مسابقات اتومبیل‌رانی ابوظبی بدون حضور راننده!

یک‌شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
مسابقه رالی خودروهای خودران ابوظبی
لیگ جدید اتومبیل‌رانی ابوظبی موسوم‌ به A2RL را در هیچ‌جای دیگر ندیده‌اید؛ زیرا این مسابقه بدون‌ راننده برگزار می‌شود.
تبلیغات

اتومبیل‌رانی با خودروهای خودران، رویداد جدید و مهیجی است که اولین مسابقه‌ی رسمی آن امروز در پیست یاس مارینا ابوظبی که میزبانی مسابقات فرمول یک را هم انجام می‌دهد، برگزار شد. مسابقه با موفقیت آغاز شد و به پایان رسید، اما این به‌معنای برگزاری رویدادی بی‌نقص نبود!

در مرحله‌ی تعیین خط مسابقات اتومبیل‌رانی بدون‌راننده‌ی ابوظبی، خودروهای Dallara Super Formula که به دوربین‌ها و نرم‌افزارهای پیچیده مجهز بودند، به‌طرز عجیبی برای تکمیل یک دور کامل با مشکل مواجه شدند.

خودروها هنگام تعیین خط به‌طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دادند که نمونه‌ای از آن در ادامه قابل مشاهده است:

خارج شدن اتومبیل خودران از مسیر مسابقه
A2RL

در برخی از موارد، خودروها به دور خود می‌چرخیدند:

چرخش خودروی بدون راننده هنگام مسابقه
A2RL

گاهی اوقات در مسابقه‌ی ابوظبی، خودروها با دیوار برخورد می‌کردند:

برخورد خودرو خودران به دیوار هنگام مسابقه
A2RL

در برخی از حالت‌ها، خودروها برای استراحتی کوتاه از مسیر خارج می‌شدند:

توقف بی دلیل خودرو خودران هنگام مسابقه
A2RL

اگرچه مسابقه‌ی اتومبیل‌رانی خودران در ابوظبی با مشکلات متعددی مواجه شد، گزارشگران می‌گویند این خودروها مرزهای علم و فناوری را جابه‌جا خواهند کرد.

هنگام شروع مسابقه‌ی اصلی اتومبیل‌رانی خودران در ابوظبی، صدرنشین با نام Polimove در دور چهارم از مجموع هشت دور، شروع به چرخیدن به‌ دور خود کرد. خودروی دوم با نام Tum موفق شد به‌راحتی از کنار رقیبش عبور کند، اما پس‌ از مدت کوتاهی مسئولان مسابقه پرچم زرد را نشان دادند. از آنجا که این خودروهای هوش مصنوعی به قوانین احترام می‌گذارند، دو خودروی پشت‌سر Polimove متوقف شدند و حاضر به سبقت‌گرفتن از خودروی متوقف‌شده نبودند.

در نهایت، حدود یک ساعت پس‌ از شروع دور اول مسابقه‌ی خودروهای خودران ابوظبی، خودروها توانستند هشت دور مسابقه را به‌پایان برسانند. در نهایت Tum‌ برنده‌ی مسابقه شد.

فعلاً در روزهای ابتدایی اتومبیل‌رانی خودران هستیم و با گذشت زمان، شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در این حوزه خواهیم بود. فناوری خودروهای بدون‌راننده از سال ۲۰۱۷ که Roborace اولین مسیرش را طی کرد، راهی طولانی را پیموده است و دیدن اینکه در آینده به چه پیشرفت‌هایی خواهد رسید، بسیار جذاب به‌نظر می‌رسد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات