کارهای اشتباهی که در فیس‌بوک مرتکب می‌شویم و راه‌حل‌های تصحیح آنها

شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۶:۲۵
مطالعه 7 دقیقه
فیس‌بوک دردسرهای خاص خود را برای کاربران دارد. مواردی که شاید از دور خیلی احمقانه به نظر برسند و بتوانیم به راحتی از دست آنها خلاص شویم.
تبلیغات

1 – به طور متناوب برنامه‌های مورد تایید خود را بررسی نمی‌کنید

تعداد برنامه‌هایی که در فیس‌بوک تایید کرده‌اید چند تا هستند؟ این یکی از اولین پرسش‌هایی است که خیلی از ما پاسخ صحیح آن را نمی‌دانیم. زمانی تعداد این برنامه‌ها زیاد می شود که به طور نمونه یکی از دوستان خبری را از طریق یکی از این برنامه‌ها برایمان ارسال می‌کند، و ما مجبوریم برای ملاحظه آن، ابتدا این برنامه را تایید نماییم. این موضوع برای شرکت در برخی از نظرسنجی‌ها، بازی‌های گروهی و در واقع برقراری تعامل دو سویه با اغلب دوستان و آشنایان فیس‌بوکی لازم است.

appsetting

مسئله: اغلب برنامه‌ها دسترسی زیادی به اطلاعات خصوصی ما دارند. دقیقاً نمی‌دانیم که این دست برنامه‌ها به چه نوع از داده‌های ما دسترسی دارند و چگونه از آن استفاده می‌کنند. بهتر است هر ماه یکبار فهرست برنامه‌های مورد تایید خود را بررسی کنیم و موارد اضافی را از آن حذف نماییم.

حل مسئله: برای بازبینی فهرست برنامه‌های تایید شده‌ی خود کافی است به صفحه تنظیمات سری بزنید. فیس‌بوک می‌کوشد تا این برنامه‌ها را به ترتیب زمانیکه آنها را تایید کرده‌ایم، نمایش دهد. با دقت این فهرست را بررسی کنید و مواردی که دیگر نیازی به آنها ندارید را با زدن علامت ضربدر حذف نمایید. همچنین می‌توانید از لینک «ویرایش» اطلاعات بیشتری پیرامون برنامه و تنظیمات مورد نظر آن را کسب کنید. اگر می‌خواهید تنها دسترسی به برنامه‌ای خاص را محدود نمایید بهتر است از لینک ویرایش استفاده کنید تا هرگونه تغییری که مد نظر دارید را اعمال نمایید. راستی نیازی نیست به دنبال دکمه «ذخیره» باشید؛ به محظ اینکه تنظیماتی را تغییر دهید، تمامی موارد ذخیره می‌شوند.

پس از انجام این مرحله، فهرست برنامه‌های شما مرتب و منظم شده و دیگر دغدغه‌ای از این بابت نخواهید داشت. فقط فراموش نکنید که یک ماه دیگر باید سری به همین جا بزنید و دوباره فهرست برنامه‌های خود را نظم و ترتیب ببخشید.

2- فید خبرهای دریافتی‌تان را فیلتر نکرده‌اید

مسئله: آیا فهرست اخباری که برایتان نمایش داده می‌شود خیلی طولانی و گاه پر از محتوای ناخواسته است؟ شاید دوستان بسیار زیادی دارید که دائماً در حال نوشتن مطالب مختلف هستند. دلیل این موضوع این است که شما مطالب دریافتی را فیلتر نکرده‌اید.

حل مسئله: هدف فیس‌بوک هر چه بیشتر درگیر کردن مخاطبان و صرف زمان بیشتر در محیط این شبکه‌اجتماعی است. اگر دوستی دارید که مدام مطالب نامربوط می‌نویسد می‌توانید مطالب ورودی از طرف وی را به طور کامل فیلتر نمایید. کافی است موشواره خود را به سوی علامت مثلثی گوشه بالا سمت راست هر پست ببرید و از منوی بازشونده، یکی از گزینه‌های «تمامی مطالب»، «اغلب مطالب» و «مطالب مهم» (All Updates, Most Updates, یا Only Important Updates) را برگزینید. از این گذشته، می‌توانید گزینه «عدم عضویت» (Unsubescribe) را انتخاب کنید. بدین ترتیب بدون اینکه فرد مورد نظر از فهرست دوستان‌تان حذف شود دیگر هیچ یک از مطالب ارسالی او را مشاهده نخواهید کرد.

در حقیقت، می توانید از فهرست اعلانات نیز خود را بیرون کنید. بدین ترتیب صفحه اخبار و اطلاعات تان را تمیز و مرتب کرده و از مطالب اضافی می زدایید. اگر گزینه ی مربوط به فیلتر کردن به حد کافی برای شما مناسب نیست، می توانید از افزونه SocialFixer استفاده نمایید که تمامی این کارها را به سرعت و به صورت خودکار برایتان انجام می دهد.

3- هیچ نظارتی بر تنظیمات مربوط به حریم خصوصی تان ندارید

مسئله: فیس‌بوک و حریم خصوصی؛ این دو موضوع را نمی‌توان با هم جمع کرد! اما اگر قدری تلاش کنید، می‌توانید نحوه‌ی استفاده و اشتراک‌گذاری اطلاعات خود در فیس‌بوک را مدیریت نمایید. جالب اینجاست که برخی از کارفرمایان از فیس‌بوک برای بررسی وضعیت افراد و سوابق کارمندان خود استفاده می‌کنند و با وجود بیش از 13 میلیون کاربری که هنوز تنظیمات حریم خصوصی‌شان را تنظیم نکرده‌اند، می‌توان این استنباط را داشت که خطری جدی در این زمینه وجود دارد.

facebook privacy

حل مسئله: انجام تنظیمات مربوط به حریم‌خصوصی در فیس‌بوک کار دشواری نیست! اگر مایل نیستید تا زمان زیادی را صرف این کار کنید، کافی است به صفحه مربوط به Privacy Setting مراجعه کرده و کلیه گزینه‌ها را غیرفعال نمایید. باوجودی که این موضوع می‌تواند موجب کاهش کارایی فیس‌بوک شود، ولی حفظ اطلاعات فردی باارزش شما مهمتر از این حرف‌ها است. البته بهتر است در فواصل زمانی مشخص این تنظیمات را بازبینی نمایید و در صورت تمایل تنظیمات خود را تغییر دهید.

4- همیشه از برخی خصوصیات فیس‌بوک می‌نالید اما زمانی را برای تغییر آن صرف نمی‌کنید.

مسئله: هر از گاهی برخی از کاربران از این موضوع می‌نالند که بخش به‌روزرسانی فیس‌بوک آن چیزی که باید نیست، اما آنها از این موضوع غافل‌اند که می‌توانند مشکلات مربوطه خود را به سادگی رفع و رجوع کنند.

حل مسئله:تمام آن چیزی که نیاز داریم یک افزونه کوچک به نام Social Fixer است. این افزونه به سادگی بر روی کلیه مرورگرهای وب نصب شده و شما را از شر هر آنچه که دوست ندارید راحت می‌کند. برخی از خصوصیات این برنامه عبارتند از:

  • غیر فعال کردن قابلیت گفتگو
  • غیر فعال کردن قابلیت بارگذاری خودکار پست‌ها
  • فیلتر کردن مطالبی که تمایل به ملاحظه آن نداریم
  • از کار انداختن تایم لاین (مربوط به حساب کاربری خودتان)

موارد فوق‌الذکر تنها بخشی از خصوصیات بی‌شمار این افزونه است. اگر از خصوصیتی خاص در فیس‌بوک خوشتان نمی‌آید، دیگر ناله نکنید و تنها زحمت نصب Social Fixer را بر خود هموار کنید و خود مشکلتان را حل نمایید.

5- دوستی با همه

مسئله: فیس‌بوک در آغاز یک کلوپ اختصاصی برای دانشجویان هاروارد بود که بعدا بین کلیه دانشجویان و سپس بین تمامی کاربران وب مشترک شد. ایده اولیه فیس‌بوک برقراری ارتباط با دوستان بود، اما کم کم این شیوه به گونه‌ای شده است که حتی افرادی که با هم هیچ ارتباطی ندارند نیز با یدیگر در ارتباط قرار می‌گیرند! این موضوع نه تنها باعث شده تا فهرست دوستان بلند بالایی داشته باشیم که دیگر نتوان بر روی آن مدیریتی صورت داد، بلکه اکنون خیلی‌ها که هیچ ارتباطی ندارند نیز با هم دوست شده‌اند و در نتیجه خیلی‌ها که اکثر غریبه‌اند، از موضوعات شخصی ما آگاهی دارند. خوشبختانه برای رفع این مشکل راه کار ساده‌ای وجود دارد.

حل مسئله: پیامی به تمامی دوستان‌تان بفرستید و به آنها اطلاع دهید که می‌خواهید دست به خانه تکانی بزنید، از آنها بخواهید هر کسی که مایل است همچنان در جمع دوستان شما باقی بماند با ارسال پیامی مطلعتان نماید. این پیام را برای یک تا دو هفته پیگیری نمایید و بعد آنهایی که هیچ ارتباطی برقرار نکرده‌اند را از فهرست حذف کنید. البته اگر قصد داشته باشید این کار را به صورت دستی انجام دهید ممکن است روزها به درازا بیانجامد، اما می‌توانید از اسکریپت GreaseMonkey با نام FacebookDeletes استفاده کنید که کار را بسیار ساده کرده است.

6- صندوق پست الکترونیکی‌تان مملو از هرزنامه‌های فیس‌بوک شده است

مسئله: فیس‌بوک دوست دارد شما وقت بیشتری را در این شبکه اجتماعی تلف کنید و یک راه برای انجام این امر، ارسال مرتب نامه‌های الکترونیکی پیرامون وضعیت دوستان، گروه‌ها و غیره است. فرقی نمی‌کند که هر دقیقه نامه‌ای برایتان ارسال کند، این کار در روز بارها و بارها ادامه می‌یابد. درواقع این نامه‌ها یادآوری این است که در غیاب شما در فیس‌بوک چه می گذرد. با وجودی که این نامه‌ها می‌توانند مفید به نظر برسند؛ اما وقتی که تعداد آنها از حد و اندازه می‌گذرد خسته کننده و ملول آور می‌شوند.

facebook email notification

حل مسئله: برای شروع، به صفحه تنظیمات مربوط به اعلانات در حساب کاربری فیس بوک تان سری بزنید. در ابتدا شاید کمی گیج شوید چرا که آنجا موارد بسیار زیادی وجود دارد که باید بررسی کنید، اما وضع به آن پیچیدگی‌ها که به نظر می‌رسد، نیست. در زیر عنوان «All Notifications» فهرستی از دسته‌بندی‌ها را ملاحظه می‌فرمایید. آن را گشوده و مواردی که به ارسال نامه یا پیامک منجر می‌شود را ملاحظه فرمایید. بهتر است در ابتدا تمامی موارد را غیر فعال کرده و سپس بازگردید و هر یک که به نظرتان مفید می‌آید را دوباره فعال نمایید. این فهرست بلندبالایی است و ممکن است در مواجهه با آن کمی ناشکیبایی کنید. به هر حال می‌توانید مطمئن باشید که پیام‌های ارسالی از سوی فیس‌بوک به حداقل ممکن رسیده است.

راه حل دیگر استفاده از سرویس The Friend Mail است، به کمک این سرویس می‌توانید از وقایع مهم مانند تولد دوستان فیس‌بوکیتان مطلع شوید.

7- همه وقت خود را در فیس بوک تلف نکنید

مسئله: روزانه چند ساعت را در فیس بوک صرف می‌کنید؟ برخی کل عمر خود را در فیس‌بوک تلف می‌کنند! شاید عجیب باشد که الان در فیس‌بوک نیستید و مشغول مطالعه این مقاله در زومیت می‌باشید، شاید هم لینک آن را در فیس‌بوک یافته‌اید و از اینجا سر در آورده‌اید! فیس‌بوک یکی از پدیده‌هایی است که به دشواری می‌توان از آن رهایی یافت. حتی یکبار سرزدن به آن در روز نیز می‌تواند تا حد زیادی از میزان خلاقیت شما بکاهد. اگر فکر می‌کنید که فیس‌بوک موجب شده تا بسیاری از کارهای‌تان انجام نشده باقی بماند، الان بهترین زمان برای ترک آن فرا رسیده است!

not work now

حل مسئله: می‌توانید خیلی ساده فیس‌بوک را ترک کنید، و به کارهای مهم‌تر تان برسید. اگر دانشجو هستید به فکر کتاب و درس و مدرسه باشید و اگر کار و کاسبی دارید به بیزینس بپردازید.

بهتر است قبل از ترک فیس بوک کلیه قابلیت‌های آن را غیرفعال کرده و تنظیمات مربوط به حریم خصوصی کاربران را نیز به نحوی تغییر دهید که حداقل اطلاعات فردی‌تان در اختیار دیگران قرار بگیرد. اگر دوست دارید می‌توانید به کمک این مقاله؛ ساعاتی را که در فیس بوک صرف می‌کنید رهگیری کنید و تصویری واضح از میزان استفاده‌تان بدست آورید. بدین ترتیب بهتر متوجه می‌شوید که چقدر از وقت با ارزش تان را در این سایت تلف می کنید.

از تمامی مواردی که در این مقاله ذکر شده که بگذریم هنوز کارهای اشتباه زیاد دیگری باقی مانده است، برخی از جدی‌ترین آنها را در ذیل آورده‌ایم:

  • استفاده از اتصال های‌ناامن HTTP برای استفاده از فیس‌بوک
  • دوست شدن با همکاران و دوستان شغلی
  • اشتراک‌گذاری بیش از اندازه همه چیز زندگی‌تان به صورت آنلاین
  • استفاده از کلمات عبور ناامن
  • اجازه به فیس بوک برای رهگیری‌تان
  • و مهمتر از همه عدم پیگیری زومیت در فیس بوک!
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات