معرفی برترین افزونه‌های مدیریت تب مرورگر کروم و فایرفاکس

معرفی برترین افزونه‌های مدیریت تب مرورگر کروم و فایرفاکس

آیا تب‌های زیادی را در مرورگر باز می‌کنید و دچار مشکل می‌شوید؟ ما در این مقاله افزونه‌هایی را برای مدیریت تب مرورگر کروم و فایرفاکس به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

استفاده از مرورگر در کامپیوتر به یکی از مهم‌ترین نیازمندی‌های کاربران تبدیل شده است. اکثر کاربران هنگام کار با کامپیوتر و جست‌وجو در اینترنت، تب‌های زیادی را در مرورگر باز می‌کنند و این مسئله می‌تواند مشکلاتی همانند کند شدن سرعت سیستم و پایین آمدن عملکرد مرورگر را به‌دنبال داشته باشد. اگر تمایل دارید از مشکلاتی همانند موارد ذکر شده خلاص شوید، باید سراغ برنامه و افزونه‌های مدیریت تب‌های مرورگر بروید و ما در این مقاله قصد داریم راهنمایی‌های لازم را در این رابطه ارائه کنیم.

مدیریت تب مرورگر

در قسمت بالا اشاره کوتاهی به بازکردن تعداد زیادی تب در مرورگر داشتیم، اما بد نیست اندکی بیشتر به این مسئله بپردازیم و شما را با مزایای برنامه‌ و افزونه‌های مدیریت تب مرورگرها آشنا کنیم.

یکی از مرورگرهایی که علاقه‌مندان زیادی دارد و این علاقه به حق هم است، کروم بوده و می‌توان سرعت و قابلیت‌های آن را بسیار بالا توصیف کرد. تمام ویژگی‌های مثبت مرورگر گوگل کروم، باعث نشده‌اند که سرعت پایین آن هنگام باز شدن تب‌های زیاد را فراموش کنیم یا بخواهیم آن‌ها را نادیده بگیریم.

مرورگر کروم با تمام مزایایی که دارد، اما متاسفانه از منابع سیستم همانند رم به‌شدت استفاده می‌کند و این مسئله غیرقابل انکار است. استفاده زیاد از منابع رم باعث می‌شود تا نتوانید از عملکرد صحیح سیستم، بهره‌مند شوید؛ این موضوع می‌تواند برای شما هنگام کار با نرم‌افزارهای مختلف، علی‌الخصوص نرم افزارهایی که نیازمند قدرت بالای سیستم هستند، دردسرساز شود.

البته شرایط در سایر مرورگرها همانند فایرفاکس هم وجود دارد، اما در مرورگر کروم نمود بیشتری داشته و باعث مشکلات زیادی برای کاربران شده است. تنها راه چاره‌ای که برای این وضعیت وجود دارد، باز نکردن تب‌های مختلف در مرورگر یا استفاده از یک برنامه شخص ثالث است؛ البته این برنامه می‌تواند در قالب یک افزونه مخصوص مرورگر هم باشد که در ادامه به‌صورت کامل توضیح خواهیم داد.

از آن جایی که کاربران مرورگر کروم، بیشتر با این مشکل مواجه هستند و شما هم جزئی از همان گروه هستید و نمی‌خواهید از مرورگر کروم دل بکنید، بهتر است به منظور افزایش بهره‌وری سیستم به سراغ استفاده از یک برنامه شخص ثالث بروید و بدین ترتیب، بتوانید منابع سیستم خود را در جهت انجام سایر کارها، استفاده کنید.

۹ افزونه مدیریت تب مرورگر کروم

در ابتدا قصد داریم به معرفی افزونه‌های مهم مدیریت تب مرورگر کروم بپردازیم. البته این شروع به دلیل اهمیت و تعداد زیاد کاربران کروم بوده و در ادامه به روش‌های حل این مشکل در سایر مرورگرها خواهیم پرداخت.

۱: The Great Suspender

افزونه The Great Suspender

یکی از افزونه‌هایی که می‌تواند در مدیریت تب مرورگر کروم، عملکرد بسیار خوبی داشته باشد را می‌توان The Great Suspender دانست. اگر از مرورگر کروم در یک کامپیوتر قدیمی استفاده می‌کنید که فشار زیادی روی آن وارد شده است، این برنامه متن باز به شما کمک می‌کند بتوانید بهره‌وری سیستم را افزایش دهید و فشار ناشی از باز بودن تب‌های زیاد در مرورگر کروم را کاهش دهید. بدون تردید می‌توان افزونه The Great Suspender را به‌عنوان یکی از برترین افزونه‌ها معرفی کرد که البته در مرورگر Opera هم کارایی خوبی دارد.

لینک دانلود: The Great Suspender

۲: Tabli

Tabli را به‌عنوان یکی دیگر از افزونه‌های قدرتمند مدیریت تب‌ها معرفی کرد که قابلیت‌های بسیار خوبی دارد. البته معروف بودن این افزونه فقط به دلیل مدیریت تب در مرورگر نیست، بلکه می‌تواند تمام پنجره‌هایی که در ویندوز باز کرده‌اید را مدیریت و کنترل کند تا بتوانید از نهایت سرعت سیستم بهره‌مند شوید.

به‌عنوان مثال، در صورتی که تعداد زیادی برگه با مضامین مختلف را در یک پنجره باز کرده‌اید و تمام شبکه‌های اجتماعی شما در یک پنجره دیگر باز هستند، می‌توانید آن‌ها را تقسیم‌بندی کرده و میان آن‌ها جابه‌جا شوید. استفاده صحیح از Tabli می‌تواند راهی عالی برای افزایش بهره‌وری سیستم شما به حساب آید که اهمیت بسیار زیادی دارد. البته فراموش نکنید که تمام ویژگی‌های معمول همانند ذخیره‌سازی (Save) و Restore هم دردسترس قرار دارند.

لینک دانلود: Tabli

۳: Tabs Outliner

اگر تاکنون با ابزارهای مدیریت تب مرورگر کار نکرده‌اید یا به هر نوعی با روش کار کردن آن‌ها، آشنا نیستید، بهتر است همین الان Tabs Outliner را نصب کنید که مخصوص شما ایجاد شده است.

هنگامی که یک تب را باز می‌کنید، خواهید دید که به زیر تب قبلی می‌رود. شما می‌توانید زبانه‌ها را از میان بخش‌های متفاوت به بیرون بکشید. البته امکان افزودن یادداشت به منظور یادآوری‌های لازم پیرامون برگه یا اقداماتی که تصمیم داشتید انجام دهید هم وجود دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های این افزونه را می‌توان قابلیت حفظ کردن برگه‌ها دانست تا بتوانید در یک زمان مناسب از آن‌ها بازدید کنید. قابلیت‌های این افزونه برای آزادسازی حافظه مرورگر، فوق‌العاده است.

لینک دانلود: Tabs Outliner

۴: Tab Hibernation

یکی دیگر از افزونه‌های مدیریت تب مرورگرها که عملکرد آن عالی است، Tab Hibernation نام دارد. شاید نتوان ویژگی‌های آن را بسیار عالی یا شگفت‌انگیز به حساب آورد، اما حداقل می‌توان کاربری آن را بسیار ساده توصیف کرد. شما باید روی نماد افزونه موجود در گوشه سمت راست قسمت بالای مرورگر کروم کلیک کنید و به غیر از صفحه‌ای که پیش روی شما باز است، سایر موارد را انتخاب کنید تا وارد حالت خواب زمستانی شوند.

شما می‌توانید برای فعال‌سازی مجدد یک برگه وارد پنجره موردنظر شوید و روی گزینه Wake Up کلیک کنید. در ادامه خواهید دید که این افزونه می‌تواند همان مکان موردنظرتان را به یاد آورد و بارگیری‌های لازم را انجام دهد.

لینک دانلود: Tab Hibernation

۵: TooManyTabs

هنگامی که برگه‌های زیادی را در مرورگر کروم باز می‌کنید، برای پیدا کردن موارد موردنظرتان دچار مشکل می‌شوید و همین مسئله می‌تواند باعث کاهش سرعت عمل شما شود. نگران نباشید و برای رفع این مشکل، کافی‌ست افزونه TooManyTabs را نصب کنید. این افزونه می‌تواند محتوای برگه‌ها را به‌صورت پاپ آپ و تصاویر بند انگشتی نمایش دهد که تأثیر بسیار زیادی در سرعت عمل شما خواهد داشت. این افزونه شامل یک بخش جست‌وجو خواهد شد تا بتوانید به سرعت، تمام برگه‌هایی که به‌دنبال آن‌ها هستید را پیدا کنید.

اگر برای پیدا کردن برگه‌های موردنظرتان از میان تعداد زیادی برگه که در مرورگر کروم باز کرده‌اید، دچار مشکل هستید، جایی برای نگرانی وجود ندارد و افزونه TooManyTabs می‌تواند گزینه‌ای فوق‌العاده برای شما به حساب آید.

لینک دانلود: TooManyTabs

۶: Quick Tab

افزونه Quick Tab

در مورد قبل شما را با افزونه TooManyTabs آشنا کردیم، اما افزونه‌ای با نام Quick Tab هم وجود دارد که می‌تواند خدمات مشابهی را ارائه دهد و کارایی آن برای علاقه‌مندان به مرورگر کروم، قابل قبول باشد.

این افزونه با نمایش یک منوی کشویی که به سمت پایین هم گشوده می‌شود، می‌تواند تمام برگه‌هایی که باز کرده‌اید را نمایش دهد. البته یک مزیت نسبت به TooManyTabs دارد و آن هم امکان جست‌وجو در میان گزینه‌های موجود است. با اینکه افزونه TooManyTabs می‌تواند انتخابی بهتر برای کاربرانی باشد که به‌طور مرتب، ۲۰ یا تعداد بیشتری زبانه را باز می‌کنند، اما Quick Tab هم می‌تواند رضایت شما را جلب کند.

لینک دانلود: Qucik Tab

۷: TabJump

افزونه TabJump

TabJump یکی دیگر از افزونه‌هایی بوده که قابلیت و شیوه کار آن همانند TooManyTabs است. TabJump زمانی ظاهر می‌شود که شما روی نماد افزونه‌ها کلیک کنید؛ با این کار خواهید دید که TabJump به‌صورت پاپ آپ نمایش داده می‌شود.

اگر بخواهیم قابلیت‌های TabJump را توضیح دهیم، باید بگوییم که دسته‌بندی بسیار خوبی دارد. در حقیقت TabJump به‌جای لیست کردن تمام زبانه‌ها در یک بخش، سه دسته مختلف با عنوان Undo، Related و Jump تشکیل می‌دهد. به‌عنوان مثال با ورود به دسته Undo، می‌توانید برگه‌هایی که اخیرا بسته شده‌اند را مشاهده کنید. البته بخش Related هم اقدام به نمایش سایر برگه‌هایی خواهد کرد که از سایت مشابه باز شده‌اند و در حال استفاده هستید. این یک افزونه بسیار قدرتمند برای سازماندهی زبانه‌ها و بسته‌بندی حداکثر اطلاعات به منظور کاهش فشار وارده به سیستم بوده و واقعا ارزشمند است.

لینک دانلود: TabJump

۸: TabCloud

بدون تردید باید TabCloud را به‌عنوان یکی از بهترین افزونه‌های مدیریت برگه‌های مرورگر کروم معرفی کنیم که توانایی و قدرت بسیار بالایی دارند. شما می‌توانید با نصب این افزونه در مرورگر کروم، صدها برگه جدید را به زانو در بیاورید، آن هم بدون اینکه بخواهید فشاری اضافی به سیستم وارد کنید.

با اینکه قدرت عملکرد این افزونه فوق‌العاده است، اما در مجموع می‌توان آن را ساده توصیف کرد. شما می‌توانید با کلیک روی نماد دیسک موجود در پنجره باز شده، به‌راحتی وضعیت مرورگر خود را ذخیره کنید و سپس آن را در هر رایانه‌ای که بخواهید، بازیابی کنید. توجه داشته باشید که برای فعال کردن این قابلیت، باید با حساب کاربری گوگل خود وارد شوید.

لینک دانلود: TabCloud

۹: Toby

یکی دیگر از ساده‌ترین و البته بهترین افزونه‌های مدیریت تب مرورگر را می‌توان Toby عنوان کرد؛ یک افزونه رایگان برای کروم که قابلیت‌های بسیار خوبی دارد. هر زمان که تب‌های زیادی در مرورگر کروم باز کرده‌اید و این موضوع باعث خستگی شما شد، می‌توانید آن‌ها را در Toby ذخیره کنید و هنگامی که وقت کافی داشتید، مجددا آن‌ها را باز کرده و مشاهده کنید.

این برنامه افزودنی به شما کمک می‌کند تا برگه‌های خود را در مجموعه‌ها سازماندهی کنید و سپس تمام برگه‌های باز خود را برای جلسه، ذخیره کنید. در صورت نیاز برای پیدا کردن وب سایت‌هایی که ذخیره شده‌اند، کافی‌ست از موتور جست‌وجوگر استفاده کنید. اگر بخواهیم یکی از معایب این افزونه را اعلام کنیم، قطعا باید به حذف شدن تمام برگه‌های انتخابی شما اشاره کنیم؛ البته این حذف شدن زمانی اتفاق خواهد افتاد که افزونه را هم حذف کرده باشید. یک خبر خوش هم در این قسمت برای کاربران فایرفاکس داریم و آن هم در راه بودن یک نسخه از افزونه Toby برای این مرورگر محبوب است.

لینک دانلود: Toby

افزونه مدیریت تب مرورگر فایرفاکس

مرورگر فایرفاکس را می‌توان درکنار مرورگر کروم به‌عنوان یکی از بهترین مرورگرهای اینترنت به حساب آورد که علاقه‌مندان خاص خود را دارد. این مرورگر همانند کروم دارای افزونه‌هایی بوده که می‌توانند در مدیریت تب‌ها مفید باشند و در ادامه تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱: Dustman

یکی از افزونه‌های مدیریت تب در مرورگر فایرفاکس، Dustman نام دارد. این افزونه کار بسیار سختی انجام نمی‌دهد و فقط وظیفه بستن تب‌هایی را بر عهده دارد که برای مدت زمان خاص، مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، اما فراموش نکنید که هرگز تب‌هایی را که مشاهده نکرده‌اید یا نخوانده‌اید، لغو یا کنسل نخواهد کرد؛ این یک ویژگی مثبت برای Dustman است. شما می‌توانید با نصب کردن این افزونه در مرورگر فایرفاکس، فشاری هر چند کم را از روی سیستم بردارید تا بتوانید از نهایت سرعت و قدرت آن بهره‌مند شوید.

لینک دانلود: Dustman

۲: Cloud Tabs

یکی دیگر از افزونه‌های مدیریت تب فایرفاکس، Cloud Tabs است. این افزونه به شما اجازه می‌دهد تب‌های مرورگر را در یک لیست و به‌راحتی هرچه تمام‌تر، دسته‌بندی کنید و در ادامه آن را در رایانه یا سرور، ذخیره‌سازی کنید.

این کار می‌تواند به‌طور قابل توجهی باعث کاهش مصرف حافظه شود. همچنین در صورتی که برگه‌های خود را در سرور ذخیره‌سازی می‌کنید، می‌توانید با هر کدام از مرورگرهایی که از این افزونه پشتیبانی می‌کنند به اطلاعات موردنظرتان درباره برگه‌ها دسترسی پیدا کنید.

لینک دانلود: Cloud Tabs

۳: OneTab

در صورتی که از باز بودن تب‌های زیاد در مرورگر فایرفاکس خسته شده‌اید، بد نیست افزونه OneTab را هم مورد بررسی قرار دهید. این افزونه می‌تواند تمام برگه‌ها را به یک لیست تبدیل کند و در صورتی که بخواهید مجددا به زبانه‌ها دسترسی پیدا کنید، می‌توانید آن‌ها را به‌صورت جداگانه یا به‌صورت کامل، بازیابی کنید.

هنگامی که برگه‌های مرورگر فایرفاکس را در لیست OneTab قرار دهید، خواهید دید که چه فشار زیادی از روی حافظه رم و پردازنده برداشته خواهد شد که نتیجه آن را به‌صورت مستقیم در افزایش سرعت دستگاه و حداقل، بهبود عملکرد سیستم خواهید دید.

لینک دانلود: OneTab

۴: Tree Style Tab

Tree Style Tab هم به‌عنوان یکی دیگر از افزونه‌های مدیریت مرورگر فایرفاکس، علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد و می‌توان روی قابلیت‌های آن، حساب باز کرد. این افزونه هم عملکردی مشابه سایر افزونه‌ها را دارد. در حقیقت می‌توانید با سازماندهی تب‌های مرورگر فایرفاکس درکنار کاهش فشار وارده به سیستم، نظم و ترتیب خاصی را در میان صفحه‌های مختلف وب سایت‌های موردنظرتان که باز کرده‌اید، ایجاد کنید.

لینک دانلود: Tree Style Tab

۵: Auto Tab Discard

یکی از افزونه‌های سبک، اما قدرتمند که می‌تواند باعث مدیریت تب‌ها در فایرفاکس شود را می‌توان Auto Tab Discard معرفی کرد. این افزونه می‌تواند به‌صورت خودکار باعث کاهش فشار موجود روی حافظه شود. همچنین این افزونه می‌تواند به لپ‌تاپ‌ برای کاهش مصرف باتری هم کمک کند. به‌عنوان مثال افزونه Auto Tab Discard می‌تواند درکنار افزایش سرعت دستگاه و حتی مرورگر، کلیه زبانه‌های بیکار و فراموش شده را غیرفعال کند و این به‌تنهایی یک بهینه‌سازی عالی به حساب می‌آید.

همچنین می‌توانید برای حفظ برخی برگه‌های مخصوص و موردنظرتان که اهمیت ویژه‌ای دارند، یک لیست سفید ایجاد کنید و از آن‌ها نگه‌داری کنید، اما به صورتی که باعث کند شدن عملکرد دستگاه نشوند. تمام این قابلیت‌ها توانسته‌اند درکنار هم باعث شوند که افزونه Auto Tab Discard را بتوان به‌عنوان یکی از بهترین افزونه‌های فایرفاکس برای مدیریت تب‌ها به حساب آورد.

لینک دانلود: Auto Tab Discard

جمع‌بندی

در حالت کلی باید گفت که فشار ناشی از باز بودن برگه‌های مختلف در مرورگر کروم، بسیار زیاد بوده و پیشنهاد می‌کنیم که یکی از افزونه‌های نام برده شده را انتخاب کرده و نصب کنید. قطعا با نصب یکی از این افزونه‌ها، می‌توانید سرعت دستگاه خود را به دلیل آزادسازی منابع رم و پردازنده، افزایش دهید. در صورتی که افزونه‌های بیشتری را در زمینه مدیریت تب‌ها در مرورگر می‌شناسید، با ما در میان بگذارید.

منبع zapier makeuseof
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده