اضافه کردن یادداشت به پیام‌های جی‌میل در گوگل‌ کروم

اضافه کردن یادداشت به پیام‌های جی‌میل در گوگل‌ کروم

شاید نتوان گوگل‌ کروم را بهترین مرورگر دنیا نامید ولی با قاطعیت می‌توان گفت رقیب قدرتمندی در مقابلش وجود ندارد. همین مسأله احتمالاً کروم را به یک محصول بی‌نظیر تبدیل خواهد کرد. این اتفاق به‌ خاطر توانایی‌ها و حمایت گوگل و وجود افزونه‌های بسیار کاربردی و مفید آن است. پیش از این با بعضی از افزونه‌های کاربردی گوگل کروم نظیر ANTP ،RightInbox ،Currently و... آشنا شده‌ایم. حالا با افزونه‌ای آشنا خواهیم شد که به ما کمک می‌کند تا اطلاعات و یادداشت‌های ضروری را، به پیام‌های خود در Gmail اضافه کنیم.

زمانی که Inbox ایمیل شما شروع به پرشدن می‌کند، مدیریت و به خاطر سپردن کارهایی که قرار بوده به کمک پیام‌های رسیده انجام شود، سخت‌تر از قبل می‌شود. شاید باید یک قرارداد کاری را نهایی کرد یا اینکه برای دریافت اطلاعاتی مهم با شخصی آگاه قرار ملاقات تنظیم کرد و یا شاید باید به دیدار یکی از دوستان یا افراد خانواده رفت.

متأسفانه جی‌میل ویژگی مشخصی برای مدیریت و یادآوری اینگونه کارها ندارد.

شاید بگوئید به کمک Draft می‌توان این کارها را انجام داد (همانگونه که می‌دانید، پیام‌های نوشته شده و آماده ارسال Draft نامیده می‌شوند و تا پیش از ارسال در پوشه‌ای به همین نام در حساب کاربری شما ذخیره می‌شوند).

در پاسخ باید گفت به مرور زمان و افزایش فایل‌های Draft ممکن است در تفکیک فایل‌ها (مثلاً فایل‌های اداری از شخصی و...) با مشکل مواجه خواهید شد. پس این کار به دلیل مشکلات بعدی، احتمالاً ارزش امتحان کردن ندارد.

Note for Gmail افزونه‌ای برای گوگل‌کروم (و اخیراً فایرفاکس) است که به شما امکان می‌دهد توضیحات و یادداشت‌های ضروری را به هر یک از پیام‌های خود اضافه کنید.

این افزونه نه تنها برای جبران یکی از ضرورت‌های فراموش شده در جی‌میل طراحی شده بلکه شما را از نگرانی ارسال تصادفی و ناخواسته ایمیل هم رها می‌کند.

تنها نکته منفی این افزونه این است که در حال نسخه بتای آن عرضه شده و استفاده از آن هم نیاز به دعوت‌نامه از طرف اعضاء دارد.

هم اکنون شما هم می‌توانید از یکی از ۲۰۰۰ دعوتنامه سایت CNET برای استفاده از این افزونه بهره گیرید.

درخواست‌های ارسال شده باید از طرف دعوت‌شدگان تأیید شوند و آن‌ها قادر به استفاده از این افزونه به همراه چند ویژگی دیگر می‌شوند.

پس از دریافت دعوت‌نامه و ورود به صفحه ثبت‌نام اطلاعات ضروری خواسته شده را وارد کنید. علاوه بر این شما باید ایمیل آدرس خود را تأیید کنید تا اپلیکیشن از واقعی بودن این آدرس مطمئن شود.

پس از پایان این مرحله روی کلید Submit کلیک کنید تا صفحه خوش‌آمدگوئی نسخه بتا نمایش داده شود. صبر کنید، فعلاً از این صفحه خارج نشوید!

حال لازم است در همین صفحه به دنبال لینک Please click here to continue بگردید تا با کلیک روی آن به قسمت دانلود افزونه هدایت شوید.

notes-for-gmail-1

در صفحه دانلود، دستورالعمل‌های نصب افزونه ارائه شده‌اند.

کاربران کروم ۲۱ می‌توانند به صورت دستی و با کشیدن لینک فایل و رها کردن آن در صفحه افزونه‌های گوگل کروم، Note for Gmail را نصب کنند. برای‌اندسته از کاربرانی که از نسخه ۲۰ یا پایین‌تر کروم استفاده می‌کنند، امکان نصب افزونه بلافاصله پس از دانلود آن فراهم است.

دستورالعمل نصب برای هر دو دسته کاربر در صفحات وب‌سایت درج شده است.

notesforgmail-2

اکنون باید وارد حساب کاربری جی‌میل خود شوید. اگر افزونه، به صورت صحیح و کامل نصب شده باشد، با یک پنجره Pop-Up مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد Sign In کرده و به افزونه، اجازه دسترسی به حساب کاربری خود را بدهید تا از این پس قادر به اضافه کردن یادداشت به پیام‌های خود باشید.

notes-for-gmail-3

پس از تأیید اجازه دسترسی، Gmail خود را مجدداً بارگزاری (Reload) کرده و روی یکی از پیام‌ها کلیک کنید. با باز شدن پیام، دکمه Add Note را در بالای صفحه پیام خواهید دید که با کلیک روی آن و نمایش یک Text Area، قادر به درج یادداشت خواهید بود. همین!

از حالا به بعد شما قادرید بر روی تمامی‌ مکالمات ایمیلی خود یادداشت و توضیح درج کنید تا چیزی را از دست نداده و همیشه بدانید ماجرا از چه قرار است.

notesforgmail-4

متأسفانه امکان درج یادداشت در خود Gmail، به گونه‌ای که بتوان از این ویژگی در تمامی‌دستگاه‌ها استفاده کرد، هنوز وجود ندارد. اما با افزونه‌هایی نظیر Note for Gmail شاید گوگل به ضرورت وجود این ویژگی پی برده و آن را در خود جی‌میل پیاده‌سازی کند. تا آن زمان، اگر از دعوت شدگان به این افزونه هستید، از آن لذت ببرید.

درج چه یادداشت‌هایی را در ایمیل‌ها مهم می‌دانید؟ نظر شما درباره افزونه‌هایی نظیر Note for Gmail چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده