ترفندهای مربوط به سطل زباله در مک

پنج‌شنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
مطالعه 6 دقیقه
اگر با سطل زباله ویندوز ۱۰ برای حذف فایل‌ها آشنا هستید و به‌تازگی به مک تغییر کاربری داده‌اید، ممکن است برای پیدا کردن سطل زباله سردرگم شوید.

سطل زباله که در ویندوز با نام « Recycle Bin» شناخته می‌شود در مک «Trash» نام دارد و در داک (Dock) قرار گرفته است. از سال ۱۹۸۴ به‌بعد تمام نسخه‌های سیستم عامل دسکتاپ مک دارای یک سطل زباله هستند که به‌طور رسمی در ایالات متحده «Trash» و در برخی مناطق «Bin» نامیده می‌شود. این مفهوم از زمان اپل لیسا جایی که سطل زباله «Wastebasket» نام داشت، سرچشمه گرفته است.

مانند سطل زباله در ویندوز، وقتی فایلی را حذف می‌کنید یا آن را به داخل آیکون سطل زباله می‌کشید، فایل در آنجا باقی می‌ماند مگر اینکه با استفاده از دستور Empty Trash در Finder آن را خالی کنید. به این ترتیب همیشه شانسی دوباره برای کشیدن آن فایل به بیرون از سطل زباله قبل از اینکه برای همیشه از دست برود، وجود دارد.

نحوه حذف فایل‌ها با سطل زباله مک

برای حذف یک فایل یا فلدر با استفاده از سطل زباله مک، روی آن کلیک کرده وبه سمت آیکون سطل زباله در داک بکشید و سپس دکمه ماوس یا ترک‌پد خود را رها کنید.

اگر سطل زباله پیش از اینکه یک فایل را به داخل آن بکشید خالی باشد، آیکون آن تغییر می‌کند و کاغذهای مچاله شده‌ای به آیکون سطل زباله خالی اضافه می‌شوند.

نماد سطل زباله با کاغذهای مچاله شده به شما اطلاع می‌دهد که فایل‌هایی در سطل زباله وجود دارد. به‌طور پیش‌فرض، مواردی که در سطل زباله قرار می‌گیرند برای همیشه در آنجا می‌مانند، مگر اینکه خودتان آن‌ها را حذف کنید، سطل زباله را خالی کنید یا زمان‌بندی کنید که سطل زباله پس از مدتی این موارد را به‌طور خودکار حذف کند.

نحوه حذف فایل‌ها از سطل زباله مک

سطل زباله شبیه به یک پوشه خاص عمل می‌کند. اگر فایلی را اشتباهاً به سطل زباله منتقل کرده‌اید و می‌خواهید آن را بازگردانید، روی آیکون سطل زباله در Dock کلیک کنید تا پنجره Trash در فایندر باز شود.

از این قسمت می‌توانید فایل‌ها را به بیرون از پنجره سطل زباله و روی دسک‌تاپ (یا فلدر دیگری) بکشید. همچنین می‌توانید روی آن‌ها کلیک راست کرده و گزینه Put Back را از منو انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید فایل‌های موجود در سطل زباله را انتخاب کرده، File و سپس گزینه Put Back را از نوار منو انتخاب کنید. با این کار قبل از اینکه فایل‌ها را به سطل زباله منتقل کنید، به مکان اصلی خود باز خواهند گشت.

نحوه خالی کردن سطل زباله در مک

در این روش خالی کردن سطل زباله همه فایل‌هایی را که در سطل زباله قرار داده‌اید، برای همیشه حذف می‌شوند.

روی آیکون سطل زباله کلیک راست کرده و از منوی ظاهرشده گزینه Empty Trash را انتخاب کنید.

هشدار: هنگامی که سطل زباله را خالی می‌کنید، نمی‌توانید فایل‌های حذف‌شده را بدون کمک فایل پشتیبان یا استفاده از ابزارهای شخص ثالث (که تضمینی برای کار کردنشان وجود ندارد) برگردانید. قبل از حذف هر فایلی از سطل زباله مک مطمئن شوید که با Time Machine یک نسخه پشتیبان کامل گرفته‌اید.

همچنین می‌توانید از نوار منوی بالای صفحه روی فایندر و سپس Empty Trash کلیک کنید.

مانند بسیاری از موارد موجود در مک، برای این کار نیز یک جایگزین میانبر صفحه‌کلید وجود دارد: دکمه‌های Shift +Command +Delete را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید تا سطل زباله بدون نیاز به کلیک خالی شود.

چگونه سطل زباله را با یک برنامه زمانی خالی کنیم

اگر می‌خواهید فایل‌های داخل سطل زباله پس از ۳۰ روز به‌طور خودکارحذف شوند، Finder گزینه‌ای برای این کار ارائه داده است. برای فعال کردن این گزینه، روی Finder در Dock کلیک کنید.

سپس Preferences را از نوار منو انتخاب کنید یا دکمه‌های میانبر Command +Comma را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید. در تنظیمات Finder، روی تب Advanced کلیک کنید و سپس با کلیک روی Remove items from the Trash after 30 days یک علامت تیک کنار آن قرار دهید.

تنظیمات Finder را ببندید. اکنون سی روز پس از انتقال یک فایل به سطل زباله، فایل برای همیشه از سطل زباله حذف خواهد شد.

چگونه بدون فرستادن فایل به سطل زباله آن را فورا حذف کنیم

اگر بخواهید یک فایل یا پوشه را بدون ارسال به سطل زباله حذف کنید، چند گزینه در اختیار دارید. در Finder (یا روی دسکتاپ)، فایل یا فلدر موردنظر را انتخاب کنید و سپس کلید Option را روی صفحه‌کلید خود نگه دارید و با کلیک روی File گزینه Delete Immediately را از نوار منو انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید فایل مدنظرتان را انتخاب کنید و سپس دکمه‌های میانبر Option+Command+Delete را از روی صفحه‌کلید خود فشار دهید. یک پیام هشدار ظاهر خواهد شد که به شما می‌گوید در حال حذف دائم فایل هستید و پس از حذف آن راه بازگشتی وجود ندارد. اگر مطمئن هستید، روی دکمه Delete کلیک کنید.

هشدار: اگر در اینجا روی Delete کلیک کنید، هرگز نمی توانید مورد یا موارد انتخابی را دوباره بازیابی کنید، مگر اینکه یک نسخه پشتیبان داشته باشید!

پس از انجام این کار فایل برای همیشه حذف خواهد شد.

امیدواریم این آموزش برایتان کاربردی بوده باشد. اگر در مورد کاربرد و استفاده از سطل زباله مک سوالی دارید آن را با ما در میان بگذارید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود