نقص سیستم هشدار کمربند ایمنی در بیش از ۸۱۷ هزار خودرو تسلا

جمعه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
بیش از ۸۰۰ هزار خودروی تسلا با مشکلی نرم‌افزاری در سیستم هشدار کمربند ایمنی مواجه هستند. خودروساز آمریکایی ضمن صدور فراخوان برای این خودروها اعلام کرده است به‌زودی مشکل را با به‌روزرسانی OTA رفع می‌کند.
تبلیغات

تسلا باری دیگر با مشکل نرم‌افزاری در خودروهایش در مقیاسی گسترده دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. تک‌کرانچ به نقل از آسوشیتد پرس می‌نویسد تسلا به‌دلیل وجود باگی در سیستم زنگ هشدار کمربند ایمنی، اخیراً برای ۸۱۷٬۱۴۳ خودرو فراخوان صادر کرده است.

تمامی خودروهای مدل 3 و مدل Y به‌همراه نسخه‌ی ۲۰۲۱ و نسخه‌های جدیدتر خودروهای مدل S و مدل X با «خطایی نرم‌افزاری» مواجه هستند که اگر راننده کمربند را به هنگام روشن کردن خودرو نبندد، از به صدا درآمدن زنگ هشدار کمربند ایمنی جلوگیری می‌کند. بر‌ اساس قوانین فدرال، سیستم هشدار کمربند ایمنی باید پس از روشن شدن خودرو به صدا دربیاید و در صورت بسته‌شدن کمربند جلو، صدا متوقف شود.

اداره‌ی ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های ایالات متحده در بیانیه‌ای می‌گوید باگ مورد اشاره ممکن است باعث شود که راننده متوجه بسته نبودن کمربند ایمنی نباشد و به‌ همین‌ دلیل، خطر صدمه در صورت تصادف احتمالی افزایش پیدا کند.

خودروساز بزرگ آمریکایی قصد دارد باگ زنگ هشدار کمربند ایمنی را در زمان نامشخصی در اوایل ماه جاری میلادی از‌ طریق به‌روزرسانی OTA مشکل را رفع کند. تسلا می‌گوید هیچ‌ گزارشی مبنی‌ بر صدمه به رانندگان خودروهایش به دلیل این مشکل دریافت نکرده و چراغ نبستن کمربند همچنان بدون مشکل نمایش داده می‌شود.

رانندگان کره‌ی جنوبی نخستین بار در ۶ ژانویه‌ی ۲۰۲۲ (۱۶ دی ۱۴۰۰) این مشکل را در خودروهای تسلا پیدا کردند و تسلا پس از انجام تحقیقات، در روز ۲۵ ژانویه‌ی ۲۰۲۲ (۵ بهمن ۱۴۰۰) تصمیم گرفت فراخوان صادر کند.

درحالی‌که با فراخوانی نسبتاً جزئی مواجه هستیم، نباید فراموش کنیم زمان رخداد این اتفاق چندان برای تسلا خوشایند نیست. همین چند روز پیش بود که شاهد فراخوان خودروهای تسلا به‌خاطر باگی در سیستم کمک‌راننده (Full Self Driving) بودیم. از طرفی اداره‌ی ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های ایالات متحده در‌ حال بررسی مجموعه‌حوادثی است که در آن‌ها خودروهای متکی‌بر سیستم خودران تسلا با وسایل نقلیه‌ی اضطراری تصادف کرده‌اند. همچنین یک راننده‌ی تسلا به دلیل تصادفی مرتبط به سیستم اتوپایلت، با اتهامات جنایی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. پیش‌تر نیز تسلا به دلیل مشکلاتی فیزیکی نظیر دوربین، صندوق عقب و سیستم تعلیق فراخوان‌هایی صادر کرده بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات