با ۱۰ ویژگی مخفی ویندوز ۸ آشنا شوید

با ۱۰ ویژگی مخفی ویندوز ۸ آشنا شوید

نسخه نهایی ویندوز ۸ با چندین و چند قابلیت تازه و جذاب منتشر شد، پیش از این با ۱۰ قابلیت برنامه کاربردی ویندوز ۸، راهنمای بوت دوگانه ویندوز ۸ و ویندوز ۷، آماده سازی کامپیوتر برای نصب ویندوز ۸، 20 ترفند ویندوز 8 برای استفاده حداکثر از امکانات سیستم عامل و قابلیت‌های تازه آن، آشنا شدید. اما در این مقاله قصد داریم شما را با ۱۰ قابلیت مخفی ویندوز ۸ آشنا کنیم.

تعمیر و نگه‌داری خودکار

automaintenanceویندوز ۸ دارای قابلیتی است که بصورت خودکار دستورات مراقبتی شبیه بروز رسانی نرم‌افزاری، اسکن برای یافتن حفره‌های امنیتی و آزمایشات دیگر اینچینی را اجرا می‌کند. بصورت پیش‌فرض این کار در ساعت ۳ صبح انجام می‌شود، اگر در این زمان شما در حال استفاده از کامپیوتر خود باشید، این دستورات به اولین زمانی که کامپیوتر بی‌کار است و از آن استفاده نمی‌کنید، موکول می‌شود. شما می‌توانید این زمان را از Action Center تغییر دهید. حتی می‌توانید این کار را بصورت دستی و در هر زمانی که تمایل دارید از طریق همان بخش Action Center انجام دهید. برای دسترسی به Action Center تنها کافی است از قسمت جستجوی ویندوز استفاده نمایید.

سفارشی‌سازی نرم‌افزارها در نوار جستجو

charmbarوقتی در صفحه اصلی شروع به جستجو می‌کنید، لیستی از نرم‌افزارها را در زیر نوار جستجو مشاهده خواهید کرد. وقتی برروی یکی از آنها کلیک می‌کنید، جستجو براساس اصطلاحات مربوط به آن نرم‌افزار انجام می‌شود. حال نکته‌ای که شاید با آن آشنا نباشید این است که شما می‌توانید این لیست نرم‌افزارها را سفارشی نمایید. برای اضافه و کم کردن نرم‌افزارهای موجود در این لیست، ابتدا چارم بار (Charm Bar) را با فشار دادن دکمه‌های Win + C بالا آورده و سپس روی دکمه Setting کلیک کنید، پس از آن وارد Change PC Setting شوید. در نوار سمت چپ این صفحه، Search را انتخاب کنید، حالا می‌توانید نرم‌افزارهای که تمایل ندارید در لیست جستجو نمایش داده شوند را حذف کنید.

فعال کردن قالب مخفی Areo Lite

areoدر نسخه آزمایشی ویندوز ۸ قالب شفاف Aero حذف شده بود، اما یک قالب بسیار ابتدایی و سبک Areo با نام Areo Lite وجود داشت. در نسخه نهایی ویندوز ۸ این قالب نیز مخفی شده است، اما شما می‌توانید آن را فعال کنید. برای این کار باید فولدر Themeرا برروی کامپیوتر خود بیابید و تغییرات جزئی برروی آن اعمال کنید. برای این کار به راهنمای ارائه شده در این آدرس مراجعه کنید.

فعال کردن انیمیشن‌های مخفی صفحه اصلی

win8 metroوقتی برای اولین بار وارد ویندوز ۸ می‌شوید، کاشی‌ها با یک انیمیشن بسیار زیبا پر می‌شوند. اما پس از آن انیمیشن مربوط به نمایش کاشی‌ها تغییر کرده و کوتاه می‌شود. اگر تمایل دارید تا انیمیشن مربوط به کاشی‌ها را جذاب‌تر کنید، می‌توانید این کار را با یک تغییر کوچک و ساده در رجیستری ویندوز اعمال کنید. برای انجام این کار ابتدا کلید‌های Win+R را فشار داده تا پنجره RUN باز شود سپس در آن regedit را وارد کنید تا نرم‌افزار Registry Editor اجرا گردد. حال این میسر را دنبال کنید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid

در پنل سمت راست دکمه سمت راست را فشار داده و یک DWORD جدید به نام Launcher_SessionLoginAnimation_OnShow بسازید و مقدار آن را ۱ تعیین کنید. به این ترتیب انیمیشن مربوط به نمایش کاشی‌ها فعال می‌شود.

سفارشی سازی آیکون‌ها در ویندوز اکسپلور

libraryiconبه خاطر دارید در ویندوز ۷ وقتی یک کتابخانه (Libaray) جدید ایجاد می‌کردید یک آیکون نه چندان زیبا از آن نمایش داده می‌شد و برای تغییر آن مجبور به انجام مراحل پیچیده‌ای می‌شدید. در ویندوز ۸ امکان سفارشی سازی آیکون کتابخانه،‌ به راحتی و از طریق تنظیمات آن میسر شده است. بدین منظور تنها کافی است برروی Libaray دکمه سمت راست ماوس را فشار داده و روی Properties کلیک کنید. در این قسمت به راحتی می‌توانید آیکون کتابخانه را تغییر دهید.

ساخت گروه تازه با نام سفارشی در صفحه اصلی

group win8وقتی برای اولین بار صفحه اصلی ویندوز را باز می‌کنید متوجه می‌شوید که برخی از نرم‌افزارها در یک گروه قرار گرفته‌اند. شما هم می‌توانید با کشیدن یک نرم‌افزار و رها کردن آن در فضای خالی صفحه، یک گروه جدید ایجاد کنید. اگر بخواهید برروی این گروه جدید ایجاد شده، نامی بگذارید، مثلا عنوان بازی یا شرکت یا هر چیزی را برای گروه خود انتخاب کنید، باید ابتدا برروی دکمه کوچک سمت راست و پایین صفحه کلیک نموده و سپس برروی خود گروه دکمه سمت راست ماوس را فشار دهید.

سریعتر اسکرین‌شات بگیرید

win8 pictureمدت‌هاست که برای گرفتن عکس از صفحه ویندوز باید ابتدا دکمه Print Screen را برروی صفحه‌کلید فشار داده و سپس یکی از نرم‌افزارهای ویرایش عکس مانند Paint را باز نموده و با فشار دادن کلیدهای Ctrl+V عکس کپی شده در حافظه را برروی فایل ذخیره کنید. البته در ویندوز ۷ ابزاری به نام Snipping Tools نیز وجود دارد که این کار را ساده‌تر می‌کند. اما در ویندوز ۸ کار از این همه ساده‌تر شده است و با فشار دادن دو کلید Win+Print Screen (در تبلت با فشار دادن دکمه Win + دکمه کم کردن صدا) از صفحه اسکرین شات گرفته می‌شود. با انجام این کار یک تصویر از صفحه گرفته شده و در یک فایل png در پوشه Pictures ذخیره می‌شود.

تغییر تعداد ردیف‌ها در صفحه اصلی

row metroبصورت پیش‌فرض، صفحه اصلی (Start Screen) کل صفحه مانیتور شما را پر می‌کند یعنی کل صفحه تا جای ممکن با ردیف‌های مملو از کاشی پر می‌شود. اگر بخواهید تعداد ردیف‌ها را کاهش دهید تا تصویر پس‌زمینه بهتر دیده شود، باید تغییراتی در رجیستری ویندوز اعمال کنید. متاسفانه راهی برای زیاد‌کردن ردیف‌ها در نمایشگرهای کوچک وجود ندارد. اما برای کاهش ردیف‌ها در صفحه اصلی، ابتدا وارد Registry Editor شده و سپس مسیر زیر را دنبال کنید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\Grid

در این قسمت به دنبال Layout_MaximumRowCount بگردید، اگر آن را در پنجره سمت راست نیافتید، باید یک مقدار جدید ایجاد کنید. برای این کار دکمه سمت راست ماوس را برروی فضای خالی پنل سمت راست فشرده و سپس DWORD 32-bit را انتخاب کنید، حالا یک مقدار با همین نام ایجاد نموده و Decimal را انتخاب کرده و عدد مورد نظر برای تعداد ردیف‌ها را برگزینید، به عنوان مثال با وارد کردن عدد ۳ در جعبه Value Data تعداد ردیف‌ها به ۳ کاهش می‌یابد. برای اعمال تغییرات یک بار کامپیوتر را ریستارت نمایید.

حذف فایل‌های باز شده اخیر را از Jump List

taskbar wind8Jump List که اولین بار در ویندوز ۷ معرفی شد به شما کمک می‌کند تا به فایل‌های که اخیرا باز کرده‌اید به سرعت دسترسی داشته باشید. اگر برروی یک نرم‌افزار دکمه سمت راست ماوس را فشار دهید، این لیست را مشاهده خواهید کرد. اما اگر این موضوع حریم خصوصی شما را نقض می‌کند می‌توانید آن را سفارشی کنید. در ویندوز ۸ امکانات سفارشی‌سازی بیشتری برای Jump List وجود دارد. برای دسترسی به این تنظیمات برروی نوار ابزار (Taskbar) دکمه سمت ماوس را فشار داده و سپس به Properties رفته و از آنجا Jump List را بر گزینید.

استفاده بهینه‌تر از دو مانیتور

dualmonitor win8اگر کامپیوتر شما به دو مانیتور متصل است احتمالا متوجه شده‌اید که نوار ابزار ویندوز برروی هر دو مانیتور گسترده شده است. اما این نوار در ۲ نمایشگر کارهای جالبی می‌کند، به عنوان مثال با فشار دادن کلید‌های Win+Page Up می‌توانید نرم‌افزاری که در حال کار با آن هستید را به نمایشگر دوم منتقل کنید، با فشار دادن کلیدهای Win+Page Down نیز می‌توانید عکس عمل قبلی را انجام دهید. علاوه بر این اگر در بخش تنظیمات تصویر پس زمینه (Desktop Background) هستید با راست کلیک برروی هر کدام از عکس‌های پس‌زمینه می‌توانید تعیین کنید که تصویر در کدامیک از مانیتورها نمایش داده شود.

کلیه مقالات آموزشی ویندوز ۸ را در آدرس zoomit.ir/win8guide بیابید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید