چگونه می‌توان پرینتر را بین ویندوز، مک و لینوکس به اشتراک گذاشت؟

چگونه می‌توان پرینتر را بین ویندوز، مک و لینوکس به اشتراک گذاشت؟

سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس می‌توانند از طریق شبکه، فایل‌ و پرینتر را به اشتراک بگذارند. در ادامه با ما همراه باشید تا اشتراک‌گذاری پرینتر را بین این سیستم عامل‌ها بررسی کنیم.

فقط در شرایطی که پرینتر از طریق کابل به کامپیوتر متصل است، می‌توان این روش را به‌کار برد. پرینترهایی که به‌طور وایرلس به شبکه وصل می‌شوند، در حالت پیش‌فرض قابلیت اشتراک‌گذاری آن‌ها فعال است. پس برای استفاده از این نوع پرینترها کافی است از طریق وایرلس به شبکه متصل شوید.

این مقاله آموزشی برای ویندوز 8، اوبونتو و مک کاربرد دارد. اگر از دیگر توزیع‌های لینوکس استفاده می‌کنید، روال کار به همان شکلی است که در اوبونتو توضیح داده خواهد شد.

ابتدا چند پروتکل مهم در رابطه با اشتراک گذاری پرینتر و فایل‌ها را بررسی می‌کنیم:

NetBIOS ،Samba و Bonjour چیستند؟

در سیستم‌عامل‌های ویندوز از پروتکل NetBIOS برای ارتباط با کامپیوترهای موجود در شبکه استفاده می‌شود. در اصل نت‌بایوس به برنامه‌های موجود در کامپیوترهای شبکه اجازه می‌دهد تا به سیستم محلی دسترسی داشته و فایل یا دستگاهی را به اشتراک بگذارند. سیستم‌عامل‌های لینوکس برای ارتباط با نت‌بایوس از پروتکل Smb/Cifs استفاده می‌کنند. Samba برنامه‌ای است که ارتباط بین Smb/Cifs و نت‌بایوس را برقرار می‌کند. از طریق سمبا می‌توان پرینتر یا فایل را بین ویندوز و لینوکس به اشتراک گذاشت. نرم‌افزار Bonjour عملکرد مشابه سمبا را در سیستم‌عامل مک انجام می‌دهد.

اشتراک‌گذاری پرینتر در ویندوز

برای به اشتراک‌گذاشتن فایل‌ها در ویندوز، به کنترل پنل و بخش Network and Sharing Center مراجعه کنید. Change advanced sharing settings را کلیک کرده و file and print sharing را فعال کنید. سیستم عامل‌های مک و لینوکس قابلیت اتصال به homegroup را نداشته و نمی‎توانند از ویژگی‌های پیشرفته ویندوز استفاده کنند، به‌همین دلیل باید از روش قدیمی اشتراک‌گذاری پرینتر استفاده کنیم.

1-turn-on-file-and-print-sharing-on-windows-8.1

از کنترل‌پنل Devices and Printers را انتخاب کنید. در لیست، روی پرینتری که می‌خواهید اشتراک گذاشته شود راست کلیک کرده و Printer properties را انتخاب کنید.

2-open-printer-properties-on-windows-to-share-printer

از سربرگ Sharing تیک گزینه Share this printer را فعال کرده و نامی را برای پرینتر وارد کنید. هم‌چنین این گزینه را حین نصب پرینتر می‌توان فعال کرد.

3-share-a-printer-on-windows

دسترسی به پرینتر اشتراک گذاشته شده در ویندوز

می‌توانید از طریق بخش Network به کامپیوترهای موجود در شبکه دسترسی داشته باشید. اگر در شبکه، کامپیوتری با سیستم‌عامل اوبونتو همراه با پرینتر موجود است، برای پیکربندی پرینتر آن دوبار کلیک کنید.

4-windows-browse-for-network-shared-printer

برای مشاهده پرینترهای موجود در شبکه، می‌توانید از گزینه Add a printer در Devices and Printers نیز استفاده کنید.

5-add-shared-printer-on-local-network-to-windows

برای نصب پرینتری که از سیستم مک به اشتراک گذاشته‌اید، باید نرم‌افزار Bonjour Print Services for Windows را در ویندوز نصب کنید.

6-connect-to-shared-mac-printer-from-windows

اشتراک گذاری پرینتر در سیستم‌عامل مک

سیستم‌عامل مک روش استانداری برای به اشتراک گذاری پرینتر ندارد؛ بنابراین برای اشتراک گذاشتن پرینتر، به پروتکل Bonjour نیاز خواهید داشت. سیستم‌عامل لینوکس به‌طور خودکار با این پروتکل تعامل دارد اما در ویندوز به نرم‌افزار خاص این پروتکل برای اضافه کردن پرینتر نیاز خواهید داشت.

از منوی Apple گزینه System Preferences و سپس Printers and Scanners را انتخاب کنید. پرینتری که می‌خواهید اشتراک گذاشته شود را انتخاب کرده و تیک گزینه‌ی Share this printer on the network را فعال کنید.

7-share-printer-on-local-network-on-mac-os-x

Sharing Preferences را کلیک کرده و از فعال بودن سرویس Printer Sharing اطمینان حاصل کنید.

8-enable-printer-sharing-on-mac-os-x

دسترسی به پرینتر اشتراک گذاشته شده در مک

از پنجره Printers & Scanners گزینه «+» را انتخاب کرده و Add Printer or Scanner را کلیک کنید. هم‌چنین می‌توانید از هر برنامه‌ای که پنجره Print دارد، پرینتر مورد نظر خود را اضافه کنید.

9-add-network-printer-on-mac

روی آیکون Windows کلیک کرده و وُرک‌گروپ مربوط به ویندوز را انتخاب کنید. سپس پرینتری که در ویندوز به اشتراک گذاشته بودید را به لیست اضافه کنید.

10-browse-for-shared-windows-printer-on-mac

پرینترهایی که از کامپیوتر لینوکس به اشتراک گذاشته شده‌اند به‌طور خودکار تشخیص داده شده و به‌عنوان گزینه‌ در حین چاپ نمایش داده می‌شود.

11-mac-os-x-detects-ubuntu-linux-shared-printer-nearby

اشتراک گذاری پرینتر در لینوکس

در اوبونتو، پنجره  System Setting را باز کنید. با کلیک روی آیکون Printers هر پرینتری که اضافه کنید در لیست ظاهر خواهد شد. در پنجره Printer از منوی Server گزینه Setting را انتخاب کنید.

12-ubuntu-print-server-settings

از منوی باز شده تیک گزینه Publish shared printers connected to this system را فعال کنید.

13-activate-printer-sharing-on-ubuntu-linux

روی پرینتر موجود در لیست راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. با فعال کردن گزینه Shared پرینتر مورد نظر به اشتراک گذاشته خواهد شد.

14-share-printer-on-ubuntu-linux

دسترسی به پرینتر اشتراک گذاشته شده در لینوکس

پنجره System Setting را باز کرده و Printers را انتخاب کنید. برای اضافه کردن پرینتر Add را کلیک کنید.

15-add-shared-windows-printer-on-ubuntu-linux

بخش Network Printer را باز کرده و گزینه Windows Printer via SAMBA را انتخاب کنید. در پنجره جدید باز شده، لیستی از پرینترهای اشتراک گذاشته شده در شبکه را مشاهده خواهید کرد. پرینتر مورد نظر را به لیست اضافه کرده و پیکربندی کنید.

16-browse-shared-windows-printers-via-samba-on-linux

اوبونتو پرینترهای به اشتراک گذاشته شده از سرویس Bonjour مک را تشخیص داده و به‌طور خودکار به لیست پرینترها اضافه می‌کند.

17-shared-mac-bonjour-printers-on-linux

اغلب پرینترهای مدرن قابلیت WiFi را دارند؛ به‌طوری که بدون پیکربندی‌های پیچیده خود را در شبکه به اشتراک می‌گذارند و تمامی گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ و کامپیوترها امکان اتصال به آن‌را خواهند داشت. اگر می‌خواهید پرینتری را بدون هیچ زحمتی به اشتراک بگذارید، این نوع از پرینترها بهترین گزینه خواهد بود.

 

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید