بهترین نرم افزارهای حذف دائم و ایمن اطلاعات

بهترین نرم افزارهای حذف دائم و ایمن اطلاعات

قصد داریم به بهترین نرم‌افزارهای حذف دائم و ایمن اطلاعات بپردازیم که استفاده از آن‌ها رایگان خواهد بود.

گاهی اوقات شرایطی مانند تعویض کامپیوتر سبب می‌شود که نیاز به حذف برخی اطلاعات خصوصی یا بسیار مهم داشته باشید؛ اطلاعاتی که درواقع نمی‌خواهید دراختیار فرد دیگری قرار گیرد. چنین شرایطی برای بسیاری از کاربران پدید آمده است؛ مانند زمانی‌که به سبب تغییر شغل مجبور به تحویل کامپیوتر محل کارتان هستید یا قصد فروش کامپیوتر شخصی‌تان را دارید.

در هر صورت، باید در نظر داشته باشید که حتی با حذف اطلاعات خصوصی‌تان، امکان بازیابی آن‌ها وجود دارد؛ بنابراین باید از ترفندهایی مانند اپلیکیشن‌های مخصوص حذف دائم اطلاعات استفاده کنید. در صورتی که آشنایی با چنین اپلیکیشن‌هایی ندارید، فهرستی تهیه کرده‌ایم که شامل برترین نرم‌افزارهای رایگان سال ۲۰۲۰ در زمینه حذف ایمن و دائمی اطلاعات از حافظه کامپیوتر شخصی می‌شوند.

۱. نرم‌افزار Kernel File Shredder

نرم‌افزار Kernel File Shredder

نرم‌افزار کرنل فایل شردر ابزاری حرفه‌ای برای حذف دائم اطلاعات خصوصی کاربران است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان به سرعت بالای آن در حذف اطلاعات و سادگی کار با آن اشاره کرد. برای توسعه‌ی نرم‌افزار کرنل فایل شردر از الگوریتم گاتمن استفاده شده است که درحال‌حاضر از بهترین روش‌ها برای حذف ایمن و دائم اطلاعات به‌شمار می‌رود.

علاوه بر استفاده از الگوریتم گاتمن که توسط پیتر گاتمن توسعه داده شده است، از الگوریتم‌های دیگری مانند Zeros ،DOD 520 و حتی الگوریتم‌های نظامی AR380-19 ارتش آمریکا و الگوریتم ۵۰۲۰ نیروی هوایی آمریکا استفاده می‌شود. برخورداری از چنین روش‌هایی برای حذف اطلاعات سبب شده تا بازیابی اطلاعات توسط نرم‌افزارهای مخصوص تقریبا غیرممکن شود.

از ویژگی‌های جالب نرم‌افزار کرنل فایل شردر امکان زمان‌بندی برای حذف دائم اطلاعات مختلف است. درواقع نرم‌افزار می‌تواند نام فایل‌هایی که حذف می‌شود نیز تغییر داده و در فایلی جداگانه، نام و مشخصات اطلاعات جذف‌شده را ذخیره کند. 

دانلود نرم‌افزار Kernel File Shredder

 ۲. نرم‌افزار Eraser

نرم‌افزار Eraser

نرم‌افزار Eraser ابزاری حرفه‌ای، اما با رویکردی ساده برای حذف دائم اطلاعات است. پس از اینکه اطلاعات مدنظر کاربر با استفاده از نرم‌افزار Eraser از هارد درایو حذف می‌شوند، اپلیکیشن با استفاده از الگویی حساب‌شده چندین بار در محل ذخیره‌سازی اطلاعات کاربر روی هارد درایو، اطلاعات جدیدی را نوشته و سپس حذف می‌کند. چنین اقدامی کار بازیابی اطلاعات را برای ابزارهای مخصوص چنین کاری بسیار دشوار می‌سازد.

درحال‌حاضر نرم‌افزار Eraser قابل استفاده در سیستم‌عامل‌های مختلف ازجمله ویندوز XP، ویندوز سرور ۲۰۰۳، ویندوز ویستا، ویندوز سرور ۲۰۰۸، ویندوز ۷، ویندوز ۸، ویندوز ۱۰، ویندوز سرور ۲۰۱۲ و ویندوز سرور ۲۰۱۶ است. علاوه بر ویژگی‌های ذکرشده، نرم‌افزار Eraser به‌رایگان دراختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

ازجمله روش‌هایی که نرم‌افزار Eraser برای حذف دائم اطلاعات استفاده می‌کند به مواردی ازجمله DOD 5520.22-M ،AFSSI-5020 و AR280-19 اشاره کرد.

دانلود نرم‌افزار Eraser

۳. نرم‌افزار Freeraser

نرم‌افزار Freeraser

سرعت بالا، دقت در حذف دائم اطلاعات و ایمن بودن فرایند جهت جلوگیری از امکان بازیابی اطلاعات سبب شده تا نرم‌افزار Freeraser در فهرستمان قرار گیرد. نرم‌افزار Freeraser از سه روش مانند DOD 5520.22-M که استانداردی نظامی محسوب می‌شود برای حذف دائم اطلاعات کاربران استفاده می‌کند.

کاربران می‌توانند از امکانات نرم‌افزار Freeraser در سیستم‌عامل‌های ویندوز XP، ویندوز ویستا، ویندوز ۷ و ویندوز ۱۰ استفاده کنند. همان‌طور که در نام نرم‌افزار Freeraser اشاره شده است، استفاده از این ابزار برای کاربران رایگان خواهد بود. با نصب این اپلیکیشن روی سیستم‌عامل خود، آیکونی شبیه به آیکون Recycle Bin در دسکتاپ ایجاد می‌شود و کاربر برای حذف اطلاعات کافی است که فایل‌های مدنظر را به آیکون نرم‌افزار Freeraser انتقال دهد یا در منوی اپلیکیشن، آدرس پوشه و فایل‌های مدنظر خود را وارد کند.

دانلود نرم‌افزار Freeraser

۴. نرم‌افزار Hard Disk Scrubber

 نرم‌افزار Hard Disk Scrubber

نرم‌افزار هارد دیسک اسکرابر، ابزار رایگان دیگری است که علاوه بر حذف دائم اطلاعات، امکان نوشتن اطلاعات متفرقه روی فضای آزادشده از حافظه را دارد. درواقع نرم‌افزار هارد دیسک اسکرابر می‌تواند نه‌تنها اطلاعات مدنظر را به‌صورت کامل و دائمی از حافظه حذف کند؛ بلکه اطلاعاتی برای فریب اپلیکیشن‌های بازیابی داده را روی هارد دیسک بنویسد.

محیط کاربری ساده، سرعت در انجام عملیات مختلف و راحتی کار با نرم‌افزار هارد دیسک اسکرابر سبب شده تا یکی از برترین ابزار رایگان حذف دائمی و ایمن اطلاعات در سال ۲۰۲۰ شود. توسعه‌دهندگان برای پیاده‌سازی حذف اطلاعات کاربر از روش‌های AFSSI-5020 و DOD 5520.22-M استفاده کرده‌اند که هردو از استانداردهای نظامی محسوب می‌شوند. نرم‌افزار هارد دیسک اسکرابر به کاربر اجازه می‌دهد، الگوهای مختلفی برای بازنویسی اطلاعات در محل ذخیره داده‌های مدنظر روی حافظه اعمال کند تا امکان بازیابی اطلاعات را تا حد قابل توجهی دشوارتر سازد.

دانلود نرم‌افزار Hard Disk Scrubber

۵. نرم‌افزار PC Shredder

نرم‌افزار PC Shredder

درکنار نرم‌افزارهایی که اشاره کردیم، نرم‌افزار PC Shredder از سبک‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود؛ اما ظاهر ساده رابط کاربری یا میزان کم فضایی که از حافظه اشغال می‌کند به‌معنی ضعف این نرم‌افزار در حذف دائم اطلاعات نیست. نرم‌افزار PC Shredder از سه روش برای حذف داده‌ها استفاده می‌کند که شامل روش گاتمن، استاندارد نظامی DOD 5520.22-M و داده‌های تصادفی یا Random Data اشاره کرد. روش داده‌های تصادفی در اپلیکیشن‌های فوق نیز استفاده می‌شود.

نرم‌افزار PC Shredder تنها ۳۰۰ کیلوبایت از فضای حافظه را اشغال می‌کند و سرعت تقریبا قابل قبولی نیز در حذف دائم اطلاعات دارد.

دانلود نرم‌افزار PC Shredder

۶. نرم‌افزار Hardwipe

نرم‌افزار Hardwipe

نرم‌افزار هاردوایپ درکنار برخورداری از رابط کاربری نسبتا بهتر نسبت به مدل‌های فوق، ویژگی‌های جالبی نیز دراختیار کاربران قرار می‌دهد. علاوه بر امکان حذف اطلاعات هارد درایو یا حافظه‌های اکسترنال، ابزار هاردوایپ فایلی نیز از عملیات صورت‌گرفته ارائه می‌دهد که شامل نام و برخی از مشخصات فایل‌های حذف شده است.\

 بااین‌حال، هاردوایپ از مشکلی نیز رنج می‌برد. این ابزار در هر فرایند حذف دائم اطلاعات، تنها یک فایل را فراخوانی می‌کند و امکان سپردن تعدادی از پوشه‌ها برای حذف به اپلیکیشن وجود ندارد. در هر صورت، استفاده از روش‌های متعدد برای حذف داده‌ها مانند گاتمن، اشنایر، GOST R 50739-95 و DOD 5220.22-M سبب شده تا نرم‌افزار هاردوایپ به یکی از ایمن‌ترین ابزارها برای حذف دائمی اطلاعات کاربران تبدیل شود.

دانلود نرم‌افزار Hardwipe

۷. نرم‌افزار WIpeFile

نرم‌افزار WIpeFile

در صورتی که می‌خواهید از عدم امکان بازیابی اطلاعاتتان مطمئن شوید، نرم‌افزار وایپ‌فایل می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برایتان باشد. نرم‌افزار وایپ‌فایل از ۱۴ روش پیشرفته برای حذف دائم و ایمن اطلاعات استفاده می‌کند که می‌توان به استانداردهای نظامی DOD ،USAF و NATO اشاره کرد.

راحتی کار با نرم‌افزار WIpeFile درکنار رایگان بودن آن سبب شده تا در فهرست برترین نرم‌افزارهای حذف دائم و ایمن اطلاعات از حافظه قرار گیرد.

دانلود نرم‌افزار WIpeFile

امیدواریم مقاله برایتان مفید واقع شود. در‌صورتی‌که از نرم‌افزار دیگری استفاده می‌کنید در قسمت نظرات، ابزار مورد استفاده‌ی خود را با دیگر کاربران زومیت به اشتراک قرار دهید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید