کوپه اسپرت تویوتا GR86 در کمال تعجب ۴۰۰درصد بیشتر از برادر ناتنی‌اش، سوبارو BRZ فروش دارد

چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۵
مطالعه 1 دقیقه
در اتفاقی عجیب، تویوتا GR86 نسبت به سوبارو BRZ فروش ۵ برابری را در بازار ایالات متحده تجربه کرده است.
تبلیغات

‌تویوتا GR86 و سوبارو BRZ پروژه‌ی مشترک این دو شرکت هستند و با وجود شباهت‌های فنی، از نظر فروش در نیمه اول سال ۲۰۲۴ عملکردی کاملاً متفاوت داشته‌اند. در حالی که در ماه خرداد تنها ۱۴۱۴ دستگاه BRZ به‌فروش رفته، تویوتا موفق به فروش ۷۴۶۷ دستگاه GR86 شده است. این یعنی تویوتا GR86 نسبت به سوبارو BRZ پنج برابر (۴۰۰ درصد) فروش بیشتری را تجربه کرده است.

هنوز دلیل قطعی این اختلاف چشمگیر مشخص نیست. شبکه فروش کمتر توسعه یافته و درنتیجه پتانسیل پایین عرضه‌ی BRZ در نمایندگی‌ها، می‌تواند یکی از دلایل اصلی باشد. تویوتا از شبکه فروش بسیار گسترده‌تری نسبت‌به سوبارو در ایالات متحده برخوردار است و همین موضوع می‌تواند تا حدودی این شکاف فروش را توضیح دهد.

تقاضا برای GR86 درمقایسه‌با مدت مشابه سال گذشته ۴۱٫۹ درصد افزایش یافته، در حالی که فروش BRZ با افت ۴۳٫۷ درصدی مواجه بوده است. در ماه خرداد، تنها ۲۴۳ دستگاه BRZ به‌فروش رفته درحالی که تویوتا موفق به فروش ۱۵۰۰ دستگاه GR86 شده است. این عملکرد ضعیف، BRZ را به کم‌فروش‌ترین محصول سوبارو در نیمه اول سال ۲۰۲۴ تبدیل کرده است.

در کنار آمار فروش GR86 و BRZ، کاهش فروش تویوتا سوپرا نیز قابل توجه است. این خودرو برای مدل ۲۰۲۵ دیگر با موتور ۴ سیلندر عرضه نخواهد شد و با افت ۷٫۸ درصدی تقاضا در نیمه‌ی اول سال جاری مواجه شده است. فروش مدل پرفروش پریوس نیز در ماه خرداد به ۱۳ دستگاه محدود شده است در حالی که این آمار برای مدت مشابه سال گذشته ۲۵۶۶ دستگاه بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات