هواوی خودروی برقی AITO M5 مجهز به سیستم‌عامل HarmonyOS را برای رقابت با تسلا مدل Y معرفی کرد

شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
هواوی اولین خودرو‌ی مجهز به سیستم‌عامل HarmonyOS را بانام Aito M5 در چین معرفی کرد که هم با برق و هم با سوخت کار می‌کند. این شرکت چینی ادعا می‌کند که خودروی Aito M5 می‌تواند مدل Y تسلا را شکست دهد.
تبلیغات

هواوی که به دلیل تحریم‌های گسترده ایالات متحده به‌طور قابل توجهی نادیده گرفته شده بود، سعی در بازگشتن به دوران اوج دارد. این شرکت شدیدا به‌دنبال تنوع محصولات خود در چندین حوزه ازجمله تولید خودروهای الکتریکی در مشارکت با خودروسازان است.

به‌گزارش گیزموچاینا، غول فناوری چینی با استفاده از راه‌حل نرم‌افزاری بومی، HarmonyOS، به‌سرعت درحال توسعه‌ی اکوسیستم خود است تا به‌اندازه کافی دربرابر شوک‌های خارجی در امان باشد. اولین خودروی الکتریکی هواوی که از سیستم‌عامل اختصاصی HarmonyOS استفاده می‌کند، Aito M5 نام دارد. این خودروی هیبریدی هم با برق و هم با بنزین کار می‌کند.

خودرو AITO M5 هواوی

ریچارد یو، مدیر اجرایی و مدیر عامل گروه تجاری مصرف‌کننده هواوی و واحد خودروسازی هوشمند، از خودروی برقی هواوی در رویداد زمستانه‌ی هواوی پرده برداشت. Aito M5 قرار است در فوریه ۲۰۲۲ (بهمن ۱۴۰۰) پس از جشن‌ سال نو چین تحویل مشتریان داده شود. Aito M5 اوج قدرت را در رانندگی ارائه می‌دهد و به‌گفته‌ی یو بهتر از مدل Y تسلا عمل می‌کند.

خودروی هیبریدی Aito M5 کم‌تر از یک هفته پس از معرفی خودروی شرکت Nio، رقیب چینی دیگر تسلا رونمایی شد. هواوی می‌گوید که به‌تنهایی خودرو را نمی‌سازد؛ در عوض زیرساخت فناوری‌محور لازم برای توسعه‌ی خودروهای خودران را ارائه می‌دهد.

نمای کلی خودرو AITO M5 هواوی

قیمت Aito M5 از ۲۵۰ هزار یوآن (۳۹۱۶۴ دلار) آغاز خواهد شد که کم‌تر از قیمت مدل Y تسلا در حدود ۲۸۱ هزار یوآن (۴۴۱۲۲ دلار) است. با‌این‌وجود، برخلاف خودروهای تسلا، Aito M5 تنها از برق تغذیه نمی‌کند و از مخزن سوختی برای افزایش مسافت در زمانی که باتری تمام می‌شود، بهره می‌برد.

خودروی Aito M5 همچنین از شیشه‌های دولایه‌ی عایق صدا برای بهبود تجربه‌ی رانندگی بهره می‌برد. Aito M5 توسط شرکت خودروسازی سرس (Seres) تولید می‌شود. Aito مخفف «افزودن هوشمندی به خودرو» است.

ادغام سیستم‌عامل HarmonyOS با خودروی AITO M5 نقطه‌عطف مهمی برای سرس و هواوی است. به‌گفته‌ی یو، یکی از ساعت‌های هوشمند هواوی نیز می‌تواند به‌عنوان سوییچ خودرو در Aito M5 استفاده شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات