید که فضای زیادی اشغال کرده‌اند، می‌توانید برخی از آن‌ها را بدین روش حذف کنید:

 • Finder را باز کرده و در نوار کناری سمت چپ، Applications را انتخاب کنید.
 • در بالا روی گزینه Size کلیک کنید تا برنامه‌ها براساس بیشترین و کمترین فضای اشغالی مرتب شوند.
 • برنامه‌هایی که نیاز ندارید را حذف کنید و برنامه‌‌هایی را که فضای غیرمعقولی اشغال کرده‌اند حذف و مجدداً نصب کنید.
اسکرین شات از مک

اگر فضای داخلی مک خود را به درایوهای مختلفی تقسیم کرده‌اید (پارتیشن‌بندی مخصوص مک باتوجه به نسخه macOS متفاوت است) یا هارد اکسترنال و سایر حافظه‌های جانبی را به سیستم وصل کرده‌اید، باید بدانید که تمام آن‌ها در About This Mac نشان داده می‌شوند و میزان اشغال بودن فضای آن‌ها توسط موارد مختلف، طبقه‌بندی می‌شود.

چطور فضای بیشتری را در مک آزاد کنیم؟

راهکارهای زیادی برای آزادسازی فضای ذخیره‌سازی مک وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها استفاده از ابزار پیش‌فرض اپل برای همین منظور است.

 • در همان بخش Storage در About This Mac گزینه Manage را انتخاب کنید.
 • ازطریق پنل سمت چپ بخش Recommendations را انتخاب کنید.
 • در نسخه‌های جدیدتر بخش Recommendations در تنظیمات و قسمت General قابل‌مشاهده است و نیازی به کلیک روی چیزی نیست.

بعد از انجام مراحل بالا، یک الی چهار گزینه، بسته‌به شرایط دستگاه پیش‌ روی شما قرار می‌گیرد که عملکرد هر کدام را در زیر شرح دادیم.

اسکرین شات از مک
 • با انتخاب گزینه Store in iCloud، می‌توانید انتخاب کنید که چه فایل‌هایی در فضای ابری ذخیره شوند. در واقع می‌توانید بعضی از فایل‌ها را به آی‌کلود منتقل و سپس از روی فضای ذخیره‌سازی داخلی حذف کنید تا فضای بیشتری در مک برایتان آزاد شود.
 • گزینه Optimize Storage، دیتای به‌وجود آمده ناشی از تماشای فیلم در سرویس اپل تی‌وی را حذف می‌کند.
 • با فعال کردن گزینه Empty Trash Automatically، هر فایلی که بیشتر از ۳۰ روز در سطل زباله سیستم‌عامل باقی مانده باشد حذف خواهد شد. (قابل مشاهده در نسخه‌‌های قدیمی‌)
 • گزینه Reduce Clutter به شما فایل‌هایی را نشان خواهد داد که ازنظر سیستم‌عامل اضافه هستند و دیگر کاربردی در نسخه‌ی فعلی مک شما ندارند. با حذف آن‌ها می‌توانید فضای بیشتری آزاد کنید. (قابل مشاهده در نسخه‌‌های قدیمی‌)

در پایین Recommendations، گزینه‌‌های دیگری مانند Applications نیز وجود دارد. با انتخاب آن، برنامه‌‌های پرحجم نمایش داده می‌شوند که می‌توانید براساس نیاز خود هرکدام را که حجم زیادی اشغال کرده است حذف کنید.

اسکرین شات از مک

همیشه بعد از حذف چیزی، مجدداً به بخش About This Mac سری بزنید تا از خالی شدن فضا مطمئن شوید. اپل به کاربران سیستم‌عامل مک توصیه می‌کند که از روش‌های بالا به‌جای برنامه‌های شخص ثالث برای چک کردن فضای اشغالی مک استفاده کنند، زیرا سایر روش‌ها ممکن است اطلاعات کمتری در مورد حجم اشغال‌شده‌ توسط فایل‌ها و برنامه‌ها به شما نشان دهند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات