مایکروسافت مرورگری مبتنی بر کرومیوم را جایگزین اج در ویندوز 10 می‌کند

سه‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
مطالعه 2 دقیقه
مایکروسافت در پی توسعه‌ی یک مرورگر جدید مبتنی بر کرومیوم برای ویندوز ۱۰ است و در نظر دارد تا مرورگر اج را کنار بگذارد.
تبلیغات

مرورگر اج مایکروسافت از زمان انتشار به همراه ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۵ نتوانسته موفقیت بزرگی را به دست بیاورد. مایکروسافت، مرورگر جدید خود را مبتنی بر یک موتور رندرینگ جدید با نام EdgeHTML توسعه داده است. مایکروسافت اج با هدف اینکه یک مرورگر بسیار سریع، سبک و امن باشد توسعه یافته است؛ حال آنکه اج با مشکلاتی در زمان انتشار روبرو شد که باعث شد تا کاربران چندان استقبال گرمی از آن نداشته باشند. البته روند جذب کاربران فقط مشکل ابتدایی این مرورگر نبوده است، چراکه تا امروز شاهد این موضوع هستیم که کاربران و توسعه‌دهندگان تمایلی به مهاجرت و استفاده از این مرورگر نداشته‌اند.

ویندوزسنترال در گزارشی جدید مدعی شده که مایکروسافت پس از موفق نشدن مرورگر اج در پی آن است تا استفاده از این مرورگر و موتور EdgeHTML را کنار بگذارد. به‌نظر می‌رسد مایکروسافت به‌سراغ موتور کرومیومی خواهد رفت که توسط گوگل برای مرورگر کروم مورد استفاده قرار گرفته و از محبوبیت زیادی نیز برخوردار است. کدنام مرورگر جدید گوگل Anaheim است و جایگزین اج در نسخه‌های بعدی ویندوز ۱۰ خواهد شد. رابط کاربری و ظاهر مرورگر آناهایم و اج تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

چیزی که در این بین واضح و مشخص است، این است که مایکروسافت استفاده از اج و موتور EdgeHTML را کنار می‌گذارد. استفاده از موتور کرومیوم به این معنی است که تجربه کار با مرورگر جدید مایکروسافت بسیار شبیه به کروم خواهد بود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که کاربران آناهایم دیگر مشکلاتی را که در اج شاهد آن بودند، تجربه نخواهند کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که موتور مرورگر اج برای سیستم‌های عامل اندروید و iOS متعلق به این دو پلتفرم است؛ از این‌رو شاهد تغییرات آنچنانی در این دو نسخه نخواهیم بود.

ویندوزسنترال پیش‌بینی کرده که در ۶ ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۹ میلادی شاهد معرفی این مرورگر از سوی مایکروسافت باشیم. این مرورگر در حال حاضر در دست توسعه است و به‌نظر می‌رسد اینسایدرهای حلقه‌ی Fast مایکروسافت در حال کار با این مرورگر هستند. باید دید که آیا این مرورگر قادر است تا با رقبایی نظیر کروم، فایرفاکس و اپرا رقابت کرده و جایگاه مایکروسافت را در این حوزه بهبود بخشد؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات