استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی با گوشی و کامپیوتر

یک‌شنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۵
مطالعه 9 دقیقه
تامین اجتماعی
کارگران، کارمندان و بازنشستگان که بیمه تامین اجتماعی هستند، می‌توانند سوابق بیمه خود را بدون مراجعه به شعبه‌های این بیمه، به‌صورت آنلاین استعلام کنند.
تبلیغات

استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی دغدغه‌ کارگران، کارمندان و بازنشستگانی است که توسط این سازمان بیمه شده‌اند. همچنین برای این که بیمه‌شدگان تامین اجتماعی مطمئن شوند که کارفرمایان به‌صورت منظم سهم خود را از حق بیمه می‌پردازند، می‌توانند سوابق بیمه خود را بررسی کنند.

سابقه بیمه تامین اجتماعی مدت زمانی است که بیمه‌شده به هر یک از شعب سازمان تامین اجتماعی حق‌ بیمه پرداخت می‌کند و در سامانه سوابق بیمه‌شدگان این سازمان ثبت می‌شود.

سال‌هاست که برای بررسی این سوابق و مشاهده و استعلام آن دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شعبه‌های بیمه تامین اجتماعی نیست و فرایند دریافت سوابق بیمه از طریق اینترنت و به صورت غیر حضوری ممکن شده است.

سازمان تامین اجتماعی با هدف ارائه خدمات غیر حضوری به بیمه‌شدگان خود امکان مشاهده و استعلام سوابق بیمه‌ای را فراهم کرده است. افراد برای استفاده از این خدمت می‌توانند به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی مراجعه و سوابق بیمه‌ای خود را مشاهده کنند.

این مقاله در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ با محتوای جدید آپدیت شده است.

چطور سوابق بیمه تامین اجتماعی را مشاهده کنیم؟

برای مشاهده سوابق بیمه‌ای خود باید به سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir مراجعه کنید. پس از آن، به بخش بیمه‌شدگان بروید، گرینه خدمات سابقه را انتخاب کنید و روی گزینه کلیه سوابق کلیک کنید.

سایت تامین اجتماعی

در بخش سوابق هم امکان مشاهده تمام سوابق بیمه‌ای بیمه‌شدگان وجود دارد و هم می‌توانید مجموع سوابق بیمه‌ای خود را به تفکیک سال، ماه و روز پرینت بگیرید (چاپ کنید). برای ورود به این بخش لازم است از پیش در سامانه ثبت نام کرده باشید.

پیش از این که مراحل ورود به سامانه را شرح دهیم، لازم است چند نکته را درباره استفاده از سامانه بیمه تامین اجتماعی و استفاده از خدمات غصر حضوری آن ذکر کنیم:

 • رمز عبورتان را در فواصل زمانی کوتاه تغییر دهید
 • برای بالا بردن امنیت رمز عبور، هنگام ورود گذرواژه از صفحه کلید مجازی استفاده کنید
  • نام کاربری و رمز خود را در اختیار دیگران قرار ندهید
 • پس از انجام و اتمام کارتان با سامانه حتما از سیستم خارج شوید
  • ترجیحا از نسخه به‌روزشده مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس استفاده کنید

مشاهده سوابق بیمه با کد ملی

پس از ثبت نام در سامانه تامین اجتماعی، هنگام ورود به سایت خدمات غیر حضوری تامین اجتماعی و مشاهده سوابق بیمه‌ای خود باید گزینه ورود با کد ملی را انتخاب کنید و سپس نام کاربری (کد ملی) و گذرواژه خود را وارد کنید. اگر هم از اتباع خارجی هستید باید گزینه ورود با کد فیدا را انتخاب و نام کاربری و گذرواژه را وارد کنید.

سایت تامین اجتماعی

وقتی با کد ملی وارد سامانه می‌شوید صفحه «مشاهده کلیه سوابق» به شما نمایش داده می‌شود که در آن می‌توانید اطلاعات هویتی و لیست سابقه خود را ببینید. اطلاعات هویتی، مواردی مانند نام و نام خانوادگی، شماره بیمه، کد ملی و سایر اطلاعات شخصی شما را شامل می‌شود.

در لیست سابقه هم مواردی سال‌های بیمه، نوع سابقه، نام شعبه، شماره کارگاه، نام کارگاه و... نمایش داده می‌شود. علاوه بر این امکان برای بیمه‌شده فراهم است که فایل سابقه بیمه خود را دانلود کنید. در صورت دانلود، بخش لیست سابقه در قالب فایل پی‌دی‌اف در سیستم شما دانلود و ذخیره می‌شود.

سایت تامین اجتماعی

همچنین می‌توانید گزینه ارسال به صندوق شخصی را انتخاب کنید تا این لیست در حساب کاربری شما در سایت تامین اجتماعی ذخیره خواهد شد. همچنین، پیامکی به شماره موبایل شما که در سامانه ثبت کرده‌اید ارسال می‌شود که به شما اطلاع می‌دهد «کلیه سوابق شما به صندوق شخصی شما ارسال شد». همچنین اگر می‌خواهید در ارتباط با ارسال لیست بیمه به صورت آنلاین اطلاعاتی دریافت نمایید می‌توانید روی لینک کلیک کرده و اطلاعات کافی را به دست آورید.

مشاهده سوابق بیمه از طریق دولت من

علاوه بر امکان مشاهده سوابق بیمه‌ای با استفاده از کد ملی برای ورود، بیمه‌شدگان می‌توانند از طریق «دولت من» نیز سوابق خود را مشاهده و استعلام کنند. برای این کار لازم است در صفحه ورود به جای انتخاب ورود با کد ملی، گزینه ورود از طریق دولت من را انتخاب کنید.

سایت تامین اجتماعی

صفحه جدیدی به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید با ثبت شماره موبایل و استفاده از رمز یک بار مصرف یا اسکن کد QR از آن عبور کرده و وارد همان صفحه خدمات غیر حضوری تامین اجتماعی شوید. در ادامه می‌توانید همان مسیر پیشین را طی کنید؛ یعنی در بخش بیمه‌شدگان، کلیه سوابق را انتخاب و اطلاعات کامل را استعلام کنید.

سایت تامین اجتماعی

مشاهده سوابق بیمه با موبایل

علاوه بر مراجعه به سامانه تامین اجتماعی و خدمات غیر حضوری که در وب‌سایت این سازمان ارائه می‌شود، بیمه‌شدگان می‌توانند با موبایل هم سوابق بیمه‌ای خود را استعلام کنند. در شرایطی که بیمه‌شده دسترسی به اینترنت نداشته باشد یا به هر دلیلی نخواهد از امکان مشاهده و دریافت آنلاین سوابق بیمه استفاده کند، می‌تواند با موبایل و از طریق یک کد دستوری این کار را انجام دهد.

برای این کار باید چهار مرحله را طی کنید و پس از گذشت حدود ۳۰ ثانیه می‌توانید سوابق بیمه‌ای خود را مشاهده کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

۱. کد دستوری #1420*4* را در صفحه کلید بخش تماس‌های گوشی خود وارد کنید

سوابق بیمه تامین اجتماعی

۲. در صفحه جدیدی که به شما نمایش داده می‌شود، عدد 2 (استعلام‌ها) را وارد کنید.

سوابق بیمه تامین اجتماعی

۳. در صفحه جدید عدد 1 (آخرین سابقه) را وارد کنید.

بیمه تامین اجتماعی

۴. در صفحه جدیدی که مشاهده می‌کنید از شما درخواست شده کد ملی خود را وارد کنید. در این مرحله با استفاده از شماره‌گیر گوشی همراه خود کد ملی را وارد کنید.

بیمه تامین اجتماعی

   پس از طی این مراحل آخرین در عرض چند ثانیه سابقه بیمه ماه گذشته به شما نمایش داده خواهد شد که تعداد روز و مبلغ کارکرد بیمه‌ای شما در این پیام مشخص شده است.

بیمه تامین اجتماعی

البته در روش مشاهده سابقه بیمه تامین اجتماعی از طریق موبایل شما اطلاعات مختصری از سوابق بیمه‌ای خود استعلام می‌کنید که صرفا مربوط به کارکرد یک ماه گذشته شما است؛ این در حالی است که با استفاده از روش آنلاین و مراجعه به سامانه خدمات غیر حضوری سازمان تامین اجتماعی اطلاعات جزئی‌تر و مفصل‌تری به شما ارائه می‌شود که تمام سوابق شما از روز اولی که بیمه شده‌اید تا لحظه درخواست سوابق در اختیار شما قرار می‌گیرد.

فراموشی رمز عبور برای مشاهده سوابق بیمه

اگر رمز عبور یا همان گذرواژه ورود به حساب کاربری خود در سایت تامین اجتماعی را فراموش کرده‌اید از دو طریق می‌توانید به حساب خود دسترسی پیدا کنید. روش اول این است که به جای ورود با کد ملی یا کد فیدا، که گذرواژه‌اش را به خاطر ندارید، از روش ورود از طریق دولت من اقدام کنید؛ این روش در بخش قبل به طور کامل توضیح داده شد.

راه دوم این است که رمز عبورتان را بازیابی کنید. برای این کار در صفحه ورود گزینه «گذرواژه را فراموش کرده‌ام» را انتخاب کنید.

سایت تامین اجتماعی

بعد از انتخاب این گزینه صفحه جدیدی نمایش داده خواهد شد که باید در آن کد ملی یا کد فیدا (برای اتباع خارجی) را وارد کنید. برای این که سیستم رمز عبور به شما بدهد لازم است روش پیامک را انتخاب کنید تا یک کد به شماره‌ای که در سیستم وارد کرده‌اید ارسال شود. سپس روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید.

سایت تامین اجتماعی

در صفحه جدید، کد احراز هویتی را که به موبایل شما پیامک شده است، در کادر مشخص‌شده وارد کنید و گزینه مرحله بعد را کلیک کنید.

سایت تامین اجتماعی

پس از ورود با کد احراز هویت، وارد مرحله گذرواژه جدید می‌شوید. در این صفحه باید گذرواژه جدیدی انتخاب کرده و آن را در کارد مشخص‌شده وارد کنید. در کادر بعد همان گذرواژه را یک مرتبه دیگر ثبت کنید و روی گزینه ثبت گذرواژه جدید کلیک کنید.

سایت تامین اجتماعی

همان‌طور که سامانه هم شما را راهنمایی کرده است، رمز عبور شما باید حداقل هشت حرف داشته باشد که باید حروف کوچک و بزرگ لاتین و اعداد را شامل شود. این کد باید حداقل یک حرف کوچک، یک حرف بزرگ و یک عدد داشته باشد. یادتان باشد که نباید کد ملی خود را به‌عنوان گذرواژه‌ انتخاب کنید.

بعد از طی کردن این مراحل گذرواژه جدید برای شما ثبت می‌شود و پس از آن برای ورود به سامانه باید از همین گذرواژه استفاده کنید.

سوالات متداول زومیت

 • آیا مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با گوشی ممکن است؟

  کد دستوری #1420*4* را از طریق موبایل شماره‌گیری کنید تا بتوانید سوابق بیمه خود را مشاهده کنید.

 • آیا برای مشاهده سوابق بیمه باید به کافی‌نت برویم؟

  اگر به سیستم برای اتصال به اینترنت دسترسی ندارید می‌توانید به کافی‌نت مراجعه کنید و از طریق سامانه خدمات غیر حضوری سازمان تامین اجتماعی سوابق بیمه را مشاهده کنید. اگر فقط سوابق بیمه یک ماه گذشته خود را می‌خواهید لازم نیست به کافی‌نت بروید، می‌توانید کد دستوری #1420*4* را با موبایل شماره‌گیری کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات